برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۸ آبان

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – آینده مردم در لیبی پس از کشته شدن معمر قدافی و انتخابات اخیر در تونس در گفتگویی با  بهروز فراهانی تحلیل‌گر مسائل سیاسی- و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۷ با عنوان «چالشی جديد در مناسبات بين‌المللی جمهوری اسلامی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/DksPnyB2/08aban.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

آتش سوزی در پالایشگاه نفت شازند و یک میدان نفت و گاز، دست کم چهار کشته و زخمی برجای گذاشت

تجمع اعتراضی کارگران نی بُر کشت و صنعت کارون در برابر مجلس

اعلام موجودیت تشکل دانشجویان کوی دانشگاه تهران و هشدار به برپائیِ تجمعات اعتراضی در ١٣ آبان

اعتصاب کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر و ادامه تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

آتش سوزی در پالایشگاه نفت شازند و یک میدان نفت و گاز، دست کم چهار کشته و زخمی برجای گذاشت

صبح روز جمعه ششم آبان ماه در حالی که کارگران و کارکنان دکل ۴۳ فتح شرکت ملی حفاری در حال حفاری بودند، وقوع یک انفجار و آتش‌سوزی در این دکل، جان یک نفر از کارکنان را گرفت و سه تن دیگر را مصدوم ساخت. بر اساس گزارش خبر گزاری مهر، به دنبال این حادثه، دکل فعال در میدان نفت و گاز بی‌بی حکمیه نیز در همان بامداد روز جمعه دچار حریق و آتش‌سوزی شد که تا لحظه تنظیم این خبر هنوز دلایل این آتش‌سوزی و تلفات احتمالی آن مشخص نشده است. علاوه بر این‌ها عصر روز جمعه خط لوله  ٢۶ اینچ گاز تزریقی پازنان به طول ۵٠ کیلومتر که گاز مخزن پازنان ٢  را به گچساران منتقل می‌کند،  دچار پارگی و آتش سوزی شد. این نخستین بار نیست که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و یا پالایشگاه‌های ایران انفجار و آتش‌سوزی رخ می‌دهد و هر بار شماری از کارگران و کارکنان این واحدها را مصدوم نموده و یا به کام مرگ می کشاند. پالایشگاه آبادان نیز در اوائل خرداد سال جاری شاهد انفجار مهیبی بود که  در اثر آن، یک نفر کشته و بیش از ٢٠ نفر مجروح شدند. روز پنجشنبه ٢٣ تیر نیز انفجار مهیبی در شرکت ملی پالایش و پخش نفتی تهران به وقوع پیوست و سه نفر را به شدت مصدوم ساخت. به این لیست  باز هم می‌توان اضافه نمود. بروز آتش‌سوزی در شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بندر امام، آتش‌سوزی در چاه شماره ٢۴  میدان نفتی نفت‌شهر، انفجار و آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی خارک، آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی پردیس و انفجار و آتش سوزی در خط لوله گازی سرخس، انفجار و آتش‌سوزی پی در پی خطوط انتقال گاز، در زمره حوادثی در بخش نفت و گاز و پتروشیمی است که ده‌ها تن را مجروح و مصدوم ساخته و یا به کام مرگ فرستاده است. این رویدادهای دردناک نشان‌دهنده آن است  که  پس از اعمال تحریم‌های آمریکا، میزان سوانح از جمله انفجارات و آتش‌سوزی‌ها در این  بخش‌ها به نحو آشکاری افزایش یافته است. رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی، فشار کار و استثمار کارگرانی که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به کار مشغول‌اند را به نحو روز افزونی تشدید نموده است. جمهوری اسلامی که به رغم تمام ادعاهایش قادر به تأمین قطعات و لوازم مورد نیاز این صنایع نیست، با استفاده از نمونه‌هایی که کیفیت آن‌ها بسیار پائین و خارج از استانداردهای بین‌المللی‏ست و نیز با استفاده بیش از حد از دستگاه‌ها و قطعاتی که عمر مفید خود را از دست داده‌اند، آشکارا میزان این سوانح را بالا برده است. مسبب اصلی تمامی این انفجارات و آتش‌سوزی‌ها و حوادث، و مسبب اصلی مصدوم شدن و مرگ کارگران، کس دیگر ی جز رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی نیست.

تجمع اعتراضی کارگران نی بُر کشت و صنعت کارون در برابر مجلس

کارگران نی‌بر کشت و صنعت کارون شوشتر، در ادامه اقدامات اعتراضی خود در چند روز گذشته، از جمله تجمع در مقابل درب ورودی کارخانه، روز چهارشنبه این هفته نیز در تهران و در مقابل درب شمالی مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند. بسیاری از این کارگران که بین ٢٠  تا ٣٠ سال سابقه‌ی کار دارند و کارفرما ۹ درصد حقوق آن‌ها را بابت حق بیمه کسر نموده است، اما آن را در سنوات سابقه بیمه کارگران منظور ننموده است و به جای دوازده ماه، گاه فقط پول ۹ ماه آن به حساب تأمین اجتماعی واریز شده است. کارگران نی‌بُرکه بارها دست به اعتراض  و اعتصاب زده و به شیوه‌ی محاسبه‌ی سنوات بیمه‌ای خود اعتراض کرده‌اند، این بار نیز با تجمع در مقابل مجلس نسبت به این موضوع اعتراض نموده و خواستارحق و حقوق خویش شدند.

اعلام موجودیت تشکل دانشجویان کوی دانشگاه تهران و هشدار به برپائیِ تجمعات اعتراضی در ١٣ آبان

به دنبال اعتراضات دانشجویان کوی دانشگاه تهران در تاریخ ٣۰ مهر، جمعی از دانشجویان ساکن کوی این دانشگاه با صدور بیانیه‌ای اعلام نمودند که تشکلی مستقل برای پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه تهران را تاسیس نموده‌اند. در این بیانیه همچنین اعلام شده است که در صورت عدم پیگیری و پاسخ‌گوئی به مشکلات صنفی دانشجویان، در روز ۱٣ آبان ماه، مجدداً دست به تجمع  خواهند زد. در قسمت‌هائی از این بیانیه چنین آمده است:

“ما دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران … با اعلام عدم تایید شورای صنفی انتصابی دانشگاه تهران و با انگیزه احقاق حقوق اولیه مان شورای صنفی مستقل از حیطه نظارت و تصمیم‌گیری مسئولین دانشگاه را به صورت خودجوش تشکیل می‌دهیم. باشد تا با یاری و همکاری تمامی دانشجویان، این شورا بتواند اهرم فشاری برای سیاست‌های سخت‌گیرانه مسئولین نسبت به دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه تهران و احقاق حقوق اولیه و بدیهی مان باشد.” در بیانیه اهداف “شورا” به شرح زیر بیان شده است: “١- اعلام مشکلات صنفی دانشجویان ساکن در کوی دانشگاه و رساندن آن به گوش مسئولین مربوطه ٢- همیاری طلبیدن از کلیه دانشجویان دانشگاه برای احقاق حقوق صنفی ٣ – ایجاد هم‌فکری میان دانشجویان برای ارائه راه حل‌های عملی و کاربردی ۴- خارج نمودن دانشجویان کوی از فضای منفعلانه کنونی ۵ – ساماندهی اعتراضات”

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان کوی دانشگاه تهران در ادامه می‌افزاید: “متاسفانه پس از تجمع ٣۰ مهر ماه در کوی دانشگاه و اعتراض به وضعیت معیشتی اسفبار کوی دانشگاه، مسئولین که هیچ گونه تجمعی حتی از نوع صنفی را برنمی‌تابند با تهدید و ارعاب و فیلمبرداری سعی کردند از شروع و ادامه تجمع دانشجویان جلوگیری نمایند ولی دانشجویان بدون توجه به این تهدیدها تجمع نموده و اعلام کردند که به وضعیت موجود به شدت معترض می‌باشند. روز بعد مسئولین دانشگاه به جای حل ریشه‌ای مسائل صنفی، با فرستادن مسئولین رده پایین دانشگاه در کوی دانشگاه و نیز عدم پاسخگویی شفاف پیرامون حل مشکلات صنفی دانشجویان نشان دادند که رغبتی به حل مسائل دانشجویان ندارند. لذا این شورا اعلام می‌دارد که به مسئولین دانشگاه برای حل مشکلات ۱۰ روز وقت می‌دهد و در غیر این صورت در ۱٣ آبان دست به برگزاری تجمعات و اعتراضات دانشجویی با رویکردی جدید خواهد زد.”

اعتراضات دانشجوئی تنها به اعتراضات دانشجویان کوی دانشگاه تهران خلاصه نمی‌شود. اعتراضات دانشجوئی برای تحقق مطالبات صنفی یا سیاسی دانشجویان، در حال حاضر اغلب دانشگاه‌های کشور را فرا گرفته است. این اعتصابات و اجتماعات اعتراضی که از آغاز سال تحصیلی جدید پیوسته در حال گسترش بوده است، نویدبخش آن است که جنبش دانشجوئی پس از گذشت یک دوره، بار دیگر کمر راست کند و در مبارزات توده‌های مردم زحمتکش ایران علیه رژیم سرمایه‌داری و دیکتاتوری حاکم و برای تحقق اهداف و مطالبات دموکراتیک و آزادیخواهانه، نقش شایسته‌ای ایفا کند.

اعتصاب کارگران فضای سبز شهرداری خرمشهر و ادامه تجمع اعتراضی کارگران لوله‌سازی خوزستان

کارگران شهرداری خرمشهر، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود، دست از کار کشیدند و در مقابل فرمانداری خرمشهر تجمع کردند. در این حرکت اعتراضی که با شرکت اکثر کارگران شهرداری اعم از کارگران فضای سبز، خدمات شهری و نیز کارکنان شهرداری همراه بود، اعتراض‌کنندگان خواستار پرداخت کلیه مطالبات معوقه خود شدند. معاونت سیاسی اجتماعی فرمانداری خرمشهر با تایید این مطلب گفت: با پی‌گیری‌های انجام شده قرار است حقوق آن‌ها پرداخت شود و چنین اضافه نمود که “کارگران به علت کمبود نقدینگی و مشکلات مالی که دارند صبرشان لبریز شده است.” کارگران لوله‌سازی خوزستان نیزدرادامه اعتراضات خویش، طی هفته گذشته نیز همه روزه، جهت بازنشستگی وپرداخت ٢۴ ماه حقوق معوقه‌شان در مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی به مشکلات خود شده‌اند. به رغم اعتراضات مداوم کارگران لوله‌سازی خوزستان اما تا کنون هیچ مقام و مرجعی به خواست این کارگران رسیدگی ننموده و مطالبات آنان همچنان بی پاسخ مانده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: