برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱۹ مهر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – به مناسبت هشتم اکتبر روز جهانی کودک؛ نگاهی به وضعیت کودکان کار در ایران در گفتگویی با رحمان از سازمان فداییان (اقلیت)، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۶ با عنوان «خامنه‌ای دستور توقف افشاگری را صادر کرد»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/MxRzF-NB/19mehr.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

پایان اعتصاب کارگران پتروشیمی بندرامام

آمار متناقض نهادهای جمهوری اسلامی در رابطه با حواث کاری

بیش از یک اعدام در روز در جمهوری اسلامی

تحرکات اسلام گرایان در تونس و مصر

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

پایان اعتصاب کارگران پتروشیمی بندرامام

کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام پس از دو هفته به اعتصاب خود پایان دادند و از روز هجدهم مهر به کار خود بازگشتند. ظاهراً تنها دلیل پایان اعتصاب کارگران وعده های تازه ای ست که معاون فرماندار ماهشهر به کارگران داد.

در حالی که ۶۵۰۰ کارگر شیفت های مختلف مجتمع با مطالبه ی اصلی حذف شرکت های پیمانکاری و امضای قراردادهای دائمی کار دو هفته پیش دست از کار کشیدند، اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد که ۱۵۰ کارگر اعتصابی روز ۱۵ مهر در جمع مسئولان ماهشهر در نماز جمعه حضور یافتند و مجدداً خواهان رسیدگی به خواسته های خود شدند. پس از این دیدار، معاون فرماندار ماهشهر در جمع کارگران حاضر شد و مدعی شد که خواست آنان “یک مسئله بسیار کلان است و نیازمند یک تصمیم گیری در سطح کلان است.” هر چند کارگران در ابتداء به درخواست معاون فرماندار برای از سرگیری کار وقعی نگذاشتند، اما روز ۱۷ مهر تصمیم گرفتند که به اعتصاب خود پایان دهند.

دو هفته اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام در حالی بدون نتیجه ی قطعی پایان یافت که در طی فقط دو هفته تحولات فراوانی در رابطه با این جنبش رخ داد که مهم ترین آن ها شکل گیری یک کمیته اعتصاب و همچنین حمایت های داخلی و بین المللی از جنبش اعتصابی بود. کارگران ایران خودرو و نیشکر هفت تپه از جمله بخش های کارگری ایران بودند که از اعتصاب کارگران بندرامام حمایت نمودند و مجموعه ای از سندیکاهای کارگری فرانسه از جمله حمایت های بین المللی.

اتحادیه آزاد کارگران ایران به نقل از کارگران اعتصابی پتروشیمی بندرامام می نویسد که روز ۱۷ مهر فرماندار ماهشهر با معاون وزیر نفت دیدار داشته است و به کارگران وعده داده شده است که از به اصطلاح تصمیم کلان بین بیستم تا سی ام مهر آگاه خواهند شد. هر چند پیش تر هم وعده های مشابهی به کارگران داده شده بود، اما به نظر می رسد که کارگران با پایان اعتصاب خود در عمل مهلت دیگر به مسئولان داده اند.

آمار متناقض نهادهای جمهوری اسلامی در رابطه با حواث کاری

پزشکی قانونی روز هفدهم مهر در تارنمای خود خبر داد که مقایسه آمار افرادی که با سقوط از بلندی در پنج ماهه اول امسال جان باخته اند ۲۶۴ نفر است که در مدت زمان مشابه سال قبل ۷ / ۳۴ % رشد داشته است. با این حال دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی مدعی ست که حوادث ناشی از کار طی سه ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷ / ۴ % کاهش داشته است.

دکتر محمود خدادوست از پزشکی قانونی می گوید که بعد از سقوط از بلندی، برخورد با جسم سخت، برق گرفتگی، سوختگی و چاه گرفتگی از مهم ترین دلایل مرگ های ناشی از حوادث کار هستند. وی همچنین گفت که معاینات مرتبط با حوادث ناشی از کار در پنج ماه نخست امسال ۸ / ۱۶ % رشد داشته اند.

در حالی که بر اساس آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی می توان نتیجه گرفت که روزانه چهار نفر در پی حوادث کاری می میرند، آمار سازمان تأمین اجتماعی فقط ۱۸ فوت را در سه ماهه اول سال جاری می پذیرد.

آمار متناقض پزشکی قانونی و سازمان تأمین اجتماعی بار دیگر صحت ارقام و اعدادی را که نهادهای جمهوری اسلامی ارائه می دهند زیر علامت سئوال می برد. کارگران ایران که جزو نخستین اقشاری هستند که در اثر حوادث کاری جان خود را از دست می دهند همواره به این ارقام شک داشته اند و گزارش های منتشر شده از دو نهاد نامبرده این تردید را توجیه می کند.

جمهوری اسلامی و نهادهای مختلفش با ارائه آمار و ارقام غیرواقعی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند، با این حال مسئول مرگ هر کارگر در حین کار نه فقط سرمایه داری ست که برای سود بیش تر کارگران را از ابتدائی ترین وسایل ایمنی محروم می کند، بلکه رژیمی ست که با حمایت از آنان کم تر مسئول مرگ کارگران نیست.

بیش از یک اعدام در روز در جمهوری اسلامی

رژیم جمهوری اسلامی بار دیگر با اعدام صدها نفر در طی یک سال گذشته رکورد دار اجرای حکم اعدام باقی ماند و با اعدام بیش از یک نفر از اکتبر سال گذشته تا امسال به همراه چین، آمریکا و عربستان سعودی بیش ترین تعداد اعدامی ها را داشته است. در این میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده ی آمریکا رکورد اعدام جوانان زیر هجده سال را نیز به طور مساوی به خود اختصاص می دهند. در طی بیست سال گذشته ایران و آمریکا هر یک دست کم ۱۹ جوان زیر هجده سال را اعدام کرده اند.

فعالان حقوق بشر ایران گزارش دادند که از روز دهم اکتبر سال گذشته تا دهم اکتبر امسال (برابر با هجدهم مهر) رژیم جمهوری اسلامی ۴۸۰ تن را اعدام کرده است که ۴۶ نفرشان در ملاء عام حلق آویز شدند.

بیش ترین آمار اجرای حکم اعدام رسماً مربوط به مواد مخدر بوده است، این در حالی ست که فراوانی و ارزانی این مواد در سطح کشور همواره این پرسش را پیش رو قرار داده است که بلندپایه ترین مسئولان امنیتی و پلیسی جمهوری اسلامی در حمل و نقل و پخش و فروش این مواد نفش دارند و فقط فروشندگان جزء را محاکمه و اعدام می کنند.

مجموعه فعالان حقوق بشر گزارش می دهند که با وجود این که هشتاد روز تا پایان سال میلادی باقی ست با مقایسه آمار فوق تنها ۲۲ % نسبت به سال گذشته کاهش اجرای حکم وجود دارد به شرطی که در روزهای باقی مانده کسی اعدام نشود. کارنامه ی رژیم جمهوری اسلامی نشان می دهد که چنین امکانی بسیار بعید است و دستگاه سلاخی یا قضائی اسلامی در هشتاد روز آینده ده ها تن دیگر را خواهد کشت.

تحرکات اسلام گرایان در تونس و مصر

مردم تونس و مصر که موفق شدند با جنبش خود دو دیکتاتور این کشور را وادار به ترک قدرت و فرار از کشور بکنند، اکنون با معضلی روبه رو هستند که مستقیماً با تحرکات جنایت بار اسلامگرایان در رابطه اند.

در مصر پس از آن که به یک کلیسای قبطیان حمله شد، آنان برای اعتراض به خیابان ها آمدند تا اعتراض خود را در این زمینه بیان کنند. در این اعتراضات که روز هفدهم مهر در قاهره صورت گرفت بین مسیحیان معترض قبطی و پلیس درگیری رخ داد که در طی آن ۲۴ تن کشته شدند.

روز هجدهم مهر وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا نگرانی خود را از حوادث قاهره ابراز داشتند بدون آن که به ریشه های آن توجه نمایند.

مسیحیان قبطی در دوران مبارک و پیش از آن هم با آزار اذیت باندهای مختلف اسلامگرا روبه رو بودند و کلیساها و اماکن مذهبی اشان در امان نبودند. اما اتحادیه اروپا گفته است که باید تا هفتم آذر، روز برگزاری انتخابات در مصر منتظر بود و دید که اوضاع چگونه متحول خواهد شد.

در تونس نیز چند صد اسلامگرا روز یکشنبه هفدهم مهر در خیابان ها با پلیس درگیر شدند. اسلامگرایان به ممنوعیت ثبت نام زنان با نقاب در دانشگاه ها و همچنین پخش فیلم “پرسپولیس”، ساخته ی مرجان ساتراپی اعتراض داشتند. اسلامگرایان می گویند که در این فیلم انیمیشن از خدا تصویری داده شده که در اسلام حرام است. اسلامگرایان تونسی با فریاد الله اکبر خود را آماده ی شهادت در راه اسلام اعلام کردند.

واقعیت این است که اسلامگرایان در تونس مانند مصر بخت زیادی برای برنده شدن در انتخاباتی که برای مجلس مؤسسان در اول آبان صورت می گیرد، ندارند، به همین جهت آنان با بهانه کردن ممنوعیت ثبت نام زنان نقاب به چهره و اعتراض به پخش فیلم پرسپولیس می خواهند برای خود جایی باز کنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: