برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۳ آذر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – گفتگویی با نادر مرتضوی از سازمان فدائیان (اقلیت) پیرامون رویدادهای اخیر در مصر – و قسمت هشتم از سلسله گفتار «انقلاب اجتماعی و حزب انقلاب اجتماعی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/WTIRkvZd/13azar.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی اروند و کارگران فضای سبز سنندج

اعتراض بیش از ۶۰ هزار کارگر ایران خودرو به اصلاحیه قانون کار

وضعیت جسمانی رضا شهابی پس از اعتصاب غذا بسیار خطرناک اعلام شده است

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی اروند و کارگران فضای سبز سنندج

بر طبق خبری که از سوی انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه انتشار یافت روز سه‌شنبه هشتم آذر ماه ده‌ها تن از کارگران قراردادی شرکت فریمکو در پتروشیمی اروند، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود و نیز در اعتراض به تصمیم کارفرما مبنی بر اخراج تعداد زیادی از کارگران، در مقابل اداره کار ماهشهر دست به تجمع زدند و خواهان رسیدگی به مشکلات خود شدند. تجمع اعتراضی کارگران با برخورد ضد کارگری مسؤلین اداره کار مواجه شد که در ادامه به درگیری منجر گردید.

همچنین ده‌ها تن از کارگران منطقه ٣ فضای سبز شهر سنندج در اعتراض به عدم رسیدگی به خواست‌هایشان از روز ششم آذر ماه در مقابل شهرداری مرکزی سنندج دست به تجمع زدند، اما از آن جا که به خواست کارگران رسیدگی نشد، در روزهای بعد نیز کارگران فضای سبز این شهر تجمعات اعتراضی دیگری را برپا نمودند. شایان ذکر است که مجموع کارگران فضای سبز شهر سنندج حدود ٢٠٠ نفر هستند که هر کدام از آن‌ها تا ١٠ سال سابقه کار دارند و هر ساله از اول آذر تا اول اسفند ماه از کار خود اخراج می‌شوند. در این مدت سه ماهه، این کارگران هیچ حقوقی نمی‌گیرند و بیمه‌های آنان رد نمی‌شود تا این که بار دیگر از اول اسفند هر سال شروع بکار کنند. کارگران نسبت به این وضعیت اعتراض دارند و حق خود می‌دانند که در تمام طول سال کار داشته باشند و دستمزد خود را دریافت نمایند و سابقه پرداخت بیمه آن‌ها نیز به طور کامل محاسبه شود. آخرین خبرهای انتشار یافته در مورد این اعتراض کارگری حاکی از این موضوع است که در حالی که معاون شهردار، وعده بازگشت به کار پیش از موعد هر ساله را به کارگران داده است، حراست شهرداری چند نفر از کارگران را احضار و تهدید به اخراج نمود ه و مذبوحانه تلاش نموده از این کارگران، برای عدم شرکت در تجمعات اعتراضی تعهد بگیرد.

اعتراض بیش از ۶۰ هزار کارگرایران خودرو به اصلاحیه قانون کار

اصلاحیه پیشنهادی قانون کار که توسط وزارت کار جمهوری اسلامی انتشار یافت و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شده است، اعتراضات گسترده‌ای را در میان کارگران به دنبال داشته است. گروه‌های زیادی از کارگران در تبریز در تهران و سایر شهرها مخالفت خود را با این به اصطلاح اصلاحیه که بیان چیز دیگری جز تشدید بی حقوقی و استثمار کارگران نیست، اعلام داشته‌اند. کارگران گروه صنعتی ایران خودرو نیز طی نامه‌ای به وزارت کار اعتراض خود را نسبت به این اصلاحیه اعلام کرده‌اند. کارگران گروه صنعتی ایران خودرو در مهر ماه طی نامه‌ای به همکاران خود در گروه مجموعه صنعتی ایران خودرو، از آنان خواسته بودند به روند تغییر قانون کار متحدانه اعتراض کنند. به این فراخوان بیش از ٣۰ شرکت از مجموعه گروه صنعتی با حدود بیش از ۶۰ هزار کارگر، جواب مثبت دادند. این درحالی‏ست که پشتیبانی‌ها همچنان ادامه دارد. در خبرهایی که روز گذشته انتشار یافت، بیش از ٣٠ شرکت دیگر نیز از مجموعه شرکت‌های گروه صنعتی ایران خودرو به حمایت از نامه کارگران ایران خودرو برعلیه روند تغییر اصلاح قانون کار پیوستند. کارگران ایران خودرو در نامه‌ای که به وزارت کار تحویل دادند و رونوشت آن را به هئیت دولت، مجلس، دیوان عدالت اداری، قوه قضائی و خبرگزاری کار ارسال نموده اند، اصلاحیه مورد نظر وزارت کار را رد کرده‌اند. به منظور اطلاع شما شنوندگان از مضمون نامه کارگران ایران خودرو، در این جا قسمت‌هایی از نامه را قرائت می‌کنیم. کارگران ایران خودرو در نامه خود می‌نویسند:

“احتراما به اطلاع می‌رسانیم متن اصلاحیه پیشنهادی آن وزارتخانه محترم بدون اطلاع‌رسانی عمومی که در بعضی رسانه منتشر شده است، مورد تائید کارگران مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو نمی‌باشد. همانطوری‌که مستحضر هستید، کارگران مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو با بیش از صدهزار کارگر، بدون داشتن کوچکترین تشکل کارگری از این نظرخواهی معاف شده‌اند. روند تغییر قانون کار نشان می‌دهد اصلاح قانون کار فعلی فقط در جهت حفظ منافع کارفرمایان و دولت می‌باشد…” در ادامه نامه می‌خوانیم: “… پیش‌نویس ارائه شده را نمی‌توان اصلاحیه قانون کار نامید که با چند تغییر و جابه‌جایی مفاد آن منطق لازم برای اصلاح قانون کار در آن به وجود آید. این اصلاحیه دامی است که برای کارگران پهن شده است. اصلاحیه‌ای که منطبق بر معیارهای حقوق کار نبوده و دفاع از زحمتکشان و عدالت اجتماعی در آن نمود کامل نداشته باشد و یا حمایت از ضعیف در مقابل قوی در آن پررنگ نباشد، از نظر ما کارگران وجاهت قانونی نخواهد داشت.

اصلاحیه پیشنهادی، دشمنی آشکار با کارگران و حمایت از دولت و سرمایه‌داران است. پیش‌نویس اصلاحیه قانون کار به جای حمایت از کارگران، به جای لغو قراردادهای موقت و باز گرداندن امنیت شغلی و جانی به جامعه کارگری، می‌خواهد ته مانده حمایت‌های قانونی را هم به نفع کارفرمایان و دولت مصادره کند.” کارگران ایران خودرو در ادامه نامه خود به تغییراتی که هدف آن زدن و یا حذف مزایای کارگران است اشاره می‌کند و می‌نویسد: “کاهش حق شیفت و نوبت کاری‌ها، قطع تعلق ٤٠ درصد دستمزد بیشتر به کار در روزهای تعطیل و اضافه کاری‌، کاهش مرخصی سالانه کارگر و غیره. تغییراتی که اساسا دست کارفرمایان را بیشتر و بیشتر برای استثمار وحشیانه و برده‌وار ما کارگران باز می‌گذارد…. بیشترین آسیب از عدم اجرای قانون کار فعلی را کارگران ایران خودرو متحمل شده‌اند. با توجه به بررسی‌ها و با توجه به ماهیت اقداماتی که سال‌هاست در جریان است، این تغییرات فقط معطوف به کاهش حقوق کارگران و افزایش قدرت و توانائی طرف مقابل است و از نظر ما کارگران ایران خودرو، ایجاد تغییر در قانون کار فعلی، در راستای تثبیت بی حقوقی‌هایی صورت می‌گیرد که قانون کار فعلی زمینه‌ها و شرایط تحمیل آن‌ها را بر ما کارگران مقدور کرده است. ایجاد شرکت‌های پیمانکاری، گسترش قراردادهای موقت و روزمزدی، توقف استخدام‌های دائمی خلاف قانون کار فعلی می‌باشد.” نامه در ادامه می‌افزاید: “ما ﺗﻐﻴﻴﺮﻗﺎﻧﻮن ﻛﺎر را خوش خدمتی دوﻟﺖ به سرمایه‌داران می‌دانیم ﻛﻪ می‌خواهد ﻓﺮش ﻗﺮﻣﺰی ﺑﺮای سرعت بخشیدن به استثمار بیش از پیش کارگران پهن کند. ما فکر می‌کنیم با تغییر قانون کار ﻋﻘﺪ ﻗﺮاردادﻫﺎی ﻣﻮﻗﺖ و ﺳﻔﻴﺪ اﻣﻀﺎء ﺑﻪ ﺻﻮرت ﮔﺴﺘﺮده‌ای رواج پیدا می‌کند. با اصلاح قانون کار تنها روند اخراج کارگران تغییر می‌کند. اخراج دسته جمعی و بی رویه کارگران با اضافه شدن قانون جدید ﺑﺪون اﻳﻨﻜﻪ ﺑﺎ ﻛﻮﭼﻜﺘﺮﻳﻦ ﻣﺎﻧﻊ ﻗﻀﺎیی روﺑﺮو ﮔﺮدﻧﺪ قانونی می‌شود. ﺗﻌﻮﻳﻖ اﻧﺪاﺧتن و ﻧﭙﺮداﺧتن حقوق‌ها به یک نرم برای کارفرمایان تبدیل می‌شود. تعیین حداقل دﺳﺘﻤﺰدﻫﺎ زﻳﺮ خط فقر عادی می‌شود، عدم پرداخت حق بیمه اجباری برای کارگران، آینده امنیت شغلی کارگران را از بین می‌برد. ﻣﺎ نمی‌خواهیم ﺑﺮده ﺑﺎﺷﻴﻢ، ﻣﺎﺣﻖ زﻧﺪگی اﻧﺴﺎنی داریم. ﻣﺎ ﻣﻴ‌‌ﺨﻮاﻫﻴﻢ ﻛﻪ زﻧﺪگی ﺷﺎﻳـﺴﺘﻪ داشته باشیم. در ﺷﺮاﻳطی دم از مشارکت کارگران در نظرخواهی پیش‌نویس اصلاح قانون کار می‌زنید که ﻛﻮﭼﻜﺘﺮﻳﻦ ﺗﺸﻜﻞ ﻛﺎرﮔﺮی را از ﺳﻮی ﻛﺎرﮔﺮان تحمل نمی‌کنید. بزرگترین شرکت خودروسازی خاورمیانه با بیش از صدهزار کارگر شاغل از داشتن هر گونه تشکل کارگری محروم است. در حالی دم از مشارکت کارگران در این نظرخواهی می‌زنید که تمام نمایندگان کارگران ایران خودرو اخراج شده‌اند و یا در زﻧﺪان ﺑﻪﺳﺮ می‌ﺑﺮﻧﺪ.” و سرانجام کارگران ایران خودرو در پایان نامه خود چنین تصریح نموده‌اند: “کارگران ایران خودرو ضمن مخالفت شدید با رویکرد حاکم بر تغییر قانون کار از سوی دولت، تنها راه تغییر قانون کار فعلی را ایجاد یک فضای آزاد و دمکراتیک با حضور نمایندگان واقعی کارگران می‌دانند. در مرحله اول باید مقدمات برگزاری انتخابات در گروه صنعتی ایران خودرو فراهم شود تا کارگران بتوانند با انتخاب نمایندگان خود در این طرح مشارکت کنند. برای همین ما کارگران گروه مجموعه‌های صنعتی ایران خودرو مخالفت خودمان را با هر گونه تغییرات در قانون کار علیه کارگران اعلام می‌داریم.”

نامه اعتراضی کارگران ایران خودرو را که تاکنون کارگران گروه صنعتی ایران خودرو، کارگران ایران خودرودیزل، کارگران ایران خودرو خراسان، کارگران ایران خودروتبریز، کارگران ایران خودرو فارس و در مجموع کارگران شصت و دو شرکت امضا نموده‌اند، باید نظر کل کارگران ایران تلقی کرد. این اقدام اعتراضی کارگران به خوبی نشان داد که کارگران با ایجاد تغییرات مورد نظر وزارت کار در قانون کار فعلی مخالف‌اند و در برابر آن خواهند ایستاد.

وضعیت جسمانی رضا شهابی پس از اعتصاب غذا بسیار خطرناک اعلام شده است

رضا شهابی، عضو هیأت‌ مدیره‌ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در اعتراض به بلاتکلیفی خود، از اول آذر ماه در بند ٢٠۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است، همچنان به اعتصاب غذا ادامه داده و در ادامه این اقدام اعتراضی، در روز ملاقات نیز از حضور در سالن ملاقات خودداری نمود. با توجه به شرایط زندان و مجموعه فشارهایی که علیه این کارگر مبارز اعمال می‌شود و همچنین با توجه به شرایط جسمی رضا شهابی و بیماری‌هائی که عمدتاً در زندان به آن مبتلا شده است، اعتصاب غذا می‌تواند عواقب خطرناکی را برای وی در پی داشته باشد. ربابه رضایی همسر رضا شهابی چند روز پیش در گفتگو با سایت جرس در مورد رضا شهابی و وضعیت جسمی او چنین گفت: “از اول آذر ماه یعنی ده روز است که آقای شهابی در اعتصاب غذا بسر می برند و ما بشدت نگران وضعیت جسمانی و سلامتی او هستیم. روز پنج‌شنبه هم که برای ملاقات ایشان به زندان رفتیم در اعتراض به این وضعیت حاضر نشد به سالن ملاقات بیاید. خوب با توجه به شرایط وخیم جسمانی او این اعتصاب غذا برایش خطرناک است. همسرم گفته تا از این بلاتکلیفی درنیاید به اعتصاب خود ادامه می‌دهد. هر چه از او خواستیم که اعتصاب نکند برایش خطرناک است اما گفت از این وضعیت خسته شده‌ام تا کی باید اینطور بلاتکلیف باشم و سختی را تحمل کنم آن هم بدون هیچ دلیل و به اتهامات واهی”! ربابه رضائی همسر رضا شهابی در ادامه می‌گوید: “ما الان هیچ اطلاعی از وضعیت عمومی او نداریم و بشدت نگران هستیم. اگر خدای ناکرده اتفاقی برای همسرم بیافتد مسئولیت آن بطور مستقیم بر گردن کارشناس پرونده اوست. به هر کس که مراجعه می‌کنم می‌گوید کارشناس پرونده مانع از رسیدگی به پرونده همسرم می‌شود و سر لج افتاده است. کارشناس پرونده هم حرف غیرمنطقی می‌زند و می‌گوید همسر من با بیگانه ارتباط داشته است و می‌گوید هر چه که من می‌گویم، او قبول کند. آخر یک راننده شرکت واحد و یک کارگر ساده چه ارتباطی می‌تواند با بیگانه داشته باشد؟ مگر اینکه ارتباط با مردم، مسافران، همکاران و خانواده ارتباط با بیگانه تلقی شود! همسر من وقتی کاری را نکرده چطور زیر بار آن برود؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: