برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۹ دی

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – سینمای جمهوری اسلامی و جایزه اسکار در گفتگویی با بصیر نصیبی سینماگر تبعیدی – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۲ با عنوان «پایان اشغال نظامی عراق و فجایعی که این اشغال به بار آورد»، و بخش هشتم از سلسله گفتار «انقلاب اجتماعی و حزب انقلاب اجتماعی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/UhXUZE9C/29day.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

بی‌خبری از شاهرخ زمانی و آزار و اذیت علی نجاتی، رضا شهابی و بهنام ابراهیم‌زاده کارگران زندانی

جان باختن چهار کارگر در زیر چرخ‌های سرمایه

اعتصاب و تجمع بیش از هزار کارگر کشت‌وصنعت کارون شوشتر

کاهش یک میلیون شغل در سال ٨٩

افزایش بهای سکه و دلار

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

بی‌خبری از شاهرخ زمانی و آزار و اذیت علی نجاتی، رضا شهابی و بهنام ابراهیم‌زاده کارگران زندانی
براساس اعلام کمیته حمایت از شاهرخ زمانی در تاریخ ٢٧ بهمن‌ماه، با  گذشت ٣ روز از بازداشت وی، هنوز هیچ اطلاعی از وضعیت این کارگر زندانی به خانواده‌ی وی داده نشده است، شاهرخ زمانی پیش از دستگیری اعلام کرده بود که در صورت بازداشت مجدد، مانند دور گذشته دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهد زد. براساس اعلام کمیته‌ی فوق به نظر می‌آید که بازداشت وی در راستای پرونده سازی جدیدی علیه این کارگر زندانی ‌باشد.
دولت هم‌چنین از مداوای کارگر زندانی و فعال جنبش لغو کار کودک، بهنام ابراهیم‌زاده، جلوگیری می‌کند. در جریان بازجویی و شکنجه‌ی وی توسط بازجویان، گوش چپ وی دچار مشکل شده و در ماه‌های اخیر ابتلا به سردردهای شدید نیز بر مشکلات وی افزوده است، اما به رغم این وضعیت، تاکنون پاسخی به خواست وی از سوی مقامات دولتی داده نشده است. در روزهای اخیر کمیته دفاع از بهنام ابراهیم‌زاده از سوی خانواده‌ی وی تشکیل گردیده است که تاکنون تعدادی از کارگران و دیگر اقشار جامعه و نیز دوستان و اقوام وی به عضویت آن درآمده‌اند. در اطلاعیه این کمیته از همگان خواسته شده است تا با پیوستن به کمیته فوق از حقوق این کارگر زندانی دفاع کنند.
براساس اطلاعیه منتشره از سوی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، علی نجاتی دیگر کارگر زندانی نیز به رغم داشتن ۵ روز مرخصی و لزوم استراحت پزشکی به مدت ده روز هنگام تحویل مدارک پزشکی خود توسط مقامات زندان دزفول بازداشت و با غل و زنجیر به بهانه‌ی عدم مراجعه به زندان در موعد مقرر به دادگاه فرستاده شد. علی نجاتی از اعضای هیات مدیره‌ی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه است که به اتهام حمایت از حقوق صنفی کارگران به زندان افتاده است.
هم‌چنین از سوی کمیته دفاع از رضا شهابی کارگر زندانی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اطلاعیه‌ای منتشر شده است که حاکی از عدم تامین نیازهای درمانی وی در بیمارستان توسط مقامات زندان می‌باشد. مقامات زندان با این سیاست تلاش دارند تا وی را بدون عمل جراحی به زندان برگردانند.
جان باختن چهار کارگر در زیر چرخ‌های سرمایه
چهار کارگر دیگر در نتیجه‌ی طمع و آز سرمایه‌داران سوخته و یا در زیر چرخ‌های سرمایه جان خود را از دست دادند.
علیمحمد حسین‌بیگی کارگر کارخانه نساجی یزد، یکی از این کارگران است که در هنگام تعمیر دستگاه، دست‌اش قطع شده و در اثر شدت حادثه در بیمارستان “افشار” یزد جان خود را از دست می‌دهد. وی ١۵ سال سابقه کار داشت.
هم‌چنین به گفته‌ی مسوول روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی اصفهان، یک کارگر ٢۴ ساله‌ در کارخانه‌ی فرش در اصفهان در اثر گیرکردن در زیر غلطک دستگاه جان خود را از دست می‌دهد، به‌گفته‌ی وی فریادهای دلخراش این کارگر موجب جلب توجه همکاران وی شده و آتش‌نشانی را خبر می‌کنند.
در هفته‌ی اخیر یک کارگر نی‌بُر کشت‌وصنعت کارون شوشتر نیز در حین سوزاندن ساقه‌های نیشکر دچار حریق شده و جان خویش را از دست داد.
روز ٢۶ دی ماه نیز “هومن” کارگر کارخانه سیمان در حال ساخت “خمسه” واقع در چهل‌ کیلومتری شهر زنجان، ساعت ۶ بعدازظهر در پی سقوط از جرثقیل جان خود را متاسفانه از دست داد.
حرص و طمع سرمایه‌داران مسبب اصلی این جنایات است. در حالی‌که همواره از سوی فعالین کارگری و دیگر حامیان طبقه‌ی کارگر علت اصلی این مصائب توضیح داده شده است، اما در رژیم کارگرکُش جمهوری اسلامی هیچ گوش شنوایی برای آن وجود ندارد.
آش آن‌قدر شور شده است که روز ٢٧ دیماه “جودکی” مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران به خبرگزاری ایلنا گفت کارفرمایان ایمن‌سازی کارگاه‌ها را رها نموده و سلامتی جسمی و روحی کارگران را به فراموشی سپرده‌اند.
اگر سرمایه‌داران جرات می‌کنند و این گونه بی‌توجه به سلامتی کارگران هستند، دلیل‌اش حمایت‌های قانونی و قهری حاکمیت از آن‌هاست. کار به جایی رسیده است که برای نمونه در کارخانه شیشه کاوه در همدان از کارگران تعهد محضری گرفته می‌شود که در صورت بروز حادثه در حین کار، کارگران حق هیچ‌گونه ادعا علیه کارفرما را نداشته باشند. این در حالی است که به گفته‌ی دبیر اجرایی خانه به اصطلاح کارگر ساوه،  بازرسین کار نیز از موضوع اطلاع داشته اما قادر به انجام هیچ کاری نیستند. در این کارخانه نیز مانند بسیاری از کارخانجات دیگر اغلب کارگران به رغم ماهیت دائمی کار، توسط شرکت‌های پیمانی به کار گرفته می‌شوند.
اعتصاب و تجمع بیش از هزار کارگر کشت‌وصنعت کارون شوشتر
بیش از هزار کارگر “نی‌بُر” کشت‌وصنعت کارون شوشتر با اعتصاب و تجمع در برابر درب ورودی کارخانه اعتراض خود را به عدم افزایش دستمزدها و عدم محاسبه سنوات بیمه‌ای کارگران اعلام کردند.
کارفرما به بهانه‌ی فصلی بودن کار کارگران حق بیمه‌ی آن‌ها را ناقص پرداخت کرده است و در حالی که هم اکنون تعدادی از کارگران در سن بازنشستگی قرار دارند، امکان استفاده از مزایای تامین اجتماعی برای بازنشستگی را ندارند. هم‌چنین سازمان فوق، کار آن‌ها را جزو مشاغل سخت و زیان‌آور به‌حساب نمی‌آورد که باز این سیاستی است به نفع سرمایه‌داران.
کارگران هم‌چنین خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و افزایش دستمزدهای خود می‌باشند.
کارگران فوق سال‌هاست که برای این خواست‌ها دست به اعتراض می‌زنند و در سال جاری نیز در یکی از آخرین اعتراضات خود در ماه آبان در برابر مجلس دست به تجمع زده بودند. در پی اعتراضات کارگران در اسفندماه سال ٨٧ مقرر شده بود تا به دلیل فصلی بودن ماهیت کار آن‌ها، فصول بیکاری این کارگران به سنوات بیمه آنها وصل شود، اما به رقم این توافقات و با گذشت سه سال از آن، مقامات دولتی هنوز کارگران را سر می‌دوانند.
کاهش یک میلیون شغل در سال ٨٩
به رغم ادعاهای احمدی‌نژاد، براساس آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران که خود زیر نظر دولت کار می‌کند، میزان اشتغال در سال ٨٩ نسبت به سال ٨٨، یک میلیون کاهش یافته است. آمار فوق میزان اشتغال در سال ٨٩ را حدود ٢٠ میلیون در برابر ٢١ میلیون شاغل در سال ٨٨ اعلام نموده است.
براساس این گزارش، آمار شاغلین در بخش کشاورزی از چهار میلیون و سیصد هزار نفر به سه میلیون و ٢٠٠ هزار نفر کاهش یافته است. در بخش صنعت تعداد شاغلین ١٠٠ هزار نفر کاهش یافته و به رقم شش میلیون و ۶٠٠ هزار نفر رسیده است، تنها به شاغلین بخش خدمات دویست هزا رنفر افزوده و به ١٠ میلیون و ١٠٠ هزار نفر رسیده است.
کاهش اشتغال و افزایش بیکاری، تاثیر خود را در وخیم‌تر شدن هر چه بیشتر وضعیت کارگران و زحمت‌کشان می‌گذارد. این تاثیر نه فقط به دلیل رشد مطلق بیکاری و از دست دادن راه تامین معاش آن‌ها، که در اثر افزایش رقابت بین توده‌ی غیرمتشکل کارگران برای دست‌یابی به کار و در نهایت کاهش دستمزدها و مزایای کارگران است. در چنین شرایطی‌، کارگران به دلیل نیاز فوری و ضروری و نداشتن هر گونه تشکلی که از حقوق آن‌ها در برابر سرمایه‌داران که دارای همه‌گونه تشکل و امکانات هستند، دفاع کند؛ به خواست‌های وقیحانه‌ی سرمایه‌داران تن می‌دهند. براساس گزارش‌های منتشره در نشریات جمهوری اسلامی میزان شاغلینی که کمتر از حداقل‌های قانونی دریافت می‌کنند سالانه افزایش می‌یابد. گفته می‌شود در سال ٨٧، ٢۴ درصد از کل شاغلین کمتر از حداقل‌های تعیین شده دستمزد گرفته‌اند. براساس این گزارشات هم اکنون بیش از ٨٠ درصد از کارگران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
افزایش بهای سکه و دلار
بهای سکه و دلار از روز سه‌شنبه بار دیگر افزایش یافت، و در روز چهارشنبه هر سکه به ٨٠٠ هزار تومان رسید. در این روز بهای هر دلار آمریکا نیز که در روز قبل به ١٧۵٠ تومان رسیده بود، ١٨٠٠ تومان و حتا بالاتر خرید و فروش شد.
تاکنون تمامی اقدامات رژیم از اعلام ارز به‌عنوان کالای قاچاق تا تهدید به برخورد قضایی و نیز بالا بردن نرخ بهره‌ی بانکی هیچ تاثیری در جلوگیری از سقوط ارزش ریال و ‌رشد بهای سکه و دلار نداشته است.
روز سه‌شنبه دلخوش نماینده مجلس و عضو ناظر در شورای پول و اعتبار طی تذکری که با تایید شهاب الدین صدر نایب رئیس مجلس روبرو گردید، به عدم ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار توسط احمدی‌نژاد اعتراض کرد. هم‌چنین هادی قوامی دیگر عضو ناظر مجلس در شورای فوق، در مصاحبه با روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد که مصوبه شورای پول و اعتبار نیازی به امضا و ابلاغ احمدی‌نژاد نداشته و امضای احمدی‌نژاد تنها برای هماهنگی بیشتر در امور است.
افزایش شدید بهای سکه و دلار نتیجه‌ی مستقیم بحران شدید اقتصادی و سیاست‌های اقتصادی حاکمیت است. جمهوری اسلامی با بحران بی‌سابقه‌ی اقتصادی روبرو شده است و هر سیاستی که اتخاذ می‌کند به دلیل ماهیت بورژوایی حکومت و در نتیجه سیاست‌های‌اش، به ضد خود تبدیل شده و نه تنها قادر به کنترل بحران نمی‌باشد که بر شدت آن نیز می‌افزاید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: