برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۱ مهر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – ارزیابی از اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر در گفتگویی با علیرضا نوایی از فعالین اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران، و بخش نهم و دهم از سلسله گفتار «تشکل‌های طبقاتی کارگران، وظايف و تاکتيک‌های ما» با عنوان «اعتصاب عمومی سياسی و قيام مسلحانه»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/XE5ELE1C/21mehr.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتصاب کارگران شرکت پیمانکاری “پتروسینا” در کارخانه پتروشیمی آبادان

تجمع کارگران کارخانه‌های نازنخ و فرنخ در برابر مجلس حکومتی

اعتراض دانشجویان به تفکیک جنسیتی

اعتراضات دانشجویان به مشکلات صنفی در دانشگاه‌های کشور

٨٠ هزار سقط جنین در سال گذشته

اتهام آمریکا به ایران در مورد طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اعتصاب کارگران شرکت پیمانکاری “پتروسینا” در کارخانه پتروشیمی آبادان

کارگران شرکت پیمانکاری پتروسینا در پتروشیمی آبادان از حدود یک‌ماه قبل دست به اعتصاب زده و خواستار حذف شرکت پیمانکار و عقدقرارداد مستقیم شده‌اند.

براساس گزارش منتشره توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران، در حالی که قرارداد کارگران با پیمانکار به‌ پایان رسیده بود، کارگران فرصت را مناسب دانسته و خواستار اخراج پیمانکار و عقد قرارداد مستقیم شدند، اما مدیران پتروشیمی آبادان، با نادیده گرفتن خواست کارگران، پیمانکار جدیدی را به کارگران معرفی کردند. در این شرایط کارگران از کار سر باز زده و دست به اعتصاب زدند. پیمان‌کار جدید نیز برای پایان دادن به اعتصاب سعی کرد با برگزاری جلساتی با کارگران و دادن وعده‌وعیدهایی برای بهبود شرایط کار و معیشتی، آن‌ها را برسرکار بازگرداند، اما کارگران با پافشاری برخواست خود به اعتصاب هم‌چنان ادامه دادند. براساس گزارش اتحادیه فوق این اعتصاب تا تاریخ ١۶ مهر هم‌چنان ادامه داشته و هنوز توافقی برای پایان اعتصاب بین کارگران و مدیریت پتروشیمی صورت نگرفته است.

پیش از این کارگران کارخانجات پتروشیمی در شهرهای تبریز و ماهشهر نیز با خواست مشابه‌ای دست به اعتصاب زده بودند. اعتصاب هزاران کارگر پتروشیمی ماهشهر در روزهای اخیر در حالی به پایان رسید که این اعتصاب توانست بر افکار عمومی تاثیر گذاشته و حمایت چند تشکل‌ مستقل کارگری در ایران و نیز  چندین اتحادیه و تشکل کارگری خارجی را بدست آورد.

تجمع کارگران کارخانه‌های نازنخ و فرنخ در برابر مجلس حکومتی

روز دوشنبه ١٨ مهرماه، جمعی از کارگران کارخانه‌های نازنخ و فرنخ قزوین در اعتراض به عدم پرداخت ٢۴ ماه دستمزد خود در برابر مجلس اسلامی دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارخانه‌های نازنخ،  فرنخ و مه نخ که روزگاری از بزرگترین کارخانه‌جات ریسنده‌گی کشور بوده و هزاران کارگر در این کارخانجات مشغول کار بودند، هم اکنون تعطیل بوده و کارگران این کارخانجات که ماه‌ها دستمزد خود را از کارفرما طلبکار هستند، هم‌چنان سرگردان می‌باشند.

در اثر سیاست‌های دولت اسلامی، تاکنون بسیاری از کارخانجات تعطیل شده و کارگران آن‌ها که سال‌ها در این کارخانجات زحمت کشیده و عرق ریخته بودند، مانند دستمال مصرف شده‌ای به‌دور انداخته شدند. گویی نه آن که این کارگران انسان بوده و حق حیات و زنده‌گی دارند. سرمایه‌داران در تعطیلی این کارخانجات هرگز منافع کارگران را در نظر نگرفتند و این گونه هزاران کارگر که تخصص‌های‌شان به دلیل سال‌ها کارکردن بر روی دستگاه‌های مشخصی محدود بود و سال‌های جوانی خود را طی کرده بودند، با مشکل پیدا کردن کار جدید روبرو شده و به خیل میلیونی بیکاران اضافه شدند.

اکنون معدود کارگران باقی مانده از هزاران کارگر کارخانه‌های نازنخ و فرنخ نیز به سرنوشت دیگر هم‌قطاران خود دچار شده و در آینده کارگران دیگری نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهند شد.

اعتراض دانشجویان به تفکیک جنسیتی

دانشجویان دانشگاه زنجان در ادامه‌ی اعتراضات هفته‌ی گذشته‌ی خود، روز یکشنبه بار دیگر در اعتراض به تفکیک جنسیتی در دانشگاه دست به تجمع زدند. دانشجویان خواستار توقف این طرح ارتجاعی و برچیدن دیوار میان بوفه پسران و دختران شدند.

در این تجمع دانشجویان ضن خواندن سرود یار دبستانی، شعارهایی هم‌چون “تفکیک جنسیتی، توهین شخصیتی”، “دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد” سردادند. در پی این تجمع اعتراضی رئیس کل حراست دانشگاه، در میان دانشجویان حاضر شد و گفت قرار نیست دیوار بوفه برداشته شود که دانشجویان با شنیدن این سخنان، بار دیگر سرود “یار دبستانی” را سر دادند.

این تجمع بیش از سه ساعت طول کشید و قرار است این تجمعات ادامه یابد. مقامات دانشگاه زنجان تاکنون اقدام به جداسازی اتوبوس‌های دانشجویان، بوفه دانشگاه و کتابخانه‌ی فنی و مهندسی زده‌اند که این اقدامات مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته است. دانشجویان زنجان در حالی به مبارزات خود علیه تفکیک جنسیتی ادامه می‌دهند که انتظار می‌رود دانشجویان دیگر دانشگاه‌های کشور نیز به این اعتراضات بپیوندند.

اعتراضات دانشجویان به مشکلات صنفی در دانشگاه‌های کشور

اعتراضات دانشجویان پلی تکینک تهران به درگذشت آمنه زنگنه دانشجوی دانشگاه فوق در خوابگاه، هم‌چنان ادامه دارد و در جریان پنجمین روز این اعتراضات دانشجویان دست به اعتصاب غذا زدند.

در ادامه این اعتراضات، هم‌چنین شورای صنفی دانشجویان پلی‌تکنیک با انتشار سومین بیانیه خود بار دیگر بر خواست‌های دانشجویان از جمله شناسایی و مجازات عوامل مقصر در این جریان تاکید کرد. در این بیانیه هم‌چنین برخواست اصلی دانشجویان یعنی تاسیس شورای صنفی خوابگاه‌ها تاکید شده و خواسته شده است تا تمام مسوولین خوابگاه‌ها با انتخابات بین دانشجویان خوابگاهی تعیین شوند.

هم‌چنین دانشجویان دختر دانشگاه ملی (بهشتی) تهران نیز در روزهای اخیر در اعتراض به کیفیت بد غذا در برابر سلف‌سرویس دانشگاه دست به تجمع زدند. این دومین اعتراض صنفی دانشجویان دانشگاه ملی از آغاز سال تحصیلی تاکنون می‌باشد.

مشکل خوابگاه‌ها و وضعیت غذایی به همراه صف طویلی از دیگر مشکلات دانشجویان مانند تفکیک جنسیتی، فشارهای حراست، کیفیت پایین تحصیلی منجر به گسترش نارضایتی در بین دانشجویان و واکنش‌های آنان شده است. در روزهای اخیر اخبار متنوعی از اعتراضات دانشجویی در دانشگاه‌های کشور منتشر گردیده است.

٨٠ هزار سقط جنین در سال گذشته

به گزارش خبرگزاری دولتی آفتاب و به نقل از “مطلق” مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، براساس آمارهای سال‌های گذشته ٨٠ هزار سقط قانونی و غیر قانونی به صورت سالانه در کشور صورت می‌گیرد. به گفته‌ی وی، سالانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار تولد در کشور رخ می‌دهد که از این میزان ١٧ درصد بارداری‌های ناخواسته است.

در کشور ایران که حقوق زنان تحت نام اسلام و قوانین شرعی در همه جا نادیده گرفته می‌شود، زنان حق سقط جنین را نداشته و به دلیل انجام به این کار تحت پیگرد قرار می‌گیرند. در ایران تنها تحت شرایط خاص و دلایل پزشکی سقط جنین امکان‌پذیر می‌باشد.

به همین دلیل زنان بارداری که به هر دلیلی خواهان سقط جنین هستند، مجبور می‌شوند اولن پول هنگفتی بابت این کار پرداخت کنند و دوم این که در شرایطی غیربهداشتی و با وجود نبود وسایل لازم، خطر سقط جنین را بپذیرند که این موضوع گاه باعث مرگ زنان باردار شده است.

هم چنین بارها شاهد رها شدن جنین و یا نوزاد تازه به‌دنیا آمده در خیابان بوده‌ایم که همه‌ی این‌ها نتیجه‌ی غیرقانونی بودن سقط جنین در ایران است. این حق مادران است تا در مورد جنینی که در شکم دارند تصمیم بگیرند  و نه حکومت‌ها.

اتهام آمریکا به ایران در مورد طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا

در روزهای اخیر اتهام دولت آمریکا به دولت ایران در مورد طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا به یکی دیگر از صحنه‌های چالش در روابط خارجی حکومت اسلامی تبدیل شده است.

به‌دنبال انتشار این خبر در روز سه‌شنبه و در طی یک کنفرانس خبری، وزارت خارجه آمریکا یک هشدار امنیتی در مورد احتمال بروز عملیات تروریستی توسط ایران منتشر ساخت و هیلاری کلینون اعلام کرد که در واکنش به این توطئه، آمریکا درصدد وضع تنبیه‌های شدیدتری علیه ایران خواهد بود. هم‌چنین گزارشاتی در مورد احتمال شکایت رسمی دولت آمریکا از دولت ایران در شورای امنیت سازمان ملل منتشر شده است.

در پی انتشار این خبر، برخی مقامات اروپایی نیز واکنش‌های در اعتراض به ایران صورت دادند. در این میان دولت مکزیک نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از همکاری دو دولت آمریکا و مکزیک برای کشف این توطئه تروریستی قدردانی کرد. دولت عربستان نیز در این رابطه واکنش شدیدی از خود نشان داد، جدا از اطلاعیه‌های سفارت عربستان در آمریکا و سخنان وزیرخارجه عربستان،  تُرکی الفیصل، رئیس پیشین سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی، گفت “شواهد دست داشتن ایران در این طرح خیره‌کننده است و جمهوری اسلامی باید بهای این اقدام را بپردازد”.

در این میان یکی از تندترین موضع گیری‌ها از سوی جوبایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفت، وی گفت: “دولت آمریکا در صدد است حمایت جهانی را از واکنش احتمالی آمریکا به دست آورد تا در هرگونه اقدام احتمالی بعدی که آمریکا انجام می دهد ، فقط آمریکا در مقابل ایران قرار نگیرد”. در پی انتشار این خبر، مقامات ایرانی  از جمله علی لاریجانی، سخنگوی وزارت خارجه، معاون وزیر خارجه، رئیس کمیسون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس  واکنش‌های تندی از خود نشان دادند و خزاعی نماینده دولت ایران در سازمان ملل نیز نامه‌ای در اختیار دبیرکل سازمان ملل قرار داد.
در روزهای اخیر فشار بین‌المللی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز افزایش یافته است. در حالی که تضادهای داخلی روبه افزایش است و اقتصاد کشور روز به روز سقوط می‌کند، تشدید فشارهای بین‌المللی و تنگ‌تر کردن حلقه‌ی محاصره‌ی دولت ایران از سوی کشورهای امپریالیستی می‌تواند اوضاع را برای حکومت اسلامی سخت‌تر کند و تضادهای ایران با این دولت‌ها را به نقطه‌ی انفجار نزدیک سازد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: