برنامه رادیو دمکراسی شورایی، ۳ آذر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – گفتگو با مرجان افتخاری از فعالین جنبش زنان به مناسبت ۲۵ نوامبر روز جهانی علیه خشونت بر زنان، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۸ با عنوان «نقض حقوق بشر يا نقض حقوق اصلاح‌طلبان»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/XkjvziW3/3azar.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر

اعتراف به افزایش بیکاری

دزدی دولت از پول کارگران

انتشار اخباری از اختلاس‌های جدید در حکومت اسلامی

افزایش بحران در روابط خارجی حکومت اسلامی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران

کاهش ۳۹ میلیارد دلاری ارزش بورس تهران

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر

روز یکشنبه ۲۹ آبان، حدود ۵۰۰ کارگر شهرداری خرمشهر، با تجمع در برابر شهرداری، خواستار پرداخت شش ماه دستمزدهای عقب‌افتاده‌ی خود شدند.

در سال جاری بر تعداد تجمعات اعتراضی کارگران نسبت به سال‌ گذشته افزوده شده است که نتیجه‌ی مستقیم تاثیر تشدید بحران اقتصادی بر وضعیت معیشتی کارگران می‌باشد.

امروز نه تنها کارگران که حتا بسیاری از کارمندان دولتی نیز با مشکل دریافت حقوق روبرو می‌باشند. روز چهارشنبه کارمندان ستاد بسیج اقتصادی کشور با تجمع در برابر ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در خیابان سمیه، خواستار پرداخت حقوق و مزایای ماه‌های گذشته خود شدند. هم‌چنین بسیاری از معلمان نیز با مشکل عدم پرداخت حقوق روبرو می‌باشند.

اعتراضات تاکنونی کارگران اگر چه در مواردی موفقیت‌آمیز بوده است، اما در مجموع به موازات افزایش میزان کارگران قراردادی، پیمانی و سفید امضا، بر مشکل پرداخت دستمزد‌های کارگران نیز افزوده شده است. جمهوری اسلامی با سیاست‌های خود ثابت کرده است که حاضر به حل مشکل کارگران نبوده و تا زمانی که این حکومت برجاست، بر مشکلات کارگران افزوده خواهد شد.

اعتراف به افزایش بیکاری

فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در ایران که یک اتحادیه‌ی دولت ساخته است و میلیون‌ها کارگر قراردادی و پیمانی نه در آن حضور دارند و نه نقشی در اداره‌ی آن، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ضمن بحرانی خواندن شرایط کارخانه‌ها گفت: “نرخ بیکاری تا پایان سال‌جاری از ۲۰ به ۲۵ درصد خواهد رسید”. اعتراف به نرخ بیکاری ۲۰ درصدی و افزایش آن تا ۲۵ درصد درحالی‌ست که پیش از این اقتصاددانان مستقل، آمار بیکاری در کشور را حتا بالاتر از این میزان اعلام کرده بودند. گفته می‌شود که هم اکنون ۸ میلیون نفر در ایران بیکار هستند و سالانه بیش از یک میلیون نفر بر این تعداد افزوده می‌گردد.

جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت حامی سرمایه‌داری، نه تنها قادر به حل مشکل بیکاری نمی‌باشد که در اثر بحران عمیق اقتصادی، سالانه بر تعداد بیکاران نیز افزوده می‌گردد.

دزدی دولت از پول کارگران

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی آفتاب، صادق‌زاده رئیس هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته شهرستان تبریز گفت: “دولت تنها از محل حق سهم خود به سازمان تامین اجتماعی بیش از ۳۰هزار میلیارد تومان بدهکار است که اگر تنها بخشی از این بدهی را به این سازمان پرداخت کند بسیاری از مشکلات بازنشستگان و کارگران مشمول تامین اجتماعی رفع خواهد شد”.

عدم پرداخت حق‌وحقوق کارگران به سازمان تامین اجتماعی، یک دزدی آشکار است که سابقه‌ای طولانی در دولت اسلامی دارد. هر سال به بهانه‌ی وجود مشکلات مالی، سازمان تامین اجتماعی از افزایش واقعی حقوق بازنشستگان جلوگیری نموده و هر سال کارگران شاهد کاهش خدمات درمانی ارائه شده به ویژه از نظر کیفی هستند. اما تنها بهره‌ی پولی که دولت به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است با در نظر گرفتن بهره‌ای که بانک‌ها از مردم می‌گیرند، سالانه رقمی حدود ۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

بدین ترتیب دولت سالانه ۵ هزار میلیارد تومان از پول کارگران را بالا می‌کشد و این در حالی است که بزرگترین اختلاس افشا شده‌ی کشور که همین چندی پیش از پرده بیرون افتاد ۳ هزار میلیارد تومان است.

انتشار اخباری از اختلاس‌های جدید در حکومت اسلامی

حسن رادمرد، رییس مرکز امور اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگویی اختلاس ۸۰۰ میلیون تومانی توسط برخی از کارکنان شورای اصناف کشور را تایید کرد.

هر روزه اخبار متعددی از اختلاس در دستگاه بروکراسی و نظامی حاکم منتشر می‌شود که بیانگر چیزی جز از هم‌پاشیده‌گی به‌ویژه در دستگاه بروکراسی حاکم نمی‌باشد.

روز چهارشنبه موسی‌الرضا ثروتی از نمایندگان مجلس در گفت‌وگویی به مواردی از این اختلاس‌ها در حاکمیت اشاره کرد. وی با اشاره به بدهکاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی برخی افراد به  بانک‌ها، گفت: “تخلف محرز بانک‌ها در اعطای وام‌های میلیاردی به افراد خاص، جرأت شکایت را از آن‌ها گرفته است”. وی ادامه داد: “حدود ۱۰ هزار میلیارد از این بدهی‌های بانکی تنها مربوط  به ۸ نفر است”.

اما واقعیت این است که این اختلاس‌ها تنها یکی از اشکال چپاول اموال مردم توسط دولت اسلامی است. یکی دیگر از راه‌های چپاول پول مردم، حیف و میل بودجه‌ی کلانی است که در اختیار دولت و دیگر نهادهای حکومتی قرار دارد. دولت و دیگر نهادهای حکومتی تحت عناوین مختلف این بودجه‌ها را با گرفتن رشوه‌های کلان به افراد و شرکت‌های گوناگون واگذار می‌کنند.

نکونام یکی دیگر از نمایندگان مجلس و رییس کمیسیون اصل ۹۰ در این رابطه می‌گوید: “در ردیف های بودجه پروژه‌ها مشاهده می کنیم که اعداد و ارقام با واقعیت انطباق ندارند. برای پروژه‌ای اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی در نظر می گیرند اما پیمانکاری حاضر است این پروژه را با ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان به سرانجام برساند. این موارد بارها در کمیسیون اصل ۹۰ بررسی شده است”. وی ادامه داد: “پروژه‌ای ۱۸ میلیارد تومان تعیین شده که پیمانکاری می‌گفت حاضر است آن را با ۵ میلیارد تومان به انجام برساند”. اعتراف این نماینده مجلس که خود یکی از همان دزدان است، نشان می‌دهد که قدرت چه منافعی برای صاحبان آن به‌همراه آورده است که این چنان به قیمت سرکوب و کشتار مردم به آن چسبیده‌اند.

اگر امروز این و آن نماینده مجلس یا دولت مواردی از اختلاس را افشا می‌کنند به‌خاطر این نیست که این اختلاس‌ها چیز جدیدی در حکومت اسلامی هستند. افشای این اختلاس‌ها نتیجه شدت‌گیری بحران در تمامی ابعاد آن و تاثیر آن بر تشدید تضادها در بین حاکمان اسلامی است.

در همین هفته‌ی اخیر بود که عوامل دادستانی برای دستگیری جوانفکر مشاور احمدی‌نژاد از گازاشک‌آور و باتوم استفاده کردند، آن هم علیه کسانی که تا همین دیروز دستان‌شان با هم تا مفرق در خون مردم آغشته بود. اوج‌گیری تضادها بعد از آن همه ادعا در مورد یک دست شدن حاکمیت نشان داد که جمهوری اسلامی قادر به حل بحران‌های خود نمی‌باشد.

افزایش بحران در روابط خارجی حکومت اسلامی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران

در روزهای اخیر آمریکا و متحدان اروپایی او اقدامات جدیدی را برای گسترش تحریم ایران آغاز کرده‌اند. دولت انگلیس این بار پیشقدم شد و بانک مرکزی ایران را مورد تحریم قرار داد. دولت فرانسه و هلند نیز خواستار تحریم بانک مرکزی و صنایع نفت و گاز ایران شدند.

دولت آمریکا ضمن تحریم صنایع پتروشیمی ایران، بانک مرکزی ایران را به “پولشویی” متهم کرد که در واقع زمینه‌ی تحریم کامل آن می‌باشد. دولت ایتالیا نیز حمایت کامل خود را از این اقدامات اعلام کرد.

قرار است اتحادیه اروپا وضع تحریم‌های جدید در مورد ایران را روز اول دسامبر مورد بررسی قرار دهد.

بدنبال این تحولات، نرخ ارز در ایران با افزایش شدید روبرو گردید.

در روزهای پیش هم‌چنین قطعنامه‌ای در محکومیت طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا که مستقیمن ایران را نشانه رفته بود، در مجمع عمومی سازمان ملل به‌تصویب رسید. روز سه‌شنبه نیز قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با ۸۸ رای به تصویب رسید. هم‌چنین اخباری از تهدید ایران به حمله نظامی به ویژه از سوی اسرائیل منتشر شده است.

بحران در روابط خارجی حکومت اسلامی در ماه اخیر به‌بحرانی بی‌سابقه تبدیل شده است که مدام بر شدت آن افزوده می‌گردد.

کاهش ۳۹ میلیارد دلاری ارزش بورس تهران

به‌گزارش خبرگزاری‌های دولتی ایران، ارزش بورس تهران که در اردیبهشت ماه سال‌جاری به ۱۲۷ میلیارد دلار رسیده بود، با کاهش ۳۹ میلیاردی در طول این مدت به ۸۸ میلیارد دلار رسیده است. بدین ترتیب ارزش سهام بورس تهران در طول ۶ ماه ۳۰ درصد کاهش یافته است.

براساس گزارش‌های فوق و به دنبال اعلام دور جدیدی از تحریم‌های احتمالی علیه ایران، در پایان مبادلات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران معادل ۳۲۶ واحد نزول کرده است. این شاخص در ماه‌های مهر و آبان به ترتیب ۸۱۱ و ۹۴۳ واحد نزول داشته است.

این گزارش‌ها با تاکید بر کاهش ۳۶ درصدی ارزش معاملات و ۲۷ درصدی خریداران در بورس تهران خبر از گرایش این سرمایه‌ها به بازار طلا، ارز و مسکن داده‌اند.

کاهش ۳۰ درصدی ارزش بورس تهران، یکی دیگر از نشانه‌های بحران شدید اقتصادی است که تاثیری بی‌واسطه بر زندگی محقرانه‌ی کارگران و زحمتکشان ایران می‌گذارد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: