برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۶ بهمن

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «هدف احمدی‌نژاد از سفر به کشورهای امریکای لاتین چه بود؟» در گفتگویی با نادر مرتضوی از سازمان فداییان (اقلیت)، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۳ با عنوان «وظایف فوری انقلاب اجتماعی-اقدامات عاجل حکومت شورائی، به منظور دمکراتیزه کردن اقتصاد کشور و گذار به سوسیالیسم»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/Xwcqjoks/06bahman.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

سه کارگر طعمه حریق شدند

وعده‌ی وزیر نفت برای حذف شرکت‌های پیمانی

افزایش بیش از ٣۵ درصدی بهای مواد خوراکی

به‌گفته‌ی رئیس پزشکی قانونی ١٠ میلیون معتاد در کشور وجود دارد

٨٠ هزار سقط جنین غیرقانونی جان هزاران مادر را به خطر انداخته است

مشکل فروش نفت پس از اعلام تحریم‌های نفتی و بانک مرکزی

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

سه کارگر طعمه حریق شدند

حوادث کار بار دیگر قربانی گرفت. به گفته‌ی فرمانده انتظامی گچساران، چاه نفت شماره ١۵ در سه راه بی‌بی‌حکیمه در گچساران از توابع استان کهکیلویه و بویراحمد در جریان تعمیر و جوشکاری در خط انتقال لوله گاز آتش گرفت و در نتیجه‌ی آن دو کارگر در اثر آتش‌سوزی جان باختند و یک کارگر دیگر در بیمارستان هم‌چنان بستری می‌باشد. افزایش حوادث ناشی از کار نتیجه‌ی مستقیم همدستی کارفرمایان با سرمایه‌داران علیه کارگران می‌باشد. با وجود میلیون‌ها بیکار، از نظر سرمایه‌داران و دولت آن‌چه که اهمیت ندارد جان کارگران است.

وعده‌ی وزیر نفت برای حذف شرکت‌های پیمانی

به‌گزارش خبرگزاری ایلنا، وزیر نفت جمهوری اسلامی اعلام کرد حذف کامل نظام پیمانکاری و تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری به قرارداد معین، برنامه اصلی پیش‌روی مدیریت منابع انسانی وزارت نفت می‌باشد.
البته وی پس از بیان این سخنان ادامه داد که با توجه به سیاست دولت مبنی بر کوچک‌سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، امکان جذب نیرو فراهم نیست. وی توضیح نداد که چگونه می‌خواهد پرونده‌ی شرکت‌های پیمانکاری را در صنعت نفت ببندد، در حالی که سیاست دولت عدم جذب نیروی کار است.
وی با اعلام این که حدود ١۴٠ هزار کارگر توسط شرکت‌های پیمانی در صنعت نفت به کار گرفته شده‌اند، گفت وزارت نفت تلاش دارد تا با ارائه سازوکارهایی این مشکل را حل کند و در مرحله‌ی اول تبدیل قرارداد کارکنان فنی سکوها به قرارداد معین در اولویت می‌باشد.
خواست حذف شرکت‌های پیمانی یکی از خواست‌های مهم کارگران صنعت نفت می‌باشد، و اعتصابات کارگران پتروشیمی‌های ماهشهر نمونه‌ی برجسته‌ی آن است که به‌رغم ٣ بار اعتصاب و نزدیک به یک سال وعده، هنوز هیچ اقدامی از سوی دولت صورت نگرفته و هر بار مقامات دولتی بهانه‌هایی هم چون سخنان وزیر نفت را آورده و از کارگران مهلت می‌خواهند.

افزایش بیش از ٣۵ درصدی بهای مواد خوراکی

مرکز آمار ایران، افزایش بهای مواد خوراکی در ١٢ ماه منتهی به آذرماه را ٩/ ٣۵ درصد اعلام کرد. این مرکز هم‌چنین نرخ تورم را نسبت به دوره مشابه سال قبل ٨/ ٢۵ درصد اعلام نمود. در ماه‌ها و روزهای اخیر برخی از مقامات حکومتی از تورم ۴٠ درصدی سخن به‌میان آورده بودند.
در حالی که آمار فوق تا ماه آذر را در بر می‌گیرد، از دی‌ماه و در پی افزایش سرسام‌آور بهای طلا و ارز، بهای برخی از کالاهای مورد نیاز مردم به‌شدت افزایش یافته و انتظار می‌رود در روزهای آینده این روند هم‌چنان ادامه یابد.
مواد لبنی، میوه و سبزیجات، گوشت، نان، خوراک طیور، کاغذ از جمله کالاهایی هستند که اخباری از افزایش قیمت‌ آن‌ها منتشر شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، بهای هر کیلو ریحان در تهران به ۴۵٠٠ تومان رسیده است. بهای بلیط اتوبوس و قطار نیز از جمله خدماتی است که در روزهای آینده افزایش خواهند یافت.
هم‌چنین بسیاری از تجار عمده‌ی بازار از فروش کالاهای‌شان خودداری کرده و یا تولیدکننده‌گان برخی از کالاها، از افزایش بهای تولیدات‌شان خبر داده‌اند. برخی از کارخانجات خودروسازی نیز یا خط تولید را تعطیل و یا به یک شیفت کاهش داده‌اند. کارخانجات گروه بهمن که اتوموبیل‌های مزدا ٣ را مونتاژ می‌کند کارگران خود را تا پایان اسفند ماه بیکار نموده است و در این مدت کارگران تنها حداقل حقوق را دریافت خواهند کرد. براساس این گزارشات کارخانجات بزرگ خودروسازی از جمله سایپا و ایران خودرو نیز از این مشکلات مبرا نیستند. هم‌چنین کارخانه لاستیک‌سازی ایران تایر نیز به طور موقت تعطیل شده است.
پس از ناکارآیی نیروهای انتظامی در کنترل بهای ارز، از روز چهارشنبه دولت با اعلام تصویب بالا رفتن نرخ سود سپرده به ٢١ درصد و تک نرخی شدن ارز ظرف دو روز آینده، به مقابله با افزایش بهای طلا و ارز آمد و اگرچه سعی می‌کند با تبلیغ وسیع قیمت‌‌های فوق را تا حدودی کاهش دهد، اما به نظر می‌آید که این داروها نیز مُسَکن بسیار کوتاه مدتی خواهند بود و بهای طلا و ارز در روزهای آینده بار دیگر افزایش یابند.

به‌گفته‌ی رئیس پزشکی قانونی ١٠ میلیون معتاد در کشور وجود دارد

به‌گفته‌ی احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، ١٠ میلیون نفردر کشور با معضل اعتیاد دست به گریبان هستند. براساس آمارهای منتشره از سوی این سازمان، در ٩ ماهه‌ی سال جاری، ٢٧١٠ نفر جان خود را در اثر مصرف مواد مخدر از دست داده‌اند که ٣ درصد افزایش نسبت به ٩ ماهه‌ی سال قبل نشان می‌دهد.
در سال‌های اخیر به‌ویژه مواد مخدر صنعتی هم‌چون شیشه متداول گشته است و قیمت آن از کیلویی حدود ٨٠ میلیون تومان در سال‌های ابتدایی دهه‌ی ٨٠ به تنها دو میلیون تومان در سال ٩٠ رسیده است. براساس یافته‌های محمدعلی جعفرنژاد کارشناس اعتیاد، بیش از ٨٠ درصد مصرف‌کننده‌گان شیشه‌ی تولید داخل، به علت تاثیر این مواد بر روی مغز و عروق قلبی جان خود را از دست خواهند داد و افزادی نیز که نجات یابند با ضایعات مغزی روبرو خواهند شد.
جمهوری اسلامی هرگز نتوانسته‌است جوابی برای این معضل بزرگ اجتماعی ارائه دهد و تنها با اعدام و به زندان انداختن کسانی که در واقع خود قربانی هستند، تلاش می‌کند تا از زیر بار مسوولیت آن شانه خالی کند.

٨٠ هزار سقط جنین غیرقانونی جان هزاران مادر را به خطر انداخته است

اگرچه آمار دقیقی از میزان سقط جنین در ایران وجود ندارد، اما براساس آمار مورد تایید وزارت بهداشت، سالانه حدود ٩٠ هزار سقط جنین در کشور انجام می‌شود که ٨٠ هزار مورد آن غیرقانونی می‌باشد. سقط جنین‌های غیرقانونی اغلب در محیط‌هایی آلوده و توسط افراد غیرمتخصص صورت می‌گیرد، به‌ویژه زنان کم‌درآمد جامعه به دلیل هزینه‌های بالای سقط جنین توسط افراد متخصص، مجبور به پذیرش شرایط فوق می‌شوند.
جمهوری اسلامی براساس قوانین ارتجاعی مذهبی، به شدت از سقط جنین ممانعت به‌عمل می‌آورد و با گرفتن این حق از مادران، سالانه هزاران زن را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهد.

مشکل فروش نفت پس از اعلام تحریم‌های نفتی و بانک مرکزی

با اعلام تحریم‌های جدید اروپا، دولت ایران برای فروش نفت و انتقال پول با مشکلات بیشتری روبرو شده است، هر چند که از همان ابتدا مقامات ایرانی ادعا کردند که این تحریمات هیچ تاثیری نخواهد داشت، اما مشخص بود که این سخنان تنها به دلیل عصبیت آن‌ها از این اقدام اروپا می‌باشد.
روز سه‌شنبه بانک تجارت نیز به لیست بانک‌های تحریمی آمریکا و اروپا اضافه گردید. به همراه بانک تجارت تعدادی دیگر از شرکت‌ها و فرماندهان سپاه نیز به لیست تحریم اضافه شدند.
از سوی دیگر برخی دیگر از دولت‌ها نیز اعلام کرده‌اند که از این تحریم‌ها حمایت خواهند کرد و یا مبادلات خود با ایران را کاهش خواهند داد. بدنبال سخنان مدیر بزرگترین پالایشگاه ژاپن، مدیر شرکت “اچ بی سی ال” هند نیز از کاهش خرید نفت خام از ایران در سال جاری خبر داد. دولت و بانک‌های هند به دنبال اعلام تحریم‌های آمریکا و منافعی که در معاملات اقتصادی با آمریکا دارند، اجرای تحریم‌ بانک مرکزی را پذیرفته‌اند.
در پی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، این اقدامات با انتقاد مقامات سیاسی کشورهای چین و روسیه روبرو گردید. با توجه به تحریم‌های جدید، معامله با ایران برای شرکت‌های چینی و روسی مشکل شده است، هرچند که از روسیه به عنوان یکی از کشورهایی که آماده‌ی تصاحب بازارهای نفتی ایران است، نام برده می‌شود.
در ادامه‌ی فشار به دولت ایران، در روزهای اخیر دولت عربستان یک کشتی حامل میوه‌های ایرانی به وزن ٣٠٠ تن را پس از ۵ روز مجبور به بازگشت کرده است. به‌گفته‌ی رئیس اتحادیه ملی کشاورزی ایران، این اقدام بدون ارائه هیچ گونه‌ دلیل فنی و تخصصی و فقط به دلایل سیاسی صورت گرفته است.
بر شدت تنش در مناسبات خارجی دولت ایران با کشورهای آمریکا، اروپا و عربی منطقه روزانه افزوده می‌گردد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: