برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۴ آذر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه‌ سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «سرمایه‌‌داران و دولت مسئول مرگ کارگران فولاد غدیر یزدند»، گفتگویی با فریبا امیرخیزی از فعالین دانشجویی شورای دانشجویان و جوانان چپ در ارزیابی از مبارزات دانشجویی، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/QvCXnwFu/24azar.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ذوب‌آهن اصفهان در برابر مجلس

گروگان گرفتن مدیرعامل برای دریافت دستمزدهای عقب افتاده

وضعیت ابهام‌آمیز رضا شهابی کارگر زندانی

یکی از اقتصاددانان در ایران نرخ تورم را بیش از ۵٠ درصد اعلام کرد

افزایش نرخ بیکاری به بالای ٣٠ درصد

رئیس کل بانک مرکزی، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را جنگ تمام عیار اقتصادی نامید

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ذوب‌آهن اصفهان در برابر مجلس

حدود ١۵٠ کارگر بازنشسته‌ی کارخانه‌ی ذوب‌آهن اصفهان روز سه‌شنبه ٢٢ آذرماه، در برابر مجلس اسلامی دست به تجمع زده و به عدم پرداخت دستمزدهای عقب افتاده و عدم اجرای نظام پرداخت هماهنگ حقوق در ذوب‌آهن اصفهان اعتراض کردند.

به گفته‌ی کارگران، تاکنون حقوق آذر ماه ٣٢ هزار بازنشسته ذوب‌آهن پرداخت نشده و از حقوق آبان ماه نیز تنها ٧۵ هزار تومان پرداخت شده است.

مسوولان ذوب‌آهن نیز در جواب خواست کارگران که پیش از این در برابر ساختمان اداره بازنشستگی شرکت ملی فولاد در اصفهان تجمع کرده بودند، نه تنها زمانی را برای پرداخت حقوق آن‌ها تعیین نکردند که از خالی بودن صندوق برای پرداخت حقوق بازنشستگان سخن به میان آورده‌اند.

کارگران بازنشسته ذوب‌آهن هم‌چنین به عدم اجرای نظام هماهنگ حقوق در ذوب آهن اصفهان اعتراض دارند. عدم اجرای قانون فوق باعث شده است تا حقوق آن‌ها به طور متوسط بیش از ۵٠ درصد کمتر از کارگران بازنشسته در دیگر کارخانه‌های تولید فولاد از جمله شرکت فولاد مبارکه اصفهان باشد.

تجربه‌ی مبارزات کارگران در سال‌های اخیر نشان داده است که مقامات دولتی گوش شنوایی برای کارگران نداشته و تمام وعده‌های آنها نیز فریبی بیش نیست. کارگران تنها با اتحاد و مبارزه‌ی خود می‌توانند خواست‌های خود را به دولت و سرمایه‌داران تحمیل نمایند.

گروگان گرفتن مدیرعامل برای دریافت دستمزدهای عقب افتاده

به‌گزارش روزنامه مردمسالاری، کارگران یکی از کارخانه‌های نساجی در شمال کشور، برای دریافت دستمزد و دیگر مطالبات عقب‌افتاده‌ی خود، مدیرعامل کارخانه را به گروگان گرفته و نیمی از روز او را در دستشویی کارخانه محبوس کردند.

در پی اقدام کارگران، فرماندار با وعده‌ی پرداخت دستمزدهای عقب افتاده، مدیرعامل را از دست کارگران آزاد نمود. اما به رغم وعده‌ی پرداخت دستمزدهای عقب افتاده‌ی بیش از ۴٠٠ کارگر که به ١۶ ماه رسیده است، و بعد از گذشت چند روز این وعده‌ها مانند دیگر وعده‌های مقامات دولتی در هوا باقی مانده و هیچ نشانی از پرداخت دستمزدهای کارگران نیست.

هم‌چنین روز دوشنبه و به هنگام سخنرانی احمدی‌نژاد در شهر ساری، تعدادی از کارگران کارخانجات نساجی با حضور اعتراضی خود، اقدام به سر دادن شعار کردند و حتا یکی از کارگران که یک سال است دستمزد‌ دریافت نکرده، کفش‌های‌اش را به طرف احمدی‌نژاد پرتاب کرد که توسط نیروهای حکومتی دستگیر و مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت.

دو اعتراض کارگری فوق نشان می‌دهند که کارگران به وعده‌های مقامات دولتی اعتمادی نداشته و برای رسیدن به ‌خواست‌های خود به دنبال اشکال موثرتری از مبارزه می‌باشند.

وضعیت ابهام‌آمیز رضا شهابی کارگر زندانی

وضعیت رضا شهابی کارگر زندانی که هم اکنون بیست و چهار روز در اعتصاب غذا بسر می‌برد، هم‌چنان نامعلوم می‌باشد.

براساس آخرین گزارش کمیته دفاع از رضا شهابی که روز گذشته منتشر شده است، مقامات قضایی مدعی شده‌اند که رضا را به بیمارستانی نامعلوم منتقل کرده‌اند، اما این در حالی است که در تماس تلفنی رضا شهابی با خانواده در روز سه‌شنبه، وی گفته بود که در انتقال او به بیمارستان تعلل می‌شود و حتا گفته‌اند که پرونده‌ی پزشکی وی مفقود شده است.

رضا شهابی کارگر زندانی هم اکنون در وضعیت نگران کننده‌ای بسر می‌برد.

در روزهای اخیر هم‌چنین اطلاعیه‌های متعددی از سوی تشکل‌های کارگری در کشورهای مختلف جهان هم‌چون اسپانیا، انگلستان، ایتالیا و فرانسه در حمایت از رضا شهابی و آزادی وی منتشر شده است.

همچنين از صبح روز دوشنبه بهنام ابراهيم زاده كارگر زندانی در اعتراض به عدم رسیده‌گی به وضعیت وخیم جسمی رضا شهابی و با خواست آزادی فوری و بی قيد و شرط وی، دست به اعتصاب غذا زده  است.

آزادی بی‌قید و شرط رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی یکی از خواست‌های جنبش کارگری است که امروز بسیاری از کارگران پیشرو و دیگر فعالین جنبش کارگری پرچم‌دار آن می‌باشند.

یکی از اقتصاددانان در ایران نرخ تورم را بیش از ۵٠ درصد اعلام کرد

حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه در ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایلنا، گفت: “در حال حاضر نرخ تورم در ایران بیش از ۵٠ درصد است”. وی با تاکید بر این که ۵٠ درصد اقتصاد کشور به بازار غیر رسمی تعلق دارد، گفت: “بیش از ٧۵ درصد از کارگرانی که در بازار غیررسمی ایران کار می‌کنند زیر خط فقر هستند”.

علی قنبری عضو سابق شورای عالی پول و اعتبار و استاد دانشگاه نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فوق، ضمن رد ادعای وزیر اقتصاد در مورد تاثیر مثبت یارانه‌های نقدی بر زنده‌گی کارگران گفت: “در حال حاضر یارانه‌های دریافتی تنها جوابگوی هزینه‌های آب و برق خانواده‌های کارگری است و با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مشکلات این قشر بیشتر از گذشته شده است”.

فتح‌الله بیات، رئیس به اصطلاح اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی نیز با اعلام این‌که در حال حاضر بیش از ٧٠ درصد کارگران زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند، گفت: ” یارانه‌های پرداختی پاسخگوی ۶٠ درصد قبوض پرداختی کارگران نیست”.

وی با اعلام این که در سال جاری قدرت خرید کارگران بیش از ٧٠ درصد کاهش یافته است، گفت: “بیش از ۵٠ درصد از کارگران قراردادی حداقل مصوبه مزدی را دریافت می کنند و در حال حاضر ما بین ٣٠ تا ۴٠ درصد از کارگران پیمانی كمتر از پايه دستمزد، مابین ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تومان دستمزد دریافت می کنند”.

اعترافات افرادی که سال‌ها به حکومت اسلامی خدمت‌ کرده‌اند به وضعیت فاجعه‌بار زنده‌گی کارگران و زحمت‌کشان، اعتراف به دروغ بودن تمام شعارهایی‌ست که جمهوری اسلامی با تکیه به آن به قدرت رسیده و انقلاب مردم ایران برای کار، نان و آزادی را به شکست کشاندند.

افزایش نرخ بیکاری به بالای ٣٠ درصد

محمد عطاردیان، نماینده کارفرمایان در شورای عالی اشتغال با بیان این که در صورت عدم تعادل در روند عرضه و تقاضای اشتغال، نرخ بیکاری در بین زنان به بالای ۴٠ درصد افزایش می‌یابد، نرخ کنونی بیکاری را بیش از ٢۵ درصد دانست و گفت: “در صورت تداوم وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی نرخ بیکاری تا پایان سال جاری به بیش از ٣٠ درصد افزایش خواهد یافت”. وی هم‌چنین نرخ بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را بیش از ٣۵ درصد اعلام کرد.

بیکاری گسترده نتیجه‌ی سال‌ها رکود اقتصادی و ناتوانی حکومت در حل آن می‌باشد. هم‌چنین از آن‌جا که میلیون‌ها بیکار در ایران از هرگونه حمایت دولتی محروم هستند، بیکاری به یکی از عوامل مهم فقر در میان کارگران و زحمت‌کشان تبدیل شده است.

رئیس کل بانک مرکزی، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را جنگ تمام عیار اقتصادی نامید

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را جنگ تمام عیار اقتصادی نامید و گفت: “شرایط تحریمی، شرایطی به مراتب سخت‌تر از یک جنگ فیزیکی را ایجاد کرده است”.

این سخنان وی در حالی بیان می‌شود که تاکنون تمامی مقامات حکومت اسلامی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، به‌عنوان موهبتی الهی نام می‌بردند. اعتراف وی در واقع اولین اعتراف یک مقام دولتی به تاثیرات اقتصادی و مشکلاتی است که دولت جمهوری اسلامی در اثر تحریم‌ها به آن دچار شده است.

 وی هم‌چنین در مورد طرح تحریم‌ بانک مرکزی گفت: “باید پیش بینی آن را داشته باشیم که اگر این تحریم‌ها روی داد بتوانیم یکی دو سال یا بیشتر کشور را حفظ کنیم “.

وی که در میان مسولان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران سخن می‌گفت، حمله به سفارت انگلیس در تهران را عامل بالا رفتن نرخ ارز دانست. در پی انتشار و انعکاس سخنان وی در رابطه با سفارت انگلیس، یک روز بعد  وی مجبور به تکذیب سخنان خود در این رابطه شد.

ناتوانی دولت در حل مشکلات اقتصادی به بلبشویی بزرگ منجر شده است، به‌گونه‌ای که تفاوت نرخ سکه‌ی دولتی با نرخ آن در بازار آزاد به‌گونه‌ای است که هر کس با خرید تنها شش سکه از بانک و فروش آن در بازار آزاد می‌تواند به اندازه‌ی یک ماه دستمزد کارگر، سود به‌دست آورد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: