نمایش استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی

جمعه، ۱۳ آبان ۹۰- روز سه‌شنبه‌ی این هفته، مجلس ارتجاع اسلامی با هیاهویی که از پیش به راه انداخته بود، استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی را در دستور کار قرار داد. قرار و مدارها از قبل گذاشته شده بود. می‌بایستی گروهی در موافقت با استیضاح و برکناری وی نقش بازی کنند و گروهی دیگر در مخالفت با استیضاح و برکناری وزیر اقتصاد. پایان این نمایش نیز تبرئه‌ی وزیر، در پرونده اختلاس و سوء استفاده مالی ۳ هزار میلیارد تومانی و ابقای وی با ۱۴۰ رأی بود.

اما چرا وزیر اقتصاد و دارایی می‌بایستی استیضاح و تبرئه شود؟ تا جایی که اخبار و گزارشات این پرونده علنی شده است، مقامات سطوح بالا و ارگان‌های مقننه و اجرایی جمهوری اسلامی هر یک به نحوی در این فساد و اختلاس مالی دست داشته‌اند. در مراحل اولیه علنی شدن این پرونده فساد مالی، گروه‌های رقیب احمدی‌نژاد، نامه‌هایی را که از دفتر وی صادر شده بود، انتشار علنی دادند. متقابلاً طرفداران احمدی‌نژاد نیز نقش گروه‌های مخالف خود را در این پرونده برملا کردند. این افشاگری‌ها به مرحله‌ای رسید که خامنه‌ای دستور توقف افشاگری‌ها را صادر کرد و گفت: این مسئله دیگر نباید کِش پیدا کند و دستگاه قضایی مسئله را دنبال می‌کند و نتیجه را به اطلاع مردم می‌رساند. قوه قضاییه نیز وظیفه‌ای جز این نداشت که قبل از هر چیز پای مقامات رده‌های بالای دولتی را از این ماجرا کنار بکشد و پرونده را در چارچوب تخلفات و سوءاستفاده‌های مالی مدیران و کارمندان رده‌های پایین دستگاه دولتی و چند تایی سرمایه‌دار محدود سازد.

اما هنوز یک مسئله‌ی حل نشده باقی مانده بود. تمام این فساد در نهادهای مالی جمهوری اسلامی به وقوع پیوسته بود که تحت مسئولیت وزیر اقتصاد و دارایی قرار دارند. اگر قرار بود تمام مقامات سطح بالای جمهوری اسلامی از این پرونده کنار گذاشته شدند، می‌بایستی او نیز از هر گونه اتهامی مبرا اعلام شود. این وظیفه را مجلس بر عهده گرفت و در یک نمایش مسخره به نام استیضاح، او را از هر گونه نقش و اتهامی در این پرونده‌ی فساد مالی بزرگ تبرئه کرد و بار دیگر به او رأی اعتماد داد. توافقات البته در سطح بالاتری انجام گرفته بود و با سخنرانی لاریجانی رئیس مجلس در دفاع از وزیر اقتصاد و دارایی کاملاً آشکار بود. اما درگیر بودن تعدادی از نمایندگان در این پرونده فساد مالی خود عامل دیگری برای تبرئه وزیر اقتصاد و رأی اعتماد به او بود. واقعیتی که در همین جلسه‌ی مجلس اشاراتی به آن صورت گرفت.

قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نطق خود گفت: “افرادی از مجلس در ماجرای سوء استفاده مالی اخیر به اعتراف خودشان با نوشتن ۳۶ نامه به مسئولان و بانک‌ها از امیر منصور آریا حمایت کردند و خواستار پرداخت تسهیلات ویژه به او شدند، لذا مجلس نباید در این رابطه استثنا قائل شود و باید به این قضیه هم توجه کند.” این افشاگری با پاسخ خشم‌گینانه رئیس مجلس روبرو گردید که گفت: “این طور حرف زدن و شائبه ایجاد کردن درست نیست. ما هر کس را که قوه قضاییه احضار کند برای پاسخ‌گویی می‌فرستیم.” رئیس کمیسیون اصل ۹۰ هم برای رفع و رجوع کردن قضیه، به یاری رئیس مجلس برخاست و افزود: “تمام نمایندگان بر اساس اختیارات نمایندگی مراجعاتی از موکلین‌شان دارند که برای تقویت بخش خصوصی نامه‌هایی را به سیستم بانکی می‌نویسند، اما این که در ماجرای اخیر پشت این نامه‌ها سوء رفتار مالی وجود داشته باشد برای ما ثابت نشده است.” اگر چنین می‌بود، در آن صورت چرا می‌بایستی قوه قضایی تعدادی از این به اصطلاح نمایندگان را برای بازجویی فرا خواند و حتا شایعه‌ی بازداشت بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس و پسرش انتشار یابد. یک عضو همین کمیسیون به نام احمد بی‌غش، اما تأیید می‌کند که “یکی از نمایندگان در ارتباط با پرونده اختلاس بازداشت و سپس با وساطت رئیس مجلس آزاد شده است.” بروجردی هم اصل ماجرا را انکار نمی‌کند، اما می‌گوید بازداشت نشده و سهام‌دار شرکت زاگرس خودرو بروجرد نبوده است و ارتباط او با گروه آریا و ماجرای اختلاس تنها نوشتن یک سفارش‌نامه برای کمک به مردم بیکار حوزه انتخابیه‌اش بوده است. ماجرا آن‌قدر بیخ پیدا کرده است که کریمی قدوسی در واکنش به این اظهار نظر بروجردی می‌گوید: “خود بروجردی در کمیسیون امنیت ملی گفته است که قاضی پرونده درباره کارهایی که انجام داده، از وی سؤال کرده است” و می‌افزاید: “موضوع شوخی نیست. بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس است و با استفاده از سربرگ کمیسیون، توصیه‌هایی را در جهت حمایت از گروه اقتصادی امیر منصور آریا انجام داده. اگر استعفا نکند برکنارش می‌کنیم.” گویا که اگر بروجردی برکنار شود، ماجرای فساد مالی نمایندگان مجلس برطرف می‌شود. وی ظاهراً فراموش کرده است که در جریان سخنرانی خود در مجلس، از ۳۶ نامه مجلسیان به بانک‌ها در حمایت از امیر منصور آریا سخن گفته بود و مطبوعات رژیم از لااقل از دست داشتن سه عضو مجلس در این پرونده فساد مالی پرده برداشته‌اند. تمام ارگان‌های جمهوری اسلامی چنان در این فساد غوطه‌ورند که حتا برخی از نمایندگان همین مجلس نیز به ناگزیر اعتراف می‌کنند چیزی تغییر نخواهد کرد.

نماینده بهار و کبودرآهنگ در همین جلسه‌ی مجلس می‌گوید: “با این روش مدیریت باید منتظر فساد باشیم و اگر فسادی رخ نداد تعجب کنیم.” و نماینده شهر بابک هم می‌افزاید: “جامعه سؤال دارد که چرا در نظام جمهوری اسلامی چنین مسایلی رخ می‌دهد؟ چطور می‌شود در کشورهای مختلف که به بی‌خدایی مشهور هستند اگر چنین فاجعه‌ای رخ دهد، بالاترین مقام مسئول استعفا یا حتا خودکشی می‌کند، اما در کشور اسلامی هیچ کدام از این اتفاقات رخ نمی‌دهد و به شدت سعی در تکذیب و سیاسی کردن موضوع دارند.”

اگر منظور از جامعه، توده‌های مردم ایران باشد، آن‌ها پاسخ سؤال را هم می‌دانند. به همان دلیل که جمهوری اسلامی به عنوان یک رژیم استبدادی با فساد عجین است. در نظامی که رهبرش نماینده‌ی خطاناپذیر منصوب از جانب خداست و تمام مقامات و کارگزاران‌اش نیز سرشناس‌ترین اعضای حزب خدا و توده مردم، بندگان حقیر خدا هستند که از هر گونه آزادی و دخالت در امور دولتی منع و محروم‌اند، اگر فساد فراگیر در عرصه‌های مختلف نمی‌بود، می‌بایستی تعجب‌آور باشد. همه‌ی ارگان‌ها و مقامات جمهوری اسلامی در این فساد غوطه‌ورند و هر نهاد، گروه و باندی نیز پرونده‌های فساد مالی دیگری را در اختیار دارد تا یکدیگر را خنثا کنند. این واقعیت چنان آشکار است که روز چهارشنبه همین هفته مطهری یک عضو دیگر مجلس در جریان بحث بر سر استعفای خود، ترس مجلسیان از افشاگری‌های احمدی‌نژاد را مانع به جریان افتادن طرح سؤال از وی اعلام نمود و افزود: “نمی‌توان گفت چون فردی تعدادی پرونده زیر بغل دارد و جسارت لازم را هم دارد، همه باید مطابق میل او رفتار کنیم تا دوره‌اش به سر رسد.” اما فساد مجلسیان هم بیش از آن است که بخواهند با فساد دستگاه اجرایی درگیر شوند. به نمونه دیگری از همین فساد که در این هفته علنی شد، گوش کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: