برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۲۴ مهر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – صفحاتی از تاریخ مبارزاتی مردم علیه رژیم جمهوری اسلامی (قیام خونین صیادان انزلی) در گفتگویی با فریدون گیلانی، شاعر و از فعالین سیاسی، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۶ با عنوان » نگاهی مجدد به حق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خویش»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/opewQ3nU/24mehr.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع دو روزه کارگران کارخانه لوله‌سازی خوزستان در برابر استانداری

ادامه اعتصاب کارگران شرکت پیمانکاری پتروسینا در پتروشیمی آبادان

حمایت‌های کارگری ازاعتصاب و مطالبات کارگران پتروشیمی

مردم پول گاز و برق را پرداخت نمی‌کنند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع دو روزه کارگران کارخانه لوله‌سازی خوزستان در برابر استانداری

کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان بار دیگر دست به اعتراض زدند و با تجمع  در مقابل استانداری خوزستان خواستار  پرداخت ۲۴ ماه حقوق معوقه خود شدند. به رغم آن که حدود ده سال است کارگران این کار خانه مکرر دست به اعتراض  و راه پیمائی  زده و برای تعیین تکلیف نهائی در برابرکارخانه و نهادهای دولتی دست به تجمع زده‌اند، اما کسی  به مشکلات این کارگران رسیدگی ننموده است. از  سال ۸١ که این کارخانه به بخش خصوصی واگذار گردید، بر نابسامانی‌های این کارخانه به نحو آشکاری افزوده شد و کارگران با مشکلات عدیده ای روبرو شدند. اعتراضات کارگران برای دریافت دستمزدها و سایر مطالبات خود، به امری روزمره تبدیل گردید. صاحبان کارخانه به بهانه کمبود نقدینگی و عدم پرداخت وام از سوی بانک، تا دو سال و حتا بیشتر پرداخت دستمزد کارگران را به تعویق انداختند. سرانجام در اول سال ۸۷ یک قلم دو هزار کارگر پیمانی این کار خانه اخراج و سرگردان شدند. از حدود ۶٠٠ کارگر باقی مانده نیز به تدریج شمار دیگری اخراج و بقیه بلاتکلیف مانده‌اند. اعتراضات کارگران در طی دو سال اخیر نیز نتیجه ای نبخشیده است. دولت و وزارت صنایع آن که باید مشکلات این واحد و کارگران آن را پی‌گیری نماید، تاکنون هیچ کاری انجام نداده است. شریف حسینی عضو کمیسیون صنایع مجلس در این مورد چنین می‌گوید: در وزارت صنایع اراده‌ای برای حل مشکل این کارخانه و سایر مشکلات وجود ندارد و به ویژه معاون وزیر، این مسئله را پیگیری نمی‌کند. در حال حاضر تمام دنیا از مشکل شرکت لوله‌سازی خوزستان مطلع شده‌اند اما مسئولین وزارت صنایع از این مشکل اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

ادامه اعتصاب کارگران شرکت پیمانکاری پتروسینا در پتروشیمی آبادان

به دنبال اعتصاب کارگران شرکت پیمانکاری پتروسینا در پتروشیمی آبادان که خواستار حذف شرکت پیمانکار و عقد قرارداد مستقیم شده‌ بودند، سرانجام مدیریت پتروشیمی ، به مذاکره با نمایندگان کارگران اعتصابی، با حضور نمایندگان اداره کار آبادان برای بررسی خواست کارگران رضایت داد. اما در این مذاکرات که روز دوشنبه ١۸ مهر انجام شد، کارفرما خواست کار گران مبنی بر حذف پیمانکار و عقد قرارداد مستقیم را نپذیرفت. پس از شکست مذاکرات، مدیریت پتروشیمی به کارگران اعلام کرد چنانچه به اعتصاب خود پایان ندهند، از روز چهارشنبه ٢٠ مهر ماه، آنان را به کارخانه راه نخواهد داد و دست به اخراج همگی کارگران خواهد زد.

به دنبال این تهدید از سوی مدیریت کارخانه، صبح روز چهارشنبه هنگامی که کارگران به  کارخانه مراجعه نمودند با درب‌های بسته مواجه شدند. این اقدام مدیریت خشم کارگران را برانگیخت. کارگران پس از درگیری مختصری که با حراست کارخانه پیش آمد، موفق به ورود به کارخانه شده و در محل‌های کار خود مستقر شدند اما از انجام کار خودداری نموده و در حالت نشسته به اعتصاب  ادامه داده و بر تحقق خواست خویش پای فشردند. کارگران هشدار دادند حتی اگر یک نفر از کارگران اخراج شود، عواقب و پیامدهای اعتراضات شدیدتر کارگران، برعهده مدیریت و پیمانکار و نیز اداره کار خواهد بود. کارگران اعتصابی همچنین تهدید کرده‌اند که با هر نیروی کارِ اعتصاب‌شکنی  که بخواهد برای جایگزینی کارگران اعتصابی وارد کارخانه شود به شدت مقابله خواهند کرد.

حمایت‌های کارگری ازاعتصاب و مطالبات کارگران پتروشیمی

در جریان اعتصاب دو هفته‌ای کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام در ماهشهر که از سوم مهر آغاز و تا ١۷ مهر به طول انجامید، علاوه بر سازمان‌ها واحزاب کمونیست و انقلابی و نیز برخی از سندیکاهای کارگری در کشورهای اروپائی، بسیاری از تشکل‌های کارگری و تشکل‌های فعالین کارگری نیز، با صدور اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها و ارسال پیام‌هائی، از کارگران اعتصابی مجتمع پتروشیمی بندر امام و مطالبات آن ها حمایت و پشتیبانی به عمل آوردند و با آن‌ها به ابراز همبستگی پرداختند. از جمله این تشکل‌ها، می‌توان به حمایت سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، جمعی از کارگران ایران خودرو، اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، جمع هائی از فعالین کارگری شهرهای سنندج و کامیاران، جمعی از کارگران گروه خودروسازی سایپا و کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری اشاره نمود.

 در بخشی از پیام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه خطاب به کارگران پتروشیمی چنین می‌خوانیم: رفقا و دوستان، شما خواستار قراردادهای رسمی شده‌اید. این حق شما که اکنون برای کسب آن به میدان آمده‌اید تا فرزندان و خانواده‌هایتان از زندگی کم رنج‌تری برخوردار باشند، در عین حال متضمن منافع کلیه کارگران ایران است. همه کارگران، بخصوص کارگران شاغل در بخش پیمانی در ایران باید تلاش شما را حرکتی برای خود نیز بدانند و از آن حمایت کنند. ما نیز با اشتیاق تمام آرزومند پیروزی شما در این مبارزه‌ایم. به امید پیروزی و اتحاد کارگران- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه.

سندیکای کارگران شرکت واحد  نیزدراطلاعیه خود تحت عنوان “از خواست بر حق کارگران شرکت‌های پیمانکاری منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر حمایت می‌کنیم” چنین نوشته‌اند: کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجمتع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و بندر امام بر اساس مصوبه سال ١٣۸۴هیئت وزیران خواهان برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری و انعقاد قرارداد مستقیم و دسته‌جمعی هستند و به دلیل عدم اجرای این مصوبه دست به اعتصاب زده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با حمایت از اعتصاب برحق این کارگران خواهان تحقق فوری خواست‌های آنان و برچیده شدن قراردادهای موقت و سفید امضا و شرکت‌های پیمانکاری در همه مراکز صنعتی و تولیدی و خدماتی و انعقاد قرارداد مستقیم و دسته‌جمعی کارگران با کارفرمایان است.

با اميد به گسترش صلح و عدالت در همه جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

مردم پول گاز و برق را پرداخت نمی‌کنند

بر طبق اعتراف سخنگوی كمیسیون انرژی مجلس، در حال حاضر یک میلیون و ششصد هزارخانوار، از پرداخت بهای گاز مصرفی خود، خودداری كرده‌اند و به شركت ملی گاز بدهكارند. عماد حسینی سخنگوی كمیسیون انرژی مجلس در ادامه سخنان خود می‌گوید: وقتی این تعداد از خانوارها بدهی‌های خود را پرداخت نمی‌كنند، به صورت طبیعی درآمدهای پیش‌بینی شده برای دولت تحقق نخواهد یافت. و سرانجام چنین اعتراف می‌کند که؛ در حال حاضر دولت، بیش از پنج‌ماه كسری بودجه برای پرداخت یارانه مستقیم به مردم دارد!

معنای این اعترافات این است که، مردم با امتناع از پرداخت مبالغِ چند برابر شده و سرسام‌آور گاز، طرح کلاه بردارانه‌ی دولت احمدی‌نژاد را عملاً با بن‌بست روبرو ساخته‌اند. البته اعترافات سخنگوی كمیسیون انرژی مجلس، هنوز تمام واقعیت را بیان نمی‌کند. چرا که اولاً مردم در ابعاد بسیارگسترده‌تری نه فقط از پرداخت قبض‌های گاز، بلکه همچنین از پرداخت قبض برق و آب نیز خودداری نموده‌اند. ثانیاً، علاوه بر مصرف خانگی، قسمت بسیار زیادی از گاز و برق و سایر حامل‌های انرژی، در بخش صنعت و کشاورزی مصرف می‌شود که به علت چند برابر شدن قیمت آن، دولت در این بخش‌ها نیز نتوانسته است هزینه‌ی حامل‌های انرژی از جمله گاز و برق و گازوئیل مصرف شده را وصول نماید.

دولت احمدی‌نژاد براین باور بود که با شانتاژ و عوام‌فریبی می تواند سرِ مردم کلاه بگذارد و با پرداخت مبلغی تحت عنوان یارانه نقدی، چندین برابر آن از مردم اخاذی کند! اما طولی نکشید که این کلاه‌برداری دولتی بر همگان آشکارگردید. میلیون‌ها تن از مردم با امتناع آشکار از پرداخت پول گاز و برق، پاسخ دولت احمدی‌نژاد را داده‌اند و شاه‌بیت برنامه‌های اقتصادی دولت را عملاً با بن‌بست روبرو ساخته‌اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: