برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۲۷ آذر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – ارزیابی از روند کنفرانس سیزدهم سازمان فدائیان (اقلیت) چشم‌اندازها و تاکتیک‌ها در گفتگویی با توکل از سازمان فدائیان (اقلیت)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/9ImB7OH_/27azar.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

جان رضاشهابی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد در معرض خطر جدی‏ست

پیام بهنام ابراهیم زاده كارگر زندانی برای اعتصاب غذا و در دفاع از رضا شهابی

آمار کارگران جان باخته‌ی انفجارکوره فولاد غدیر یزد به ١۷ نفر رسید

اعتراف دبیر اجرائی خانه کارگر به رواج گسترده قراردادهای سفید امضا و اخذ چک و سفته از کارگران

پرچم فلسطین بر فراز یونسکو به اهتزاز درآمد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

جان رضاشهابی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد در معرض خطر جدی‏ست

نزدیک به یک ماه است که رضا شهابی در زندان اوین و دراعتراض به بازداشت خود، دست به اعتصاب غذا زده است. رضا شهابی که در اثر شرایط زندان به بیماری‌های متعددی مبتلا شده است، در چند روز گذشته وخامت وضعیت جسمی وی به حدی رسید که سرانجام روز سه‌شنبه او را به بیمارستانی در بیرون از زندان منتقل نمودند. مقامات امنیتی و مسئولین زندان بارها رضا شهابی را تحت فشارهای شدید جسمی و روحی قرار داده‌اند و از وی خواسته اند چنانچه دست از فعالیت كارگری بردارد و تعهد بدهد که دست به فعالیت سندیکائی نزند، او را آزاد می‌كنند. اما رضا شهابی این خواست مزدوران را نپذیرفته است. سندیکای کارگران شرکت واحد در اطلاعیه‌ای که در تاریخ ٢٣ آذر در حمایت از رضا شهابی صادر نمود از جمله چنین نوشته است: “اعضای سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن حمایت از عضو بازداشتی خود از رضا می‌خواهد برای حفظ سلامتی خود اعتصاب غذای خود را بشكند تا پزشكان بتوانند رسیدگی‌های تكمیلی را با آرامش خیال به نتیجه برسانند.”

رضا شهابی کارگر شجاع و مبارز شرکت واحد در ملاقات، به یكی از اعضای خانواده‌ی خود اعلام كرده است: “برای من مردن در راه جنبش كارگری افتخار است. ما ۹۹ درصد افراد جامعه هستیم. اما ثروت‌ها در دست یك درصد جامعه است. ما جان می­كنیم و كار می‌كنیم اما حتا نمی‌توانیم فرزندان خودمان را برای چند روز به مسافرت ببریم. نمی‌توانیم آنها را به آموزشگاه ببریم تا چیزی بیاموزند. من از حق و حقوق كارگران دفاع كرده و می‌كنم. اكنون نیز تا پای جان بر بیگناهی خودم و خواست آزادی بی قید و شرط می ایستم. من خواهان این نیستم كه از بلاتكلیفی بیرون بیایم. خواهان این نیستم كه با وثیقه آزاد شوم. زیرا من وثیقه‌ای برای گذاشتن ندارم و جرمی هم مرتكب نشده‌ام كه بخواهم تكلیفم معین شود. من را نیمه جان و بیمار كرده‌اند. باید مداوا شوم و بی قید و شرط آزاد شوم.”

 رضا شهابی کارگر شرکت واحد، همانطور که خود وی نیز می‌گوید هیچ جرمی مرتکب نشده است و بدون هیچ قید و شرطی، بلادرنگ باید آزاد شود.

پیام بهنام ابراهیم زاده كارگر زندانی برای اعتصاب غذا و در دفاع از رضا شهابی

بهنام ابراهیم زاده کارگر آگاه و فعال حقوق کودک که در تاریخ ٢٢ خرداد سال ۸۹  بازداشت شده و در بیدادگاه جمهوری اسلامی به  ۵ سال حبس محکوم شده است، هم اکنون در بند ٣۵٠ زندان اوین به سر می برد در حمایت  از رضا شهابی از روز ٢١ آذر دست به اعتصاب غذا زد. بهنام ابراهیم زاده با ارسال پیامی برای رضا شهابی، ضمن محکوم نمودن نحوه برخورد دستگاه دولتی  با وی، خواستار رسیدگی به وضعیت رضا شهابی شده و درعین حال هشدار داده است چنانچه به وضعیت رضا شهابی رسیدگی نشود، او نیز به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد. متن پیام بهنام ابراهیم‌زاده  به شرح زیر است:

رضا شهابی عزیز

درود بر مقاومت و پایداریت

به عنوان كارگری كه درد و رنج‌های یك كارگر را با پوست و استخوانم لمس كردم با تو احساس همدردی میكنم.بی توجهی مسوولان به اوضاع جسمی و روانی تو كه به جامعه‌ی كارگری جان میبخشی نشان از بی تدبیری و بی احساسی و اراده حاكمانی است كه با رنج‌ها و دنیای كارگران بیگانه‌اند.

اینجانب بهنام ابراهیم‌زاده ضمن محكوم كردن برخورد غیر انسانی و غیر قانونی با شما و ضمن اینكه می­خواهم كه به اعتصاب خود پایان دهید، به مسوولان هشدار میدهم تا به وضعیت وخیم شما رسیدگی شود. در غیر اینصورت من نیز به اعتصاب غذایی كه از امروز آغاز كرده‌ام ادامه خواهم داد. چرا كه اینجانب نمی­توانم نسبت به تهدید به جان یكی از فعالان كارگری بی­تفاوت باشم.

بهنام ابراهیم زاده – كارگر زندانی در بند ٣۵٠ زندان اوین

٢١  آذرماه ۹٠

آمار کارگران جان باخته ی انفجارکوره فولاد غدیر یزد به ١۷ نفر رسید

مدیركل پزشكی قانونی استان یزد از افزایش آمار كشته‌شدگان حادثه كارخانه فولاد غدیر یزد خبر داد. بر طبق گزارش ایلنا و به نقل از سلیمانپور مدیركل پزشكی قانونی استان یزد، سه نفر دیگر از کارگرانی که بر اثر انفجار کوره فولاد یزد به شدت دچار سوختگی شده و در بیمارستان سوانح سوختگی یزد به سر می بردند، طی دو  روز گذشته بر اثر شدت سوختگی جان خود را از دست دادند و به این ترتیب تعداد جان باختگان این حادثه دردناک به ١۷ تن رسید. لازم به یادآوری است که در حادثه انفجار کوره ذوب ضایعات فولادی در کارخانه غدیر یزد که شامگاه یکشنبه (۲۱ آذر) اتفاق افتاد پنج کارگر درجا کشته شدند و تا کنون ۱٢ کارگر دیگر در بیمارستان سوانح سوختگی یزد جان باخته‌اند. بر طبق گزارش‌های انتشار یافته توسط خبرگزاری‌های حکومتی، اکنون تنها دو نفراز کارگران در بیمارستان سوانح سوختگی باقی مانده‌اند که با توجه به وخامت سوختگی مصدومان باقی مانده، این احتمال  وجود دارد که این دو کارگر نیز جان خود را از دست بدهند. انفجار کوره فولاد یزد و جان باختن دست کم ١۷ کارگر این کارخانه، بار دیگر نشان داد که سرمایه‌داران و دولت آن‌ها تنها و تنها در فکر سود و افزایش سودهای خویش‏اند و هیچ ارزشی برای جان کارگران قائل نیستند. در حالی که سرمایه‌داران برای کاستن از هزینه‌های تولید و افزایش سود خود، از ایمن‌سازی محیط کار سر باز می‌زنند، وزارت کار دولت سرمایه‌داران که ظاهراً قرار است بر ایمنی محیط کار نظارت و کنترل داشته باشد نیز، هیچ اقدامی برای بازرسی و نظارت انجام نمی‌دهد و آمار سوانح ناشی از کار پیوسته افزایش می‌یابد. هرساله ده ها هزار کارگر در صنایع مختلف دراثر سوانح ناشی ازکار مصدوم و معلول می‌شوند و صدها کارگردیگر جان خود را از دست می‌دهند. بر طبق گزارش سازمان پزشکی قانونی، در ۵ ماه نخست سال جاری، روزانه ۴٢ کارگر و جمعاً ۶۳۹ کارگر در پی حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده اند. علت تمام حوادث ناشی از کار، فقدان ایمنی محیط کاراست و سرمنشأ آن  تنها و تنها حرص و آز سرمایه‌داران برای کاهش هزینه‌ها و کسب سود بیش‌تراست.

اعتراف دبیر اجرائی خانه کارگر به رواج گسترده قراردادهای سفید امضا و اخذ چک و سفته از کارگران

دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه نیز بر اجرای گسترده قراردادهای سفید امضا از سوی کارفرمایان شهرستان ساوه و تحمیل آن بر کارگران، و به عبارت دیگر، بر بی حقوقی مطلق کارگران اعتراف کرد. محمد زمانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، ضمن بیان این مطلب که این قرارداد‌ها فاقد تاریخ شروع و خاتمه است، تصریح کرد: “این کارفرمایان با اخذ تسویه حساب، قبل از اشتغال بکار و همچنین با دریافت چک و سفته و غیره  بعنوان تضمین از کارگران دریافت می‌دارند تا از زیر بار پرداخت حقوق قانونی آنان شانه خالی کنند.” اعتراف دبیر اجرائی خانه کارگر، که تشکیلاتی صد درصد وابسته به حکومت است، به روشنی میزان فاحش ظلم و ستمی را که در حال حاضر از طریق قراردادهای سفید امضا در حق کارگران اعمال میشود به اثبات می‌رساند. کارفرما، با قراردادی کارگر را به کار وامی‌دارد که حتا تاریخ شروع و پایان کارهم در آن قید نمی‌شود! و نه فقط این، بلکه برای آن که هر گونه امکان اعتراضی را پیشاپیش از کارگر سلب کرده باشد، به اخذ چک و سفته هم متوسل می‌شود! و تازه این هم هنوز تمام ماجرا نیست. دبیر اجرائی خانه کارگر ساوه می‌افزاید: “برخی از این کارخانجات پا را فرا‌تر نهاده و کارگران را ملزم به سپردن تعهد محضری مبنی بر سلب هر گونه شکایت و ادعا در خصوص بروز حوادث ناشی از کار و نقص عضو و غیره می‌نمایند.”

دبیر اجرایی خانه کارگر ساوه با تاکید بر اینکه تمامی این اقدامات مغایر با موازین انسانی و قانونی است، می گوید: “در پی مراجعات مکرر جمعی از کارگران شاغل در کارخانجات شیشه کاوه به خانه کارگر، متوجه شدیم در پی سیاست واگذاری برخی از واحد‌ها به پیمانکاران، جمعی از کارگران حدود ۳ سال است که به صورت روز مزدی در خطوط تولید بسته بندی، خدمات و سایر واحد‌های گروه صنعتی شیشه کاوه، بویژه کارخانجات بلور کاوه و کاوه فلوت مشغول به کار هستند. و در روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی و حتی روزهای تاسوعا و عاشورا نیز این کارگران مجبور به کار هستند در حالی که از بیمه تامین اجتماعی و حداقل‌های قانونی نیز محروم اند.”

اعترافات دبیر اجرائی خانه کارگر به تحمیل بی حقوقی مطلق برکارگران به حدی روشن و آشکار است که دیگر جائی برای تفسیر باقی نمی‌گذارد. کارگر در شرایط و در چارچوب قراردادی می‌تواند برای کارفرما کار کند و لقمه نانی به دست آورد، که تاریخی برای آغاز کار درآن قید نشده است، کارگر نمی‌داند تا چه زمانی می تواند به کار ادامه دهد و هر لحظه در معرض اخراج است، به عنوان تضمین که هیچگونه شکایتی نخواهد داشت باید به کارفرما چک و سفته بدهد و علاوه بر این‌ها یک تعهد محضری هم باید بسپارد که اگر در حین کار، حادثه ای رخ داد و دچار نقص عضو و امثال آن شد، هیچ حق و حقوقی نداشته باشد! روزهای تعطیل را هم کار کند و در برابر کارفرما و شرکتهای پیمانکاری، دَم بر نیاوَرَد.

این است وضعیتی که سرمایه داران و دولت آن‌ها بر انبوه عظیمی از کارگران ایران تحمیل کرده اند. وضعیتی که بیان تحمیل بی حقی مطلق برکارگران و حرص و ولع سرمایه داران برای افزایش سود است. سرمایه داران، کارگرانی کَت بسته و دست بسته می‌خواهند تا به قیمت تحمیل شرکت‌های پیمانکاری و قرادادهای موقت و سفید امضاء، بخوان شرایط برده‌داری اما در نظام سرمایه‌داری برکارگران، سودهای هنگفت خویش را افزایش دهند. این درحالی‎‏ست که برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری و لغو قراردادهای موقت و سفید امضا، از خواستهای بسیار مهم کارگران است. تحقق این خواست‌ها اما در گرو تشدید مبارزه متحد و متشکل کارگران است. کارگران جز اتحاد و مبارزه متشکل علیه سرمایه‌داران، راه دیگری ندارند.

پرچم فلسطین بر فراز یونسکو به اهتزاز درآمد

در مراسمی که روز سه شنبه  ٢٢ آذر در مقر سازمان یونسکو در پاریس برگزار شد، پرچم فلسطین در مقر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد به اهتزاز در آمد. این نخستین باریست که پرچم فلسطین بر فراز ساختمان یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد بر افراشته می شود. در این مراسم که با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و همچنین خانم ایرینا بوکووا مدیر کل یونسکو برگزار شد ، سرود ملی فلسطین نیز پخش گردید که باید آن را یک پیروزی دیپلماتیک برای فلسطینیان به حساب آورد. لازم به ذکر است که در تاریخ سی و یکم ماه اکتبر سال جاری میلادی، علی‌رغم مخالفت دولت آمریکا و اسرائیل، فلسطین موفق شده بود به عضویت رسمی سازمان یونسکو در آید. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در کنفرانس مطبوعاتی پس از برافراشته شدن پرچم فلسطین در سازمان یونسکو عنوان داشت: “برافراشته شدن پرچم فلسطین در یونسکو مساله ای تاریخی است و هیچ چیز برای فلسطینیان افتخارآمیزتر از این نیست که فلسطین از سوی جوامع بین‌المللی برای اولین‌بار به رسمیت شناخته شود”. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با تاکید بر ادامه تلاش‌ها برای به رسمیت شناخته شدن فلسطین متذکر شد که: “ما فلسطین را به عنوان کشوری که به معاهده‌ها و قوانین بین‌المللی پایبند است و برای گسترش صلح می ‌کوشد، تشکیل می‌دهیم. کشور فلسطین کشوری خواهد بود که با نژادپرستی و تبعیض مبارزه و در تحقق اهداف بشردوستانه یونسکو تلاش خواهد کرد”. از سوی دیگر روز پنجشنبه ٢۴ آذر دولت ایسلند به عنوان یکی از نخستین کشورهای اروپای غربی، کشور فلسطین را به رسمیت شناخت . براساس بیانیه وزارت امور خارجه ایسلند، وزرای خارجه ایسلند و فلسطین که در مراسمی در یک مرکز فرهنگی در ریکیاویک،‌ پایتخت ایسلند، حضور داشتند ، قرار است برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را اعلام کنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: