برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۸ مهر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۶ با عنوان «پيش‌نويس “اصلاحی” يا شليک بر شقيقه قانون کار؟»، و بخش دوم برنامۀ مقايسه‌ای سازمان فدائيان (اقليت)  با عنوان «سازمان‌های سیاسی طرفدار نظام سرمایه‌داری چه می‌گویند و چه می‌خواهند؟  سازمان فدائیان (اقلیت) چه می‌گوید و چه می‌خواهد؟»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/1Rhu-KXc/28mehr.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

پایان اعتصاب کارگران پیمانی پتروشیمی آبادان

شکایت سه اتحادیه‌ی بین‌المللی کارگری از ایران به سازمان بین‌المللی کار

اخراج ١۵ تا ٢٠ درصد کارگران استان تهران از ابتدای سال تاکنون

جلوگیری از ثبت نام ١۵ دانشجوی دختر دانشگاه علم‌وصنعت به دلیل عدم شرکت در جلسه حجاب

٢۵ درصد دانش‌آموزان سال اول دبیرستان در سال گذشته مردود شده‌اند

تنش‌ها در روابط خارجی ایران ابعاد جدیدی می‌گیرند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

پایان اعتصاب کارگران پیمانی پتروشیمی آبادان

براساس اخبار منتشره از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت پیمانکاری پتروسینا در پتروشیمی آبادان، روز شنبه ٢٣ مهرماه به اعتصاب خود پایان دادند. اعتصاب یک ماهه‌ی کارگران فوق در حالی پایان یافت که هفته‌ی گذشته و پس از شکست مذاکرات بین کارفرما و کارگران اعتصابی، کارفرما تمامی کارگران را تهدید به اخراج کرده بود، اما با مقاومت کارگران در برابر اقدامات ایذایی کارفرما، این حیله‌ی ضد کارگری صاحبان زر و زور  به شکست انجامید.

براساس گزارش فوق، در پی مقاومت کارگران، روز شنبه مدیریت پتروشیمی ضمن عقب‌نشینی در مورد اخراج کارگران، پذیرفت تا با دادن امتیازاتی با کارگران قرارداد جدید ببندد. در عین حال مدیریت از کارگران مهلتی دو ماهه برای رسیده‌گی به خواست اصلی کارگران برای حذف شرکت‌ پیمانکار گرفت.

کارفرما در حالی دست به این عقب‌نشینی در برابر کارگران زد که هفته‌ی گذشته قراردادهای کاری با شرایطی بدتر از قرارداد قبلی به کارگران پیشنهاد داده بود.

کارگران پیمانکار پتروشیمی آبادان بار دیگر نشان دادند که برای کارفرمایان، کارگران تنها ابزاری بیش نیستند، هر چه ارزان‌تر باشند و هرچه بیشتر کار کنند برای آن‌ها بهتر است. اما کارگران پیمانکار پتروشیمی آبادان هم چون کارگران پتروشیمی ماهشهر با اتحاد و مقاومت خود به کارفرمایان ثابت کردند که نمی‌توانند به ساده‌گی کارگران و قدرت آن‌ها را در از کار انداختن چرخه‌ی تولید ثروت برای سرمایه‌داران نادیده انگارند.

شکایت سه اتحادیه‌ی بین‌المللی کارگری از ایران به سازمان بین‌المللی کار

سه اتحادیه‌ی بین‌المللی کارگری به نام‌های کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، فدراسیون جهانی کارگران حمل‌ونقل و فدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع غذایی، کشاورزی و خدماتی از سیاست حکومت اسلامی در قبال تشکل‌ها و فعالان کارگری ایران به سازمان بین‌المللی کار در ژنو شکایت کردند.

در این شکایت‌‌ها، اتحادیه‌های فوق به اخراج و زندانی شدن اعضای دو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و سندیکای کارگران نیشکر هفته تپه اعتراض کرده و خواستار رسیده‌گی به این موارد شدند.

در گزارش کمیته آزادی‌های حقوق کارگری وابسته به سازمان بین‌المللی کار که پس از این شکایات تدوین شده، بر نقض آزادی تشکل‌های کارگری توسط دولت ایران تاکید شده است

در این گزارش‌ از حکومت اسلامی خواسته شد تا به حق کارگران برای اعتراض و تظاهرات احترام گذاشته و به تلاش نیروهای پلیس برای برهم زدن اعتراض‌های صنفی انتقاد شده است.

 رژیم اسلامی در میان افکار عمومی ایران و جهان به عنوانی حکومتی که ابتدایی‌ترین حقوق کارگران از جمله حق تشکل‌های مستقل کارگری و حق اعتصاب را به‌رسمیت نمی‌شناسد و کارگران را به این دلایل، دستگیر، اخراج و یا به زندان می‌اندازد، شناخته شده است.

اخراج ١۵ تا ٢٠ درصد کارگران استان تهران از ابتدای سال تاکنون

به‌گفته‌ی فرامرز توفیقی، به اصطلاح نماینده‌ی کارگران در کمیته اصلاح قانون کار، از ابتدای سال جاری تاکنون، بین ١۵ تا ٢٠ درصد کارگران واحدهای تولیدی در استان تهران از کار اخراج شده‌اند. وی بهانه‌ی اخراج کارگرن را کمبود نقدینگی در واحدهای تولیدی عنوان کرد.

از سوی دیگر محمد عطاردیان، عضو شورای عالی اشتغال نیز گفت: “در صورت پرداخت نشدن یارانه به واحدهای تولیدی، شمار کارگران اخراجی ٢٠ درصد افزایش می‌یابد”. وی میزان بدهی دولت به پیمانکاران را نیز ١۴ هزار میلیارد تومان اعلام نمود.

اخراج کارگران و افزایش بیکاری، شرایط معیشتی کارگران را وخیم‌تر ساخته است. اخراج حدود ٢٠ درصد از کارگران استان تهران در طول تنها ۶ ماه، واقعیت وحشتناکی است که نشان می‌دهد تا چه حد این حکومت ضد کارگر است.

بیکاری مشکل تمامی کارگران است و کارگران با مبارزه‌ی متحد علیه بیکاری و اخراج‌سازی و ضرورت تامین معاش بیکاران تا زمانی که کار برای‌شان فراهم گردد، به جنگ سرمایه‌داران و حکومتی می‌روند که بر دروغ و ریا و سرکوب استوار است.

جلوگیری از ثبت نام ١۵ دانشجوی دختر دانشگاه علم‌وصنعت به دلیل عدم شرکت در جلسه حجاب

از ثبت نام ١۵ دانشجوی دختر دانشگاه علم‌وصنعت، به دلیل عدم شرکت در جلسه حجاب توسط رییس دانشکده‌ی عمران این دانشگاه که مسوول بسیج اساتید این دانشگاه نیز می‌باشد، جلوگیری به‌عمل آمده است.

در جلسه‌ای که به عنوان حجاب در این دانشگاه برگزار شده بود، وی دانشجویان را با روشی توهین‌آمیز، تهدید کرده بود که در صورت عدم رعایت حجاب با آن‌ها برخورد خواهد شد. علاوه بر حجاب وی محدودیت‌های دیگری را نیر برای دانشجویان دختر درنظر گرفته است.

تمام اقدامات حکومت اسلامی علیه زنان از یک جنس است. حکومت دینی سرسازگاری با زنان ندارد. حکومت دینی حکومتی ضد زن است و دفاع از حقوق زنان، دفاع از حق تحصیل ١۵ دختر دانشجوی علم‌وصنعت وظیفه‌ی تمامی دانشجویان می‌باشد.

توهین به دختران دانشجو به دلیل نوع پوشش‌شان و تلاش برای تحقیر آن‌ها توهین به تمام دانشجویان، به شعور آن‌ها و به موجودیت‌شان به عنوان یک انسان است که می‌توانند بیاندیشند و تصمیم بگیرند. دانشجویان در رفتار و نحوه‌ی پوشش‌شان احتیاج به قیم سرکوب‌گر و مرتجعی هم‌چون رییس دانشکده‌ی عمران دانشگاه علم و صنعت و مانند آن ندارند که برای آن‌ها تصمیم بگیرند.

٢۵ درصد دانش‌آموزان سال اول دبیرستان در سال گذشته مردود شده‌اند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی مهر اعلام کرد، در سال گذشته ٢۵ درصد دانش‌آموزان سال اول دبیرستان مردود شده‌اند. وی گفت: “افت تحصیلی دانش آموزان پایه اول متوسطه یکی از مشکلات اساسی در حوزه آموزش و پرورش است”.

افت شدید تحصیلی نتیجه‌ی کاهش امکانات از جمله شلوغی کلاس‌ها، عدم تامین معیشت معلمان و دانش‌آموزان، دخالت مذهب در آموزش ومشکلات روحی دانش‌آموزان که باز نتیجه‌ی مشکلات و نابسامانی‌های اجتماعی است، می‌باشد.

افت تحصیلی چیزی نیست که بتوان با شعار آن را درمان کرد و تا زمانی که آن علت‌ها وجود دارند، شرایط کنونی نیز ادامه خواهد داشت. شرایطی که رژیم اسلامی و سیستم آموزشی حاکم از عوامل اصلی بوجود آوردن آن هستند.

تنش‌ها در روابط خارجی ایران ابعاد جدیدی می‌گیرند

در پی شکایت دولت‌های آمریکا و عربستان به شورای امنیت از ایران، به دلیل آن‌چه که طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا عنوان شده، در روزهای اخیر تنش‌ بین این کشورها هم‌چنان ادامه یافته و ابعاد جدیدتری نیز به‌خود گرفته است.

در تازه‌ترین تحولات، شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب، ایران را به دلیل طرح فوق محکوم کرده‌اند. هم‌چنین سارکوزی رئیس جمهور فرانسه در سخنانی خواستار افزایش فشارها بر دولت ایران شد و گفت: “علائم و نشانه‌ها حاکی از این است که مقامات تهران دوست دارند به سمت برخورد نظامی پیش بروند”.

سعودالفیصل وزیر خارجه عربستان نیز ضمن حمله‌ی شدید لفظی به ایران اعلام کرد که عربستان این اقدام دولت ایران را بی‌جواب نخواهد گذاشت. برخی از اخبار حکایت از تلاش عربستان برای ایجاد مانع در برابر فروش نفت ایران دارد. ظرفیت مازاد تولید نفت عربستان ۴ میلیون بشکه در روز است که بیش از کل تولید نفت خام ایران می‌باشد. جدا از عربستان، دیگر کشورهای تولیدکننده‌ نفت هم‌چون کویت و عراق نیز بر میزان توانایی خود برای تولید نفت افزوده‌‌اند.

از سوی دیگر، با نزدیک شدن به زمان اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی که در ماه نوامبر برگزار می‌شود، مقامات آمریکایی از جمله “اوباما” خواستار افشای اطلاعاتی شده‌اند که به قول آن‌ها ماهیت نظامی برنامه‌ی ایران را روشن می‌سازد. آمریکا هم‌چنین بر تهدیدات خود برای تحریم بانک مرکزی ایران افزوده است و می‌رود تا این طرح به مرحله‌ی جدیدی از اقدامات عملی برسد.

 در روزهای اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز در پی انتشار گزارش “احمد شهید” گزارش‌گر ویژه این شورا برای ایران، شاهد حملات نمایندگان کشورهای مختلف به ویژه آمریکا به ایران و اعتراض به وضعیت حقوق بشر در این کشور بوده است.

از سوی دیگر علی لاریجانی که در کشور سوئیس بسر می‌برد، روز گذشته با رئیس جمهور و وزیر خارجه آن کشور دیدار کرد. سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران بوده و گفته می‌شود این دیدار به تنش‌های اخیر بین آمریکا و ایران ربط داشته است.

با مطرح شدن موضوع شکایت آمریکا و عربستان در شورای امنیت، تلاش آمریکا برای تحریم بانک مرکزی ایران، گزارش نقض حقوق بشر در ایران، گزارش ماه آینده‌ی آژانس اتمی، احتمال اقدام عربستان علیه ایران با ابزار نفت، بحران در سیاست خارجی حکومت اسلامی به‌شدت افزایش یافته است، به‌گونه‌ای که تمام سردمداران حکومت اسلامی وادار به واکنش شده‌اند.

تضاد و تنش بین دولت‌های آمریکا و ایران، تضاد و درگیری بین دو دزد و روباه‌مکار است که هر کدام در راستای منافع طبقه‌ی حاکم در این کشورها دست به این اقدامات می‌زنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: