برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۵ آبان

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – انتخابات در تونس و نقش حزب نهضت در آینده تونس در گفتگویی با نادر مرتضوی از سازمان فداییان (اقلیت) – و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۷ با عنوان «وظایف فوری انقلاب اجتماعی- اقدامات فوری عمومی اجتماعی و رفاهی در حکومت شورایی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/NpGkXOD_/05aban.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتراضات کارگران کشت‌ و صنعت کارون و کارکنان وزارت راه ‌و ترابری و مسکن و شهرسازی

استثمار وحشیانه‌ی کارگران زن در جمهوری اسلامی

اعتراضات دانشجویان دانشگاه‌های تهران و مازندران

اعتراض دانشجویان دانشگاه علم ‌و صنعت به جلوگیری از ثبت نام ١۵ دانشجوی دختر

دستگیری مدیرعامل بانک مسکن

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اعتراضات کارگران  کشت‌و صنعت کارون و کارکنان وزارت راه‌وترابری و مسکن و شهرسازی

به‌گزارش خبرگزاری دولتی ایلنا و به نقل از حسینی دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان، حدود ٢٠٠ کارگر نی‌بُرِ کشت و صنعت کارون شوشتر، در اعتراض به عدم محاسبه سنوات بیمه‌ای کارگران در سال‌های گذشته، دست به اعتصاب زده و در برابر درب ورودی کارخانه تجمع کردند.

سنوات کارگران نی‌بُر که در استخدام کارخانه‌های متفاوتی از جمله نیشکر هفت‌تپه هستند، به دلیل آن‌که کارشان فصلی می‌باشد، به روش ظالمانه‌ای محاسبه می‌شود و به همین دلیل کارگران نی‌بُر بارها به شیوه‌ی محاسبه‌ی سنوات بیمه‌ای خود اعتراض کرده‌اند.

بسیاری از این کارگران ٢٠ تا ٣٠ سال سابقه‌ی کار دارند، اما در محاسبات سابقه بیمه، معادل نصف برای آنان محاسبه شده است. هم‌چنین برای آن‌ها در سال ۶٨ تنها سه ماه بیمه واریز شده و از سال ۶٩ تا ٨٧ نیز هیچ‌گونه حق بیمه‌ای برای آن‌ها واریز نشده است. در سال‌های ٨٨ و ٨٩‌ اما کارگران توانستند پرداخت بیمه کامل را به کارفرما تحمیل کنند.

به گفته‌ی حسینی، هم‌چنین اعتراضاتی از سوی کارگران شرکت “گامرون صنعت خوزستان” که مجری طرح‌های انتقال آب رودخانه کرخه می‌باشد به دلیل عدم پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه‌ی کارگران صورت گرفته است.

وی هم‌چنین از اخراج تعدادی از کارگران متروی اهواز که چندی پیش و در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه‌ی خود دست به اعتصاب زده بودند، خبر داد.

در روزهای اخیر هم‌چنین ٣٠٠ تن از کارکنان قراردادی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی وزارت راه و شهرسازی در اعتراض به اخراج خود دست به اعتراض زده و در برابر وزارت‌خانه‌ی فوق دست به تجمع زدند.

به‌رغم اعتراضات متعددی که از سوی کارگران و دیگر زحمت‌کشان جامعه صورت می‌گیرد، تحقق خواست‌های معترضان به دلیل پراکنده‌گی‌های‌شان، با مشکلات و موانع جدی روبرو می‌باشد.

استثمار وحشیانه‌ی کارگران زن در جمهوری اسلامی

صاحبان کارخانجات نیشابور با استخدام کارگران زن، دست به استثمار وحشیانه‌ی آن‌ها می‌زنند، به‌گونه‌ای که شرایط کاری این زنان کارگر را تنها با دوران برده‌داری می‌توان مقایسه کرد.

به گفته‌ی محمد عمارلو دبیر اجرایی خانه کارگر نیشابور، برخی از کارخانجات این شهر با استخدام کارگران زن، آن‌ها را مجبور به انجام ١٢ ساعت کار روزانه درازای تنها ١٨٠ هزار تومان دستمزد ماهیانه می‌کنند. سرمایه‌داران تازه همین مقدار را نیز به کارگران نمی‌دهند و هم اکنون هر کدام از این کارگران بین سه تا چهار ماه دستمزد عقب‌افتاده‌ی خود را از این زالوصفتان طلبکار هستند.

کارگران زن این کارخانجات هم‌چنین فاقد حق مسکن، بن کارگری، حق خواربار و دیگر مزایای یک کارگر هستند. آن‌ها نه تنها از یک‌ماه مرخصی سالانه محروم هستند که در روزهای تعطیل و مناسبت‌های خاص نیز باید کار کرده و در صورتی که به هر دلیلی یک ساعت با تاخیر بر سر کار بروند، معادل سه ساعت از دستمزدشان کسر می‌شود.

در وضعیت وخیم اقتصادی و وجود میلیون‌ها کارگر بیکار، سرمایه‌داران غیرانسانی‌ترین شرایط را به کارگران به‌ویژه زنان و کودکان کار تحمیل می‌کنند. شرایط معیشتی و حضور زنان ایران در جامعه در مقایسه با وضعیت زنان در جهان بسیار وخیم‌ می‌باشد به گونه‌ای که تنها ١٣ درصد زنان ایران شاغل می‌باشند و این در حالی است که میزان اشتغال زنان در مقیاس جهانی ۴٢ درصد می‌باشد.

اعتراضات دانشجویان دانشگاه‌های تهران و مازندران

صدها دانشجوی دانشگاه تهران در اعتراض به وضعیت موجود در دانشگاه‌ از جمله کیفیت پایین غذا، افزایش نرخ غذا و هزینه خوابگاه، سرعت بسیار پایین اینترنت در کوی دانشگاه، دست به تجمع زدند. این تجمع که از ساعت هشت و نیم شنبه شب آغاز شده بود، پس از دو ساعت و با دخالت نیروهای سرکوب‌گر حراست و با خواندن سرود یار دبستانی توسط دانشجویان به‌پایان رسید. دانشجویان دانشگاه تهران اعلام کردند که در صورت عدم رسیده‌گی به خواست‌های شان به اعتراضات خود در شب‌های آینده ادامه خواهند داد.

هم‌چنین  روز یکشنبه دانشجویان دانشگاه مازندران نیز در اعتراض به مشکلات خود دست به اعتراض زدند. آن‌ها که به عدم پاسخ‌گویی مقامات دانشگاه نسبت به اعتراض قبلی‌شان نسبت به پیداشدن کرم در غذای دانشجویان معترض بودند، با دست زدن به اعتصاب غذا و چیدن ظرف‌های غذا از سلف سرویس تا ساختمان اداری، در مقابل این ساختمان دست به تجمع زدند.

به دلیل حضور وسیع دانشجویان در این حرکت اعتراضی، تلاش حراست و بسیج برای جمع نمودن ظرف‌های غذا و پایان دادن به تجمع نیز بی‌نتیجه ماند.

در این تجمع یکی از دانشجویان نیز بیانیه‌ای را خواند و بر مطالبات دانشجویان و اعتراض آن‌ها به کیفیت غذا، افزایش بیش از صددرصدی نرخ غذا، ظرفیت پایین و وضع نامناسب خوابگاه‌ها و برخورد بد حراست با دانشجویان به‌ویژه دختران تاکید نمود.

با این که تنها یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید می‌گذرد، دانشگاه‌های کشور شاهد اعتراضات گوناگونی به وضعیت رفاهی و سیاست‌های ارتجاعی رژیم هم‌چون تفکیک جنسیتی و دیگر محدودیت‌ها برای دختران دانشجو بوده‌اند.

اعتراض دانشجویان دانشگاه علم‌وصنعت به جلوگیری از ثبت نام ١۵ دانشجوی دختر

در پی جلوگیری از ثبت نام ١۵ دانشجوی دختر که در جلسه‌ی اجباری دانشگاه در رابطه با حجاب اجباری شرکت نکرده بودند، بخش بزرگی از دانشجویان دانشکده عمران دانشگاه علم‌وصنعت تهران با انتشار و پخش بیانیه‌ای به این عمل مقامات دانشگاه اعتراض کرده و خواستار حمایت اساتید مستقل دانشکده عمران از دانشجویان شدند. دانشجویان در این بیانیه خود اعلام نمودند که در صورت عدم رسیده‌گی به خواست‌شان و لغو حکم مزبور از مطالبات خود دست نکشیده و به پیگیری‌های خود ادامه خواهند داد. حمایت از دانشجویان دختر دانشگاه علم و صنعت که از ثبت‌نام‌شان ممانعت به‌عمل آمده است و مقابله با سیاست‌های ارتجاعی رژیم در قبال زنان وظیفه‌ی تمامی دانشجویان کشور می‌باشد.

دستگیری مدیرعامل بانک مسکن

به‌گزارش خبرگزاری آفتاب، یکی از مدیران بانک‌های بزرگ دولتی در ارتباط با پرونده‌ی اختلاس سه هزار میلیارد تومانی دستگیر شده است. این خبرگزاری بدون نام بردن از فرد مزبور نوشته است که وی در سال ٨٨ به عنوان قهرمان صنعت انتخاب شده بود.

قدرت الله شریفی که در فروردین ٨٩ به مدیرعاملی بانک مسکن رسیده بود، همان کسی است که در سال ٨٨ به عنوان قهرمان صنعت انتخاب شده بود. پیش از این نیز اخباری مبنی بر نقش وی در این اختلاس منتشر گردیده بود.

به‌رغم توصیه‌های خامنه‌ای برای دامن نزدن به موضوع اختلاس‌ها در جمهوری اسلامی، نه تنها اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در این مدت ابعاد جدیدتری به خود گرفته است که هر روز اخباری از اختلاس‌های صدها میلیاردی در جمهوری اسلامی منتشر می‌گردد.

طرح مساله‌ی ممنوعیت خروج از کشور اعضای هیات مدیره کارخانه سایپا، بازداشت مدیرعامل و قائم مقام باشگاه ذوب‌آهن، بازداشت معاون استاندار تهران، ماجرای اختلاس در شرکت بیمه که معاون اول احمدی‌نژاد در آن نقش دارد و ده‌ها مورد دیگر همه نشان از اوج فساد در حکومتی است که تنها حاصل حکومت سی و سه ساله‌اش برای مردم ایران تباهی و سیه‌روزی بوده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: