برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۸ دی

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «در سوریه چه می‌گذرد؟» در گفتگویی با نادر مرتضوی از سازمان فدائیان (اقلیت) – گزارشی از آکسيون و اعتصاب عذای يک‌روزۀ شهر بن آلمان در حمايت و همبستگی با کارگران زندانی در ايران، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۱ با عنوان «وظایف فوری انقلاب اجتماعی اجرای مطالبات مشخص و فوری کارگران (قسمت سوم)»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/QvWg1S49/08day.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع و اعتصابات کارگری

کمیته دفاع از رضا شهابی بار دیگر خواستار آزادی این کارگر زندانی شد

حوادث ناشی از کار این بار ۶ کارگر ساختمانی را به کام مرگ کشید

حذف ١٠ تا ١۵ میلیون نفر از چرخه‌ی دریافت یارانه

تهدید به بستن تنگه هرمز، تنش‌‌ بین دولت‌های ایران و کشورهای امپریالیستی را بار دیگر دامن زد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع و اعتصابات کارگری

روز سه‌شنبه، جمعی از کارگران کارخانه ریسندگی خاور رشت در ادامه‌ی اعتراضات خود، بار دیگر در برابر استانداری گیلان دست به تجمع زدند.

کارگران فوق در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد و دیگر مطالبات خود از جمله تمدید دفترچه‌های بیمه، تاکنون بارها دست به تجمع زده‌اند. آن‌ها هفته‌ی گذشته نیز در برابر استانداری گیلان دست به تجمع زده بودند که معاون استاندار به کارگران قول پرداخت دستمزدهای‌شان را در طول یک هفته داده بود که وعده‌ی فوق نیز مانند تمامی وعده‌های تاکنونی‌ مقامات حکومتی پوچ و توخالی از آب درآمد.

هم‌چنین براساس اخبار منتشره از سوی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، کارگران شرکت‌های پیمانکاری شاغل در طرح‌های سد “آزاد بنیر” و سد “ژاوه” در روزهای اخیر و در اعتراض به عدم پرداخت‌ دستمزدهای خود دست به اعتصاب زده‌اند.

اعتصاب و تجمعات اعتراضی از عمومی‌ترین اشکال اعتراضی می‌باشد که در سال‌های اخیر مورد استفاده کارگران قرار گرفته است، اما به دلیل پراکنده‌گی کارگران و در نتیجه پراکنده‌گی اعتصابات و اعتراضات‌شان، کارگران نتوانسته‌اند با توسل به این اشکال مبارزاتی به نتایج فوری و مستقیم چندانی در راستای تحقق خواست‌های خود برسند.

کمیته دفاع از رضا شهابی بار دیگر خواستار آزادی این کارگر زندانی شد

کمیته دفاع از رضا شهابی که تعداد اعضای آن هم اکنون به بیش از ٣٧٠ نفر بالغ گردیده است، در آخرین اطلاعیه خود بار دیگر خواستار آزادی این کارگر زندانی و رسیده‌گی پزشکی به وی شدند.

به رغم پایان اعتصاب غذای رضا شهابی، وی هم‌چنان از خدمات پزشکی مورد نیاز محروم می‌باشد. در بخشی از یازدهمین اطلاعیه کمیته فوق آمده است:

“پزشکان معالج رضا اعلام کرده‌اند که رضا بعد از پایان اعتصاب حداقل ٣٠ روز باید زیر نظر باشد و خون به او تزریق شده و تقویت شود و سپس دوباره از او آزمایش به عمل آید که آیا وی آمادگی لازم برای بیهوشی و عمل جراحی را دارد یا خیر.

ما اعلام می‌کنیم که مسوولان می‌توانند محتویات پرونده‌ی رضا شهابی را منتشر کنند تا همگان قضاوت کنند که آیا مطابق پاپوش‌سازی‌ها و ادعاهای مقامات امنیتی که اکنون مورد استفاده‌ی مسوولین قضایی است، رضا شهابی متهم است و یا باید از سوی اجتماع مورد تقدیر عمومی قرار گیرد؟!”

 حوادث ناشی از کار این بار ۶ کارگر ساختمانی را به کام مرگ کشید

در طول هفته‌ی جاری، ریزش ساختمان در شهر تبریز در دو مرتبه، جان ۵ کارگر را گرفت.

روز چهارشنبه در اثر بتن‌ریزی سقف ساختمان مسکونی، ۵ کارگر زیر آوار ماندند که بر اساس گزارش خبرگزاری مهر دو کارگر مصدوم و سه کارگر دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

روز یکشنبه نیز در اثر ریزش دیواره محل گودبرداری بر روی کارگران، سه کارگر مصدوم و دو کارگر دیگر متاسفانه جان باخته بودند.

بر اساس گزارش نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی، علت حادثه‌ی روز یکشنبه‌، در نظر نگرفتن اقدامات و تمهیدات امنیتی لازم برای جان کارگران از سوی مالک ساختمان ١۵ طبقه‌ی فوق بوده است.

روز چهارشنبه در حاشیه بزرگراه همت واقع در تهران نیز یک کارگر هنگامی که در عمق ۶ متری مشغول حفاری بود، در اثر ریزش آوار جان خود را از دست داد.

بر اساس گزارشات منابع دولتی سالانه بیش از ٢۵٠ مورد حادثه ناشی از کار تنها در جریان گودبرداری رخ می‌دهد که از این تعداد ۵۵ مورد مربوط به تهران بوده است. به‌گفته‌ی مدیرکل بازرسی کار وزارت کار ٣۵ درصد کل حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان رخ می‌دهد، براین اساس در حالی که میزان حوادث منجر به فوت در بخش‌های دیگر ۶ /  ٩ درصد است، در بخش ساختمان این میزان به ۵ /  ١۴ درصد می‌رسد. اما به‌رغم وجود نرخ بالای حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان، اکثر کارگران این بخش فاقد هر گونه بیمه‌ای می‌باشند. بیمه کارگران ساختمانی سال‌ها قبل در مجلس اسلامی تصویب گردید، اما هرگز به اجرا سپرده نشد.
حذف ١٠ تا ١۵ میلیون نفر از چرخه‌ی دریافت یارانه

در حالی که در روزهای اخیر مقامات دولتی از آماده سازی برای اجرای مرحله‌ی دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها و به عبارت دیگر آزادسازی قیمت‌ها صحبت می‌کنند. از هم اکنون مشخص شده است که بین ١٠ تا ١۵ میلیون نفر از دریافت یارانه‌ی نقدی به اجبار محروم خواهند شد.

اگرچه احمدی‌نژاد در سخنان خود در شهر ایلام بار دیگر از انصراف داوطلبانه این جمعیت میلیونی سخن به‌میان آورد، اما از گفته‌های دیگر مقامات دولتی مشخص است که در مرحله‌ی دوم، یارانه‌ی نقدی ١٠ تا ١۵ میلیون نفر قطع خواهد شد، چه انصراف بدهند و چه ندهند.

در حالی‌که روز سه‌شنبه فرزین دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها از حذف  یارانه‌ی نقدی ده میلیون نفر سخن‌ به میان آورده بود، علی‌آقامحمدی معاون اقتصادی رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد از حذف یارانه‌ی نقدی ١۵ میلیون نفر خبر داد. وی گفت یارانه‌ی نقدی کسانی که مبلغ یارانه آن‌ها بین ۵ تا ١٠ درصد حقوق آن‌ها را شامل شود، قطع خواهد شد. وی اما مشخص نکرد که این مبلغ برای یک خانواده‌ی کارگری چگونه محاسبه خواهد شد.

این در حالی است که با آزادی سازی بیشتر قیمت‌ها در مرحله‌ی دوم و در نتیجه افزایش تورم و بالا رفتن مجدد قیمت‌ها، اقشار و گروه‌های بیشتری از جامعه به زیر خط فقر رانده خواهند شد.

وی هم‌چنین وعده‌ی افزایش یارانه‌ها را برای دهک‌های پایین جامعه داد.

دولت احمدی‌نژاد تلاش می‌کند تا با دادن این وعده‌ها از اعتراض کارگران و زحمت‌کشان به این سیاست ضد کارگری جلوگیری کند. اما حتا در صورت تحقق این وعده، باید در نظر داشت که هم اکنون و در اثر افزایش نرخ تورم، مبلغ یارانه‌ی نقدی نسبت به سال گذشته و آغاز اجرای طرح فوق، حداقل یک سوم ارزش خود را از دست داده است و با اجرای مرحله‌ی دوم، ارزش واقعی یارانه‌ی نقدی باز دیگر سقوط خواهد کرد.

تهدید به بستن تنگه هرمز، تنش‌‌ بین دولت‌های ایران و کشورهای امپریالیستی را بار دیگر دامن زد

در پی تهدید به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفتی ایران توسط رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد، بار دیگر تنش بین دولت‌های ایران و کشورهای امپریالیستی افزایش یافت.

پیش از این و با آغاز مانور دریایی نیروهای نظامی ایران در آب‌های خلیج‌فارس، سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش گفته بود که بستن تنگه هرمز کاری آسان می‌باشد اما باید مقامات بالای سیاسی در این مورد تصمیم‌گیری کنند.

یک روز پس از سخنان رحیمی، ناوگان پنجم نیروی دریای آمریکا مستقر در منطقه، با صدور بیانیه‌ای بر تعهد و آماده‌گی این نیرو برای تضمین جریان آزاد جابه‌جایی کالا از طریق تنگه هرمز تاکید نموده و اعلام نمود هیچ‌گونه اخلالی در این رابطه تحمل نخواهد شد.

از طریق تنگه هرمز که عرض آن به ۴ /  ۶ کیلومتر می‌رسد، حدود ۴٠ درصد نفت خام مورد نیاز بازارهای جهانی، شامل بخش عظیمی از نفت عربستان، و نیز نفت کشورهای ایران، عراق، کویت، امارات، بحرین و قطر تامین می‌گردد.

هم‌چنین سخنگوی کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نیز سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به تهدید ایران، واکنش نشان دادند.

سخنگوی کاترین اشتون در سخنانی بار دیگر بر تصمیم اروپا در مورد اعمال تحریم‌های جدید از جمله تحریم نفت در نشست آتی وزاری خارجه این اتحادیه در ٣٠ ژانویه تاکید نمود و سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز ایران را به پایبندی به قوانین بین‌المللی در مورد مقررات دریاها فرا خواند.

اگرچه سخنان رحیمی در شرایط کنونی تنها به یک بلوف سیاسی شبیه می‌باشد، اما در هر صورت، اقدام ایران به بستن تنگه هرمز، می‌تواند شعله‌های آغاز جنگی خانمان‌سوز را در ایران روشن نماید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: