برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۶ آبان

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه کميتۀ خارج از کشور سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «حمله پلیس آمریکا به مخالفین نظم سرمایه‌داری، نمایانگر چهره واقعی دمکراسی بورژوایی» – گزارش مدیر کل آژانس انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای رژیم جمهوری اسلامی و عواقب وخیم آن برای مردم در گفتگویی با بهرام رحمانی از اعضای هئیت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۸ با عنوان «تشدید تضادها و گذار کشمکش‌ها به عرصه ساختار سیاسی جمهوری اسلامی-آیا آخرین بحران نیست؟»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/Ps8A2cqF/26aban.html

  همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اطلاعیه سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان و آزمایش مرودشت

افزایش ٨/ ١٨ درصدی حوادث ناشی از کار

احتمال کاهش ۵٠ درصدی میزان عیدی کارگران

۶۵ درصد دریاچه ارومیه به کویر نمک تبدیل شده است

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اطلاعیه سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه به‌مناسبت آغاز چهارمین سال تشکیل سندیکا در آبان‌ماه سال ٨٧، اطلاعیه‌ای انتشار داد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: “سندیکا در حالی وارد چهارمین سال فعالیت کارگری خود شده است که دستاوردهای تلخ وشیرینی از خود به‌جا گذاشته است. شیرین از این لحاظ که تاسیس این سندیکا هم دستاوردهای مثبتی برای کارگران نیشکرهفت تپه داشته ونقش مهمی دربهبود زندگانی کارگران این موسسه ایفا نموده است و هم باعث گردیده است که ما کارگران نیشکر هفت تپه از عزت و ارج انسانی به مراتب بیشتری برخوردار گردیم. اما تلخ از این لحاظ که ۶ نفر از ما که همگی عضو هیئت مدیره سندیکا هم بودیم … تحت شدیدترین فشارها از طرف نهادهای امنیتی و قضایی قرار گرفتیم. مصائبی از تحمل زندان گرفته تا اخراج ازکار… یکی از اتهاماتی که برما وارد می کردند و ما را مجرم می خوانند مسئله تاسیس سندیکا بود. آنهم درکشوری که صدها سندیکای کارفرمایی وجود دارد که نه تنها با مخالفت نهادهای دولتی و قضائی روبرو نیستند، بلکه در میان این نهادها برای کمک به این سندیکاها و جلب نظر مثبت آنان مسابقه برقرار است. اما زمانی‌که به سندیکای کارگران می‌رسند تشکیل آن را جرم محسوب می‌کنند”.

در ادامه‌ی اطلاعیه در اعتراض به زندانی کردن مجدد نجاتی آمده است: “پس از سپری کردن دوره ۶ ماهه زندان ما شش نفر و پس از گذشت بیش از دو سال از اخراج ما، متاسفانه آقای علی نجاتی که قبلا به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شده بود و دوران حبس خود را گذرانده است در زمانی که درحبس پرونده قبلی خود به سر می‌برد، پرونده دیگری به همین اتهام دوباره مطرح شد و با این که در دادگاه بدوی تبرئه شده بود متاسفانه دردادگاه تجدید نظر به تحمل یکسال حبس دیگر محکوم شده است. این درحالیست که رفیق ما از ناراحتی قلبی شدیدی رنج می برد که همین چندی پیش تحت عمل جراحی قرار گرفته بود و با اینکه طبق نظر پزشک باید حداقل ماهی یکبار معاینه مجدد شود و همچنین رژیم غذایی خاصی را باید رعایت نماید، تحمل این حبس سنگین میتواند به سلامتی ایشان لطمه شدیدی وارد نماید”.

در انتهای اطلاعیه با تشریح جلوگیری از بازگشت به کار کارگران اخراجی و مشکلاتی که در این رابطه اعضای هیات مدیره دچار شده اند، آمده است: “درخاتمه، ما ضمن پایداری و دفاع از کلیه مطالبات و منافع کارگریمان و با اینکه روزگار بسیار سختی را چه از لحاظ روحی (که ناشی از اخراج شدن ماست. چرا که کار ما بخش مهمی از زندگیمان بود) و چه از جنبه معیشتی می گذرانیم (بطوریکه تامین نیازهای زندگی از خوراک وپوشاک گرفته تا هزینه کیف وکفش و مدرسه بچه هایمان بسیار دشوارشده است ودرتنگنا بسر میبریم) با اینهمه ضمن محکوم کردن حکم یکسال حبس اقای علی نجاتی (حبسی که ازامروز آغاز شد) خواستار توقف اجرای حکم و مختومه شدن پرونده ایشان هستیم. ما همچنین خواهان حمایت کلیه کارگران شریفی هستیم که به منافع طبقاتی سایر کارگران می اندیشند. چرا که همبستگی طبقاتی ما کارگران میتواند تحمل این همه مشقت ودشواری را آسان نماید. سندیکای ما گرچه با دشواریهای بیشتر، اما با وحدتی نیرومندتر وارد چهارمین سال حیات خود می شود. اطمینان داریم که حق ما کارگران برای همیشه پایمال نمی ماند”.

همان‌طور که در اطلاعیه فوق نیز اشاره شده است، هم اکنون علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در زندان بسر می‌برد.

تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان و آزمایش مرودشت

٢٠٠ کارگر کارخانه لوله‌سازی خوزستان، روز یکشنبه‌ ٢٢ آبان در اعتراض به عدم پرداخت ٢٧ ماه دستمزد و بلاتکلیفی خود، در داخل کارخانه دست به تجمع زدند، کارگران لوله‌سازی خوزستان تاکنون بارها دست به تجمع در کارخانه و یا در برابر ادارات دولتی زده‌اند.

در این روز هم‌چنین بیش از ١۵٠ کارگر کارخانه آزمایش مرودشت در اعتراض به عدم پرداخت شش ماه دستمزد خود دست به تجمع زده و قصد تظاهرات داشتند که مقامات دولتی با دادن وعده‌ی پرداخت دستمزدهای کارگران از تظاهرات اعتراضی کارگران جلوگیری کردند.

کارگران صنایع مخابراتی راه دور شیراز و هتل آزادی تهران نیز در روزهای اخیر تجمعات اعتراضی مشابه‌ای برگزار کرده‌اند.

در حالی‌که با حمایت جمهوری اسلامی از سرمایه‌داران، ایران به بهشت سرمایه‌داران تبدیل شده است، کارگران حتا از دستمزدهای ناچیز خود نیز محروم هستند. ایران اسلامی از جمله کشورهای جهان است که فاصله‌ی طبقاتی در آن به‌شکلی وحشتناکی بالا می‌باشد. براساس آمار بودجه خانوار “مرکز آمار ایران” بالاترین دهک در ایران ٢٠ برابر فقیرترین خانوارها مصرف می‌کنند، در حالی که این نسبت در کشوری‌های پیشرفته سرمایه‌داری که بزرگ‌ترین شرکت‌های چند ملیتی در آن کشورها مستقر هستند، حدود ٨ برابر می‌باشد.

افزایش ٨/ ١٨ درصدی حوادث ناشی از کار

به‌گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، در شش ماهه نخست سال‌جاری ٧٧٨ کارگر در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌‌اند. این آمار در مقایسه با ۶۵۵ کارگر جان باخته در مدت مشابه سال قبل ٨/ ١٨ درصد افزایش نشان می‌دهد.

سال گذشته ١٢٩٠ کارگر که ١٩ نفر آنان زن بودند، در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده بودند.

افزایش حوادث ناشی از کار در ایران نتیجه‌ی مستقیم وخیم‌تر شدن شرایط حقوقی و معیشتی کارگران است. حکومت اسلامی هر ساله با تصویب قوانینی دست استثمارگران را برای تضییق هر چه بیشتر حقوق کارگران بازتر می‌کند که نمونه‌ی آخر آن پیش‌نویس اصلاحی قانون کار است. سیاست‌هایی که یکی از نتایج آن افزایش حوادث ناشی از کار و جان باختن کارگران است. بخش بزرگی ازحوادث ناشی از کار در ایران به دلیل عدم رعایت ایمنی کارگران و بها ندادن به جان کارگران از سوی کارفرمایان برای سود بیشتر است. در حالی که سالانه بیش از هزار کارگر به دلیل طمع سرمایه‌داران در خون خود غوطه‌ور می‌شوند، هرگز عاملان قتل این کارگران یعنی سرمایه‌داران و حکومت اسلامی مورد مواخذه قرار نگرفته‌اند.

جمهوری اسلامی همدست کارفرمایان در به‌خون نشستن کارگران است.

احتمال کاهش ۵٠ درصدی میزان عیدی کارگران

فرامرز توفیقی به‌اصطلاح نماینده کارگران در کمیته اصلاح‌قانون کار، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این‌که اعلام تعیین مبلغ عیدی کارگران براساس روال گذشته از سوی وزیر کار در حد وعده است، گفت: “در صورت تصویب پیش‌نویس اصلاح قانون کار مبلغ عیدی کارگران ۵٠ درصد کاهش خواهد یافت”.

در حالی که حکومت اسلامی هر روز قوانینی علیه کارگران و در راستای کاهش حق و حقوق آنان تصویب می‌کند، برای عوامل خود دستمزدهای آن‌چنانی و مادام العمر تصویب می‌کنند.

وقتی از افزایش دستمزد کارگران صحبت می‌شود، داد و فریاد بلند می‌کنند که افزایش دستمزد تورم را بالا می‌برد، اما وقتی نوبت به همین مقامات دولتی می‌شود، دیگر کسی از افزایش تورم در اثر دستمزدهای افسانه‌ای و پاداش‌های آن‌چنانی که از ١٠٠ میلیون و دویست میلیون نیز فراتر می‌رود، حرفی نمی‌زند.

در روزهای اخیر مجلس اسلامی قانونی را تصویب کرد که مقامات دولتی در صورت تنها ٢ سال کار در “پُست و مقام” خود تا آخر عمر از حقوق و مزایای آن “پُست” برخوردار خواهند ماند.

اگر کارگری بعد از ٢٠ یا ٢۵ سال کار جان‌فرسا بیکار شود، تنها یک تا حداکثر دو سال آن‌هم ٧٠ درصد حقوق خود را می‌گیرد، اما مقامات حکومت اسلامی در صورت تنها ٢‌ سال کار، تا آخر عمرشان از جیب همین کارگران، حقوق و مزایایی را می‌گیرند که هیچ کارگری حتا در خواب نیز نمی‌بیند.

۶۵ درصد دریاچه ارومیه به کویر نمک تبدیل شده است

به‌گفته‌ی حسن عباس‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان‌غربی، ۶۵ درصد دریاچه ارومیه به کویر نمک تبدیل شده است. وی گفت: “عمیق‌ترین بخش دریاچه ارومیه حداکثر یک متر عمق دارد”. وی آب مورد نیاز دریاچه ارومیه را ٢٠ میلیارد متر مکعب اعلام کرد.

حکومت اسلامی نه فقط در استثمار کارگران و اعمال زور و ستم وسرکوب علیه آن‌ها بسیار خشن و بیرحم است و کم ترین اهمیتی برای سلامتی و نحوه گذران زندگی آن ها قائل نیست، بلکه در برخورد با طبیعت و محیط زیست نیز خشن و بیرحم و بی توجه است. دریاچه‌ی ارومیه یک نمونه از استفاده بی حساب و کتاب از طبیعت، بی توجهی به محیط زیست و سلامت آن و ویران سازی طبیعت و محیط زیست است.

دریاچه ارومیه اولین دریاچه ایران نیست که به چنین سرنوشتی دچار شده است، و بی‌شک بیشترین آسیب‌ها و زیان از ویرانی محیط‌زیست و طبیعت نصیب کارگران و زحمتکشان خواهد شد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: