برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنجشنبه ۱۷ آذر

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – تدارک کارزار بین‌المللی برای رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت و محاکمه سران رژیم جمهوری اسلامی به جرم جنایت علیه بشریت در گفتگویی با بهروز پرتو از سخنگویان و فعالان این کارزار- و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۰ با عنوان «به مناسبت ١٦آذر و موقعیت کنونی جنبش دانشجویی ایران»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/M5H5MWT6/17azar.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تشکیل کمیته دفاع از رضا شهابی و ادامه‌ی اعتصاب غذای این کارگر زندانی

دو اتحادیه بین‌المللی کارگری خواستار آزادی علی نجاتی کارگر زندانی شدند

گرامی‌داشت خاطره کیانوش آسا دانشجوی جان باخته در سالگرد ۱۶ آذر روز دانشجو

تفاهم کشورهای اروپایی بر سر تحریم نفت ایران

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تشکیل کمیته دفاع از رضا شهابی و ادامه‌ی اعتصاب غذای این کارگر زندانی

کمیته دفاع از رضا شهابی که توسط اعضای خانواده‌ی این کارگر زندانی تشکیل شده است، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام موجودیت کرد. این کمیته از تمامی دوستان، کارگران و فعالین و تشکل‌ها خواست تا به حمایت‌های خود از رضا شهابی و آزادی وی ادامه دهند و این کمیته بدون این حمایت‌ها نمی‌تواند کارهای مهم و اساسی را ‌پیش ببرد. در بخشی از اطلاعیه منتشره از سوی کمیته فوق آمده است:

“ما بارها به مقامات قضایی و نیز مسئولین مختلف مراجعه و نامه‌نگاری کرده‌ایم اما رضا تا کنون آزاد نشده است و هم‌چنان بلاتکلیف است و جان‌اش نیز در خطر است. رضا در اعتراض به این وضعیت از یکم آذرماه دست به اعتصاب غذا زده است. ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا این کارگر زندانی آزاد شود، اما اکنون و پس از ۱۹ ماه کماکان در شرایط وخیم جسمی در زندان است.

رضا باور داشته و دارد که کارگران تنها باید به حمایت‌های کارگران اتکاء کنند و همواره در این راه تلاش نموده است. ما اعضای خانواده‌ی رضا شهابی نیز در حمایت از رضا و باورهایش دست کمک و یاری به سوی کارگران و تشکل‌های کارگری دراز می‌کنیم و از همگان می‌خواهیم برای آزادی بی قید و شرط و فوری رضا شهابی تلاش نمایند”.

براساس گزارش‌های منتشره به‌رغم وعده‌های مقامات دولتی در مورد رسیده‌گی به وضعیت پزشکی وی، رضا شهابی هم‌چنان در زندان و در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

هم اکنون بسیاری از کارگران و فعالین سیاسی به دلیل حمایت از منافع کارگران و دفاع از خواست‌های شان از جمله حق داشتن تشکل مستقل کارگری در زندان‌های جمهوری اسلامی و در شرایطی قرون وسطایی بسر می‌برند.

دو اتحادیه بین‌المللی کارگری خواستار آزادی علی نجاتی کارگر زندانی شدند

فدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع غذایی، کشاورزی و خدماتی و کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان بین‌المللی کار به زندانی کردن علی‌نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه توسط جمهوری اسلامی اعتراض کرده و خواستار تلاش سازمان بین‌المللی کار برای آزادی وی شدند.

زندانی کردن مجدد علی نجاتی در حالی‌ست که پیش از این نمایندگان جمهوری اسلامی در نشست سالانه سازمان بین‌المللی کار مدعی شده بودند که علی نجاتی و دیگر اعضای هیات مدیره نیشکر هفت تپه مشکلی برای بازگشت بر سر کار ندارند.

در پی اعتصابات و مبارزات درخشان کارگران نیشکر هفت تپه که منجر به بهبود حقوق کارگران این کارخانه و تشکیل سندیکای مستقل کارگران شد، حکومت اسلامی در پی انتقام از کارگران، تمامی اعضای هیات مدیره سندیکا را از کار اخراج و به زندان انداخت.

به‌رغم پایان دوران محکومیت کارگران فوق، حکومت و سرمایه‌داران هم‌چنان از بازگشت به کار آن‌ها جلوگیری کرده و بار دیگر علی نجاتی را به زندان انداختند.

گرامی‌داشت خاطره کیانوش آسا دانشجوی جان باخته در سالگرد ۱۶ آذر روز دانشجو

روز ۱۵ آذر، جمعی از مردم و هم دانشگاهیان کیانوش آسا به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو، در محل خاکسپاری وی در کرمانشاه جمع شده و یاد این دانشجوی جان باخته در اعتراضات سال ۸۸ را گرامی داشتند.

مصادف شدن ۱۶ آذر با ماه محرم و تعطیلی تمام روزهای هفته به بهانه‌ی محرم توسط دولت، منجر به تعطیلی این روز در تمامی دانشگاه‌ها و مدارس گردید. هدف اصلی رژیم از این تعطیلی جلوگیری از حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها در سالروز ۱۶ آذر بوده است.

به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو، تعدادی از تشکل‌های دانشجویی با صدور اطلاعیه‌هایی بر خواست‌های این جنبش تاکید نموده و سرکوب سیستماتیک دانشجویان توسط حکومت اسلامی را محکوم ساختند. در بخشی از اطلاعیه‌ای که توسط جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه آزاد شهرکرد به این مناسبت منتشر شده، آمده است: “علیرغم سرکوب‌های صوت گرفته مبارزه همچنان ادامه دارد و آمادگی روزگار سخت‌تر از امروز را هم داریم. مسئولیت سنگرداری آزادی و آزادی خواهی در دانشگاه آزاد شهرکرد را با پیشه کردن مقاومت و ایستادگی عهده دار خواهیم بود و تا آخرین نفر، آخرین نفس، کوشیم و بشکنیم دیوار این قفس”.

به‌مناسبت روز دانشجو، هم‌چنین انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه و جمعی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران نیز اطلاعیه‌ای منتشر ساختند. در بخشی از اطلاعیه آنها آمده است: “دانشگاه مانند کارخانه یک رکن اصلی اعتراض به نابرابری و پایمال شدن حقوق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اکثریت جامعه بوده است. و این تنها محدود به ایران نبوده. اما شانزده آذر امسال از ویژگی برتر و برجسته تری برخودار خواهد بود. مبارزات جوانان و مردم به تنگ آمده از حاکمیت یک درصدی در سراسر جهان که ماههاست در جریان است و روز به روز پویا تر و قدرتمندتر می شود و انقلابات منطقه خاورمیانه و آفریقا علیه دیکتاتوریها که بدترین شرایط اقتصادی و اجتماعی را بر مردمان آن کشورها، بخصوص جوانان تحمیل کرده بودند، امروز تصویری متفاوت از گذشته را از موقعیت کل نظامهای سرمایه داری با هر نوع ایدوئولوژی ای و همچنین موقعیت رشد آگاهی و توازن قوا به نفع مردم را به نمایش گذاشته است”. در پایان این اطلاعیه نیز آمده است: “ما کارگران دست در دست دانشجویان برای رسیدن به خواسته های مشترکمان مبارزه خواهیم کرد”.

به رغم سرکوب شدید دانشجویان پس از اعتراضات سال ۸۸، و ادامه‌ی فشار بی‌وقفه بر دانشگاه‌ها، نارضایتی در میان دانشجویان موج می‌زند و هم‌چون آتشی زیر خاکستر به دنبال شرایط مناسب برای شعله‌ور شدن می‌باشد.

در سال جدید تحصیلی نیز به رغم تمام این فشارها و اعمال جو امنیتی از سوی حکومت اسلامی، اعتراضاتی به سیاست تفکیک جنسیتی و برخی از مشکلات صنفی دانشجویان در دانشگاه‌ها شکل گرفت.

تفاهم کشورهای اروپایی بر سر تحریم نفت ایران

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاری رویتر گفت: “در ارتباط با تحریم نفت ایران، کشورهای اروپایی به نوعی تفاهم رسیده‌اند”.

وی ضمن خودداری از اعلام تاریخ اعمال تحریم نفت ایران، گفت: “من فکر می‌کنم تحریم نفت ایران یک ابزار بسیار مهم است و ما باید کشورهای بزرگ دیگر، و از همه مهمتر روسیه را نیز قانع کنیم تا به این سیاست بپیوندند”. وی ادامه داد: “در حال حاضر باید این مسئله کاملا در اتحادیه اروپا حل شود و سپس به عنوان یک سیاست مشترک به کشورهای بزرگ دیگر اعلام گردد”.

در پی پایان اجلاس وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپایی، اعلام شده بود که این اتحادیه موضوع تحریم انرژی ایران را در اجلاس ژانویه خود بررسی خواهد کرد. گفته می‌شود پیدا کردن راه حلی برای کشورهایی هم چون یونان که به نفت ایران وابسته می‌باشند توسط کمیسیونی که به این منظور تشکیل شده است از جمله برنامه‌های اتحادیه پیش از اجلاس ژانویه خواهد بود.

در عین حال، مقامات آمریکایی خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی کشورهای هم پیمان آمریکا هم چون کره جنوبی شدند. روز گذشته استرالیا نیز اقدامات تحریمی جدیدی را علیه ایران اعلام نمود.

در پی بحران اخیر در روابط بین ایران از یک‌سو و آمریکا، اتحادیه اروپا و دیگر متحدان این دو بلوک قدرتمند جهان سرمایه‌داری از سوی دیگر، این کشورها اعمال تحریم‌های جدیدی را علیه ایران در دستور کار خود قرار دادند که بیش از هر چیز بر تحریم بانک مرکزی، صادرات نفت و پتروشیمی ایران متمرکز شده است.

در پی تصویب قطعنامه‌های جدید علیه ایران و به دنبال آن حمله به سفارت انگلیس در تهران، تضاد و کشاکش بین ایران با آمریکا و متحدان‌اش تشدید شده و آن‌ها را یک قدم دیگر به جنگ نزدیک‌تر ساخته است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: