برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۷ مهر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۵ با عنوان «وظایف فوری انقلاب اجتماعی، آزادی‌های سیاسی و حقوق دمکراتیک مردم ایران در حکومت شورایی»، و گفتگو با بهروز خباز از فعالین کارگری در مورد اعتصاب و اعتراضات کارگری در مجتمع پتروشیمی ماهشهر و ‌پیش نویس اصلاحیه قانون کار، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/lej5Ynsq/17mehr.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

همبستگی سندیکاهای بزرگ کارگری فرانسه با کارگران اعتصابی پتروشیمی

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر دست به اعتراض زدند و از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کردند

اعتراض گسترده دانشجویان دانشگاه زنجان به اجرای طرح ارتجاعی تفکیک جنیستی

یورش وحشیانه ماموران امنیتی و انتظامی به دانشجویان دانشگاه مازندران

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

همبستگی سندیکاهای بزرگ کارگری فرانسه با کارگران اعتصابی پتروشیمی

دو هفته از شروع اعتصاب یکپارچه هزاران کارگر پتروشیمی بندر امام برای برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری، قرار گرفتن کارگران زیر پوشش مستقم پتروشیمی و انعقاد قراردادهای جمعی و دائم می‌گذرد. به رغم این اعتصاب بزرگ، که با تجمعات اعتراضی پی در پی کارگران همراه بوده است اما کارفرما و مدیریت شرکت پتروشیمی تاکنون از برآورده ساختن مطالبات کارگران سر باز زده است. با وجود آن که حراست پتروشیمی و نیروهای امنیتی،  کارگران پتروشیمی را تحت فشار قرار داده و حتا چند تن از نمایندگان آن هارا نیز موقتاً بازداشت نمودند تا کارگران را از ادامه اعتصاب و مبارزه منصرف سازند، اما کارگران پتروشیمی نه تنها به اعتصاب خود ادامه داده بلکه کمیته‌ای را تحت عنوان کمیته اعتصاب برپا ساخته‌اند تا مبارزات و اعتصابات خود  را به نحو بهتری سازماندهی کنند.اعتصاب کارگران پتروشیمی بندر امام اگر چه ازسوی بخش‌هائی از کارگران ایران و نیز جمع‌ها و تشکل‌های کارگری و نیز سازمان‌ها و احزاب کمونیست و انقلابی مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته است، اما این هنوز کافی نیست و باید تلاش‌های بیشتری برای جلب حمایت های بیشتر هم در عرصه خارج کشور برای جلب حمایت کارگران و اتحادیه‌های کارگری و هم به ویژه در داخل ایران به عمل آید. در مورد حمایت کارگران در عرصه بین‌المللی، اخیراً چند سندیکای بزرگ کارگری فرانسه با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن حمایت ازکارگران اعتصابی پتروشیمی و مطالبات آنها، با رفقای کارگر ایرانی خود ابراز همبستگی نموده‌اند. نظر به اهمیت جلب حمایت کارگران از کارگران پتروشیمی و نظر به اهمیت همبستگی بین‌المللی کارگران، متن اطلاعیه مشترک بزرگ‌ترین سندیکاهای کارگری فرانسه را برایتان قرائت می کنیم.

“همبستگی با اعتصاب کنندگان صنایع پتروشیمی ایران

در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۱ بیش از ۶۵۰۰ تن از کارکنان بخش‌های مختلف صنایع پتروشیمی ایران، که یکی از سودآورترین بخش‌های اقتصادی کشور است، دست به اعتصاب زدند. اعتراض آنان علیه شرکت‌های مقاطعه کاری است که نقش «تامین کننده کارگر» را بازی کرده و دستمزدهای بسیار پائین و قراردادهای موقت به آنان تحمیل می‌کنند.
اعتصاب کنندکان خواهان به دست گرفتن سرنوشت خود، خواستار مذاکرات جمعی و قراردادهای استخدام دائمی در صنایع پتروشیمی هستند. کلیه مطالبات آن ها منطبق بر کنوانسیون‌های بین‌المللی کار می‌باشند. آنان به منظور هماهنگی بهتر فعالیت‌های اعتراضی‌شان، کمیته‌های اعتصاب تشکیل داده اند که حق مشروع آن هاست. نیروهای امنیتی به اجتماع اعتصاب کنندگان یورش می‌برد و پس از آزار آن‌ها، سه نفر را دستگیر می‌کند ولی در اثر فشار اعتصاب کنندگان پس از ۴٨ ساعت آن ها را آزاد می‌کنند. ما سندیکاهای فرانسوی عصو «اجتماع سندیکایی مغرب و خاورمیانه»، از مطالبات اعتصاب کنندگان ایرانی پشتیبانی کرده، شهامت آن‌ها را ستوده و از مقامات ایرانی می‌خواهیم که به حقوق برحق کارگران احترام بگذارند.
ما یک بار دیگر یادآوری می‌کنیم که کارگران ایران در مبارزات‌شان تنها نبوده و سازمان‌های کارگری متشکل فرانسوی با مبارزه ی آنان در شرایط بسیار سخت و زیر سرکوب پلیسی اعلام همبستگی می‌کنند.

زنده باد همبستگی بین المللی

«کلکتیو سندیکائی فرانسوی حمایت از کارگران مغرب و خاورمیانه»

س. ژ. ت

اف. اس. او

همبستگی «سود» “

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر دست به اعتراض زدند و از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کردند

دانشجویان دانشگاه امیر کبیر در ادامه اعتراضات خود در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، در این هفته نیز از صبح روز شنبه اعتصابات جدیدی را آغاز نمودند. در این اعتصاب و تجمع اعتراضی در صحن دانشگاه که فراخوان آن از سوی فعالان دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر صادر شده بود، کلاس‌های درس در دانشکده‌های پلیمر، مهندسی پزشکی، شیمی، کامپیوتر، فیزیک و عمران برگزار نشد و همچنین اکثر کلاس‌های درس در دانشکده‌های معدن، ریاضی، مکانیک، برق و هوا و فضا نیز به تعطیلی کشانده شدند. لازم به ذکر است که هفته گذشته در حادثه‌ای دردناک، آمنه زنگنه، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده پلیمر دانشگاه پلی تکنیک تهران به دلیل بی کفایتی مسئولین دانشگاه در خوابگاه “شهید مرادی” بر اثر استنشاق گازهای سمی در حمام درگذشت. در همین راستا دانشجویان این دانشگاه در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه از رفتن به کلاس‌های درس خودداری نموده و در صحن دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتصاب و تجمع اعتراضی مجدد دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در حالی صورت می گیرد که مسئولین این دانشگاه با صدور اطلاعیه‌هائی، از دانشجویان این دانشگاه خواسته بودند که  به اصطلاح نظم دانشگاه را بر هم نزنند و از برگزاری هر گونه تجمع و تعطیلی کلاس‌های درس خودداری کنند. اما دانشجویان که مسئولین دانشگاه را از مقصران اصلی این حادثه می‌دانند، به اطلاعیه‌های مسئولین دانشگاه وقعی نگذاشته و برای پیگیری مرگ یکی از دانشجویان این دانشگاه و پیگیری سایر مطالبات صنفی و سیاسی خود، از روز گذشته تجمعات اعتراضی خود را آغاز نموده و دست به اعتصاب نامحدود زده اند.

اعتراض گسترده دانشجویان دانشگاه زنجان به اجرای طرح ارتجاعی تفکیک جنیستی

در ادامه اعتصابات و تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه‌های ایران علیه اجرای طرح جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌ها، از جمله اعتراضات دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه شهر کرد، دانشگاه یزد و برخی دانشگاه‌های دیگر، روز سه شنبه دانشجویان دانشگاه زنجان نیز به طور گسترده‌ای دست به اعتراض زدند. بیش از ۵۰۰ تن از دانشجویان این دانشگاه  با تجمع در محوطهٔ فنی جلو دانشکدهٔ مکانیک، و سر دادن شعار، علیه سیاست های ارتجاعی رژیم در زمینه جداسازی جنسیتی و ایجاد محدودیت‌های جدید توسط مسئولین دانشگاه، دست به اعتراض زدند و مخالفت خود را با این اقدامات اعلام نمودند.

قابل ذکر است که ارتجاع حاکم وعوامل آن در دانشگاه زنجان تاکنون به اجرای طرح جداسازی کامل بوفه، جداسازی جنسیتی اتوبوس‌های سرویس دانشجویان و جداسازی کتابخانهٔ فنی و مهندسی اقدام نموده اند. دانشجویان دانشگاه زنجان در اقدام اعتراضی خود خواستار توقف این گونه اقدامات شدند. این دانشجویان هشدار دادند چنانچه مسئولین دانشگاه این تلاش‌ها را متوقف نسازند، اعتراضات و اعتصابات وسیع‌تری را سازمان خواهند داد. دانشجویان بار دیگر به مسئولین دانشگاه فهماندند که این اهانت به دانشجو را تحمل نخواهند کرد و در شعارهای خود خطاب  به آنان به صراحت گفتند: “دانشجو می‌میرد، ذلت نمی پذیرد!”

یورش وحشیانه ماموران امنیتی و انتظامی به دانشجویان دانشگاه مازندران

در ادامه ی تشدید فشارهای امنیتی بر دانشگاه های سراسر کشور از جمله دانشگاه مازندران برای اجرای طرح ارتجاعی جداسازی جنسیتی، نیروهای حراستی وانتظامات در روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته، چندین بار به دانشجویان دانشکده ” فنی مهندسی” و” فیزیک” این دانشگاه به نحو وحشیانه‌ای حمله برده اند. به گزارش دانشجونیوز پس از اعلام آمادگی “احمدپور” رئیس انتصابی دانشگاه مازندران برای اجرای طرح تفکیک جنسیتی واجرای چند درصد از این طرح در رشته ها و دانشکده‌های مختلف، فضای دانشگاه از آغاز ترم جدید بشدت امنیتی شده، بطوریکه همواره اتومبیل‌های نیروی انتظامی در اطراف دانشگاه مشغول گشت زنی هستند و محوطه‌ی دانشگاه نیز مملو از حراستی ها و نیروهای لباس شخصی و بسیج بوده است. بر طبق این گزارش، حراستی ها بصورت دسته جمعی در ساعات میانی روز، وارد راهروها و کلاس‌های این دو دانشکده می شوند، دانشجویان را مورد پرس و جو قرار داده و از ان ها می خواهند تا کارت دانشجویی شان را نشان دهند.دانشجویانی که با این اعمال به مخالفت می‌پردازند کارت دانشجوییشان را ضبط می کنند،وعلاوه براین، جمع‌های مختلط دختر و پسر در محوطه‌ی دانشگاه یا راهروی ساختمان ها را با رفتاری بسیار زننده پراکنده می سازند.

اجرای طرح فوق ارتجاعی تفکیک جنسیتی، فشارها و محدودیت‌های بی حد و حصری که برای پیشبرد این طرح در دانشگاه‌ها، علیه دانشجویان اعمال می شود، اعتراض و مخالفت دانشجویان در تمام دانشگاه‌های بزرگ کشور را در پی داشته است. این طرح ارتجاعی و اهانت بار، خشم و نارضایتی در دانشگاه ها و در میان دانشجویان را بسی افزایش داده و متراکم‌تر ساخته است. تردیدی در این مسأله وجود ندارد که دانشجویان و اساتید مترقی در برابر این تهاجم مرتجعین ساکت نخواهند نشست. اجرای طرح جداسازی جنسیتی، تشدید بیش از پیش فشارهای سیاسی و امنیتی بر دانشجویان و فعالان دانشجوئی و متراکم‌تر شدن محدودیت ها و نارضایتی ها، وضعیت دانشگاه ها را به سوی اعتراض یکپارچه و انفجار سوق داده است. اعتراضات و اعتصابات دانشجوئی که از هم اکنون شاهد آن هستیم، از یکسو، به  روشنی نشان دهنده مقاومت، ایستادگی و مقابله دانشجویان با سیاست های ارتجاعی رژیم حاکم  و از سوی دیگر بشارت دهنده گسترش اعتراضات و فراروئی آن به اعتراض و مبارزه علیه تمام نظم موجوداست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: