برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۰ مهر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «آیا فلسطین به عنوان یک کشور مستقل در سازمان ملل به رسیمت شناخته خواهد شد، آیا با به رسمیت شناخته شدن دولت مستقل فلسطین، مردم در فلسطین به صلح واقعی خواهند رسید؟» در گفتگویی با بهروز عارفی فعال سیاسی و از همکاران نشریه لوموند دیپلوماتیک، و قسمت چهارم از مطلب ”تشکل‌های طبقاتی کارگران! وظایف و تاکتیک‌های ما”، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/3f1n4QeI/10mehr.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

كمیته اعتصاب كارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر و تداوم اعتصاب

تجمع اعتراضی کارگران شرکت صنایع فلزی شماره ٢ در محوطه کارخانه

تجمع كارگران بازنشسته نساجی مازندران و اعتصاب کارگران شرکت فلارک

تجمع كارگران بازنشسته نساجی مازندران و اعتصاب کارگران شرکت فلارک

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

كمیته اعتصاب كارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر و تداوم اعتصاب

اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام که از روز یکشنبه سوم مهر آغاز شد و به سرعت اکثر پتروشیمی‌های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر را دربرگرفت همچنان ادامه دارد. بیش از ۶۵٠٠ کارگر اعتصابی مجتمع پتروشیمی بندر امام اعلام کرده‌اند چنانچه به خواست‌هایشان رسیدگی نشود تا خاموشی کامل دستگاه‌های تولید به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. آخرین خبرها نیز حاکی از آن است که کارگران روز شنبه نهم مهر ماه نیزهمچون روزهای گذشته تجمع و راهپیمایی خود را در میدان مشرف به دفتر مرکزی شرکت ادامه داده‌اند. کارگران پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی  ماهشهر، خواستار برچیده شدن شرکت‌های پیمان‌کاری، قرار گرفتن تمام کارگران زیر پوشش مستقیم مجتمع پتروشیمی، لغو قراردادهای موقت و تحقق سایر مطالبات خود هستند. علی‌رغم آن که مدیریت شرکت در اعتصاب فروردین ماه کارگران قول داد به خواست‌های کارگران رسیدگی نماید، اما تاکنون هیچیک از مطالبات کارگران متحقق نشده است.

در جریان اعتصاب یکپارچه اخیر کارگران پتروشیمی، کارگران دست به ابتکار عمل جالبی زدند و برای پی‌گیری مطالبات  و مبارزات کارگران و سازماندهی حرکت‌های اعتراضی بعدی کارگران پتروشیمی، کمیته اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر را سازماندهی نموده‌اند. در بیانیه کوتاهی که از سوی این کمیته انتشار یافته است، ضمن تأکید بر اهمیت هماهنگی و تشكل‌یابی کارگران، بر ضرورت تشکیل سندیكای كارگران ماهشهر نیز تأکید شده است. متن کامل بیانیه کمیته اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر به شرح زیر است:

بیانیه

سلام ما بر كارگران و جنبش مطالباتی آنها

این بیانیه آغاز به كار كمیته اعتصاب كارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر است. كارگرانی كه برای احقاق حقشان و برای لغو قرارداد موقت و ایجاد قرارداد مستقیم و اجرای مصوبات دولت در این زمینه دست به اعتصاب بزرگ زده‌اند. ما به این نتیجه رسیده‌ایم كه بدون ایجاد هماهنگی و تشكل یابی راه به جایی نخواهیم برد حتی اگر اعتصاب موفق شود و دستاوردی هم داشته با شد بدون ایجاد تشكل و سازمان‌یابی، آن دستاورد هم پایدار نیست و نمی‌توان آن را حفظ كرد. لذا در قدم اول، كمیته اعتصاب را برپا نموده‌ایم و از همه، چه در داخل و چه نهادهای كارگری در خارج انتظار كمك و یاری داریم. لازم به ذكر است كه این كمیته در اولین اقدام خود و همزمان صندوق كمك به اعتصاب كارگران ماهشهر را راه‌اندازی كرده است. دست همه را برای همكاری میفشاریم و انتظار داریم كه همه، به جای اعلام حمایت فقط روی كاغذ، بطور عملی مارا برای تشكیل سندیكای كارگران ماهشهر یاری كنند زیرا هدف نهایی ما تشكیل سندیكای مستقل كارگران ماهشهر است.

به امید موفقیت

كمیته اعتصاب كارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر

تجمع اعتراضی کارگران شرکت صنایع فلزی شماره ٢ در محوطه کارخانه

کارگران شرکت صنایع فلزی شماره ٢  روزسه‌شنبه پنجم مهر ماه در اعتراض به بلاتکلیفی خود و برای دریافت دستمزدهایشان در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند. بر طبق گزارشی که از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران در این مورد انتشار یافته است، از اردیبهشت ماه سال جاری که شرکت صنایع فلزی شماره ٢ و نیز کارخانه شماره ١ (زرین تهران) به خریداران جدید واگذار شد، صاحبان جدید اندک اندک فشارهای جدیدی را علیه کارگران آغاز نموده و به تدریج براقدامات خود علیه کارگران افزوده‌اند. از تیر ماه سال جاری بیمه‌های کارگران را واریز نکرده و سپس از مرداد ماه تاکنون هیچ دستمزدی به کارگران پرداخت نکرده‌اند. علاوه بر این در طول این مدت برای اتمام پروژه‌های در دست اجرا نیز از تهیه مواد اولیه خودداری نموده و از انعقاد قرارداد کار جدید نیز ممانعت بعمل آورده‌اند. صاحبان این دو کارخانه در ادامه اقدامات ضد کارگری خود در اوایل هفته جاری طی تماسی با مسئولین اداری شرکت خواهان اخراج ٢۵٠  کارگر قراردادی کارخانه شماره ١ و ٢ شدند. صاحبان این دو کارخانه همچنین مدتهاست در کارخانه حضور پیدا نمی کنند و کلیه کانال‌های ارتباطی خود با کارگران را قطع نموده‌اند و بدین ترتیب کارخانه و ۷٠٠ کارگرآن را به حال خود رها کرده‌اند. پس ازمراجعات مکرر کارگران به مراجع قانونی برای پایان بلاتکلیفی خود، سرانجام شورای تامین استان تهران متعهد شد صاحبان کارخانه را در جلسه‌ای در تاریخ چهارم مهر در سازمان کار حاضر کند تا با شرکت نماینده‌های کارگران و نماینده‌های دولت مسائل پیش آمده در کارخانه مورد بررسی و مذاکره قرار بگیرد. اما خریداران کارخانه در روز مقرر در جلسه حاضر نشدند. این امر خشم کارگران را برانگیخت و آنان از ساعات اولیه صبح روز پنجم مهر در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند. پس از حدود دو ساعت از تجمع اعتراضی کارگران، ماموران پلیس و نیروهای امنیتی وارد کارخانه شدند و وعده دادند خریداران جدید را پیدا خواهند کرد و آنان را متعهد به بازگرداندن کارخانه به شرایط عادی خواهند نمود. کارگران نیز اعلام کردند که مدتهاست این وضعیت را تحمل نموده و بیش از این قادر به تحمل آن نیستند. کارگران در پایان چنین  هشدار دادند: “چنانکه وضعیت کارخانه روشن نشود و اوضاع به حالت عادی برنگردد و ما از بلاتکلیفی در نیاییم با توجه به گرانی‌ها و هزینه‌های سرسام‌آور زندگی، وضعیت حاضر قابل دوام نخواهد بود و دیگر ساکت نخواهیم نشست و عواقب آن را بر عهده کسانی میدانیم که چنین وضعیتی را بر ما تحمیل کرده‌اند.”

تجمع كارگران بازنشسته نساجی مازندران و اعتصاب کارگران شرکت فلارک

صبح روز پنجشنبه ۷ مهر ده‌ها تن  از کارگران بازنشسته کارخانه‌های شماره ۲ و۳ طبرستان، تجن و گونی‌بافی مازندران، با تجمع در برابر خانه کارگر، ضمن اعتراض نسبت به عدم اجرای تعهدات کارفرما در مورد پرداخت تدریجی سنوات کارگران بازنشسته، خواستار پرداخت سنوات بازنشستگی خود از سال ۸۷ تاکنون شدند. همچنین ۱۰۰ کارگر شرکت فلارک (مجری طرح لوله‌کشی قطره بارانی مزارع کشاورزی) واقع در شهرستان کامیاران، در اعتراض به عدم دریافت ۵ ماه حقوق، دست به اعتصاب زده‌اند. کارگران و سایر پرسنل این شرکت که از چند روز پیش دست از کار کشیده‌اند، از ورود و خروج ماشین آلات و کارفرمایان به محل کار جلوگیری کرده و خواهان پرداخت تمام مطالبات معوقه خود می‌باشند.

در سال گذشته تنها در واحدهای صنعتی اصفهان ١٠٠ کارگر جان خود را از دست داده‌اند

خبرگزاری حکومتیِ فارس به نقل از رئیس اداره بازرسی اداره کار و امور اجتماعی اصفهان چنین گزارش داد که در سال گذشته ١٠٠ نفر از کارگران در واحدهای صنعتی استان اصفهان به دلیل عدم رعایت ایمنی بر اثر سانحه جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس اداره بازرسی اداره کار و امور اجتماعی اصفهان هچنین اظهار داشت: در سال گذشته یک هزار و ۵٠٠ مورد حادثه در کارخانجات و واحدهای صنعتی روی داده که هزار و ۴٠٠ مورد آن به قطع عضو و یا از کار افتادگی شدید کارگر منجر شده است. وی به این موضوع اعتراف نمود که اگر اعتباری برای افزایش ایمنی کارخانجات و صنایع بزرگ لحاظ شود، و نیروئی صرف تهیه جزوات ایمنی و آموزش کارگران گردد، می‌توان از بروز حوادثی از این دست تا حدی جلوگیری نمود و یا میزان آن را کاهش داد.

این واقعیتی‏ست که سرمایه‌داران با صرفِ مبالغ اندکی می‌توانند ایمنی محیط کار را بالا ببرند. اگر در صنایع و کارخانه‌ها استانداردهای بین المللی ایمنی محیط کار رعایت شود، میزان تلفات و حوادث ناشی از کار نیز کاهش می‌یابد. این امر اما مستلزم آن است که سرمایه‌دار از بخش اندکی از سود خود چشم پوشی کند و آن را صرف تأمین وسایل مورد نیاز ایمنی محیط و شرایط کارنماید. اما تمام مسئله این است که سرمایه‌دار، نه در فکر جان و سلامتی کارگر، بلکه همواره در صدد تشدید استثمار کارگر و افزایش سود خویش است. چنین است که هر ساله هزاران کارگر در اقصا نقاط جهان قربانی مطامع و سودپرستی سرمایه‌داران می‌شوند. صد کارگری که در سال گذشته در اصفهان درحین کار جان خود را از دست دادند و صدها کارگر دیگری که هر ساله در صدها شهر دیگر ایران دچار سانحه می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند، تماماً قربانیان سودپرستی سرمایه‌داران و قربانیان نظام ضدانسانی سرمایه داری‌اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: