ایران در هفته‌ای که گذشت – جمعه ۸ مهر

برگرفته از: رادیـو دمـکـراسـی شـورائـی

برنامه‌های امروز جمعه هشتم مهر ‌ماه، شامل تفسيرهای سياسی ايران در هفته‌ای که گذشت – گزارشی با عنوان «زندان تبريز جهنم واقعی در حکومت اسلامی»، و قسمت سوّم از مطلب ”تشکل‌های طبقاتی کارگران! وظایف و تاکتیک‌های ما”، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/Y85OiLag/08mehr.html

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود يا گوش کردن از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در mp3-4shared

تفسيرهای سياسی اين هفته:

برکناری و استعفای مدیران بانک‌ها، ماجرای فساد مالی را پیچیده‌تر کرد

مبارزه‌ی کارگران مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر تا پیروزی ادامه خواهد یافت

شکست و بی‌ثمری قانون منع استفاده از ماهواره

برای شنیدن برنامه یا خواندن مشروح تفسير هفته روی موضوع دلخواه کلیک کنید

تفسیرهای سیاسی هفته:

برکناری و استعفای مدیران بانک‌ها، ماجرای فساد مالی را پیچیده‌تر کرد

در این هفته، خبر از برکناری و استعفای مدیران عامل بانک ملی و صادرات و برخی دیگر از مدیران بانک‌ها انتشار یافت. ظاهراً پس از کشمکشی طولانی میان باندهای فاسد درون حکومت اسلامی، این اقدام برای تخفیف بحران فساد و سوء استفاده‌های مالی رایج در درون رژیم و انعکاس آن در افکار عمومی به مرحله اجرا درآمد. در واقع، اما این اقدام نه فقط معضلی را از حکومت اسلامی حل نکرد، بلکه بالعکس بر دامنه و ابعاد این بحران افزود.

در اواسط این هفته اعلام شد که مدیر عامل بانک ملی ایران که برای انجام یک مأموریت کاری از کشور خارج شده است، از مقام خود استعفا داد. نامه‌ی استعفای او نیز انتشار علنی یافت. در پی این استعفا بود که خبر از برکناری مدیر عامل بانک صادرات، وزیر کار اسبق کابینه احمدی‌نژاد داده شد. او در بیانیه‌ای که انتشار داد، مدیر عامل بانک ملی ایران را مقصر اعلام نمود که اکنون دیگر در ایران نبود و به گفته وی به کانادا فرار کرده است.

روز پنج‌شنبه، این خبر رسماً از سوی دادستان کل جمهوری اسلامی تأیید شد. اژه‌ای گفت: این خبر صحت دارد. اگر مدیر کل بانک ملی ایران بازنگردد خیلی از اتهامات به پای او نوشته می‌شود و این به نفع‌اش نیست.

معمولاً این یکی از شیوه‌هایی‌ست که سران جمهوری اسلامی برای منحرف ساختن افکار عمومی از فساد فراگیر در حکومت اسلامی به کار می‌گیرند. در عین حال مانع از آن می‌شوند که اطلاعات دیگری از این فساد و نقش باندهای متعدد رژیم در آن برملا گردد.

اما جریان فرار مدیر کل بانک ملی ایران، واقعیت دیگری را نیز علنی کرد که توده‌های مردم ایران تاکنون اخبار و گزارشات متعددی پیرامون آن از مخالفین جمهوری اسلامی‌ شنیده‌اند.

سران و مقامات جمهوری اسلامی که می‌دانند بالاخره مردم ایران بساط این رژیم ضد مردمی را به زودی از ایران جاروب خواهند کرد، ثروت‌هایی را که از دزدی و چپاول مردم به دست آورده‌اند، به کشورهای دیگر منتقل می‌کنند و تعداد زیادی از آن‌ها حتا خانواده‌های خود را به خارج از کشور فرستاده‌اند. در ماجرای فرار مدیر کل بانک ملی ایران، برخی از خبرگزاری‌های رژیم گزارش کردند که تمام خانواده‌ی وی از مدت‌ها پیش در کانادا زندگی می‌کنند.

واقعیت اما این است که این، یک مورد استثنایی نیست. خانواده‌های تعداد زیادی از مقامات جمهوری اسلامی هم اکنون در کشورهای اروپایی و آمریکایی زندگی می‌کنند. کانادا یکی از نمونه‌های آن است که تبدیل به مرکزی برای اسکان خانواده‌های سران و مقامات جمهوری اسلامی شده است.

اما با فرار مدیر کل بانک ملی، مدیر کل بانک صادرات فرصت را غنیمت شمرد که نقش خود را در این فساد مالی به کلی انکار کند و افشاگری نماید. او در بیانیه‌ای که انتشار داد گفت: “علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده توسط این‌جانب و تماس با وزارت اطلاعات و قوه قضاییه برای دستگیری متهمان اصلی، کسانی که پشتیبان اصلی این فساد بودند موضوع را به نحوی در رسانه‌ها مطرح کردند که گویی تمام اتهام‌ها و تقصیرها متوجه بانک صادرات ایران و مدیر عامل آن بوده است… با فرار آقای خاوری (مدیر عامل بانک ملی) به کانادا برخی از آنان دچار سردرگمی و دست‌پاچگی شده‌اند. آقای خاوری که با توجه به گستردگی فساد در بانک ملی در این پرونده و پرونده‌های دیگر احتمال دستگیری خود را به خاطر ارتباط با این پرونده‌ها و عوامل پشت پرده آن‌ها می‌داد به کانادا گریخت… اکنون مسئولانی که اقدام به واگذاری زمین بسیار ارزان به آقای مه‌آفرید امیرخسروی و گروه امیر منصور آریا کرده‌اند و برای دادن مجوز تأسیس بانک به این گروه و واگذاری پروژه‌های بزرگ کشور بدون مناقصه به آن‌ها پیگیر بوده‌اند، باید پاسخ‌گوی مردم و قوه قضاییه باشند.”

در همین حال رقبای احمدی‌نژاد در مجلس نیز به افشاگری‌های جدید علیه وی و گروه‌اش دست زدند. یک عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با خبرگزاری دولتی فارس، خبر از برگزاری جلسه‌ای با حضور رئیس کل دیوان محاسبات کشور داد و از تخلفات مالی سخن به میان آورد که یک نمونه آن “واریز درآمدهای نفتی به یک حساب بانکی به جای خزانه بود.” این عضو کمیسیون انرژی فقط اشاره کرد که “درآمد فروش نفت به حساب یکی از شعب بانک ملی در خارج از کشور” واریز شده است.

خبرگزاری مهر نیز از گزارش تکان‌دهنده دیوان محاسبات از عملکرد دولت در حوزه نفت و گاز و جابه‌جایی‌های غیر قانونی مالی خبر داد. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با ایلنا گفت: “وزارت نفت روی تحقیق و تفحص از قراردادها حساسیت دارد و تاکنون نیز تمام توانش را به کار گرفته است که این تحقیق و تفحص را منتفی کند.” وی افزود: “در صورتی که قرار باشد تحقیق و تفحص از قرارداد انجام شود بسیاری از بحث‌های محرمانه در قراردادها باید مشخص شود… مشخص شدن برخی اعداد و ارقام ممکن است به نفع وزارت نفت نباشد و یا این که کنکاش در برخی قراردادها موجب افشا شدن برخی مسایل محرمانه شود.”

وقتی که سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ارتجاع فساد و دزدی را در وزارت نفت جار می‌زند، معلوم است که ابعاد این فساد باید بسی فراتر از آن چیزی باشد که مطرح می‌شود، والا چرا کمیسیون انرژی مجلس تازه به یاد تحقیق و تفحص از وزارت نفت افتاده است. البته این سؤال هم پاسخ گرفته است که چرا تاکنون به دفعات طرح تحقیق و تفحص از وزارت نفت در همین کمیسیون رد شده است.

اگر قرار باشد که به پرونده‌های محرمانه‌ی وزارت نفت رسیدگی شود، آن‌گاه دیگر کسی از مقامات پیشین و کنونی جمهوری اسلامی باقی نخواهد ماند که به نحوی در این پرونده‌ها درگیر نباشد.

واقعاً جایی در جمهوری اسلامی‌ یافت نمی‌شود که در آن بوی گند و کثافت ناشی از فساد به مشام نرسید. حکومت اسلامی چیزی بهتر از این نمی‌تواند باشد. تمام فسادی که در نظام طبقاتی سرمایه‌داری وجود دارد، در ایران اسلامی به نهایت خود رسیده است. مقامات و ارگان‌های جمهوری اسلامی بیهوده می‌کوشند با شکستن کاسه کوزه‌ها بر سر این یا آن مقام، این یا ارگان و نهاد رژیم، خود را مبرا از این فساد معرفی کنند. همه آن‌ها غرق در فسادند. از همین‌روست که هر تلاش آن‌ها برای به حاشیه راندن قضیه، از جمله با سر و صدا به راه انداختن بر سر دستگیری و مجازات عاملین، ابعاد فساد را علنی‌تر می‌کند. واقعاً هم سران رژیم دچار سرگیجه شده‌اند و مانده‌اند که چگونه سر و ته این قضیه را هم آورند. آن‌ها گویا نمی‌خواهند بفهمند و یا بپذیرند که فسادی در این ابعاد، نشان روشنی از فروپاشی نظمی‌‌ست که به حکم تاریخ باید برود و جای خود را به نظمی نوین بسپارد.

مبارزه‌ی کارگران مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر تا پیروزی ادامه خواهد یافت

برجسته‌ترین رویداد مبارزاتی توده‌های زحمتکش مردم ایران در این هفته، اعتصاب هزاران کارگر پیمان‌کاری مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر بود.

روز یک‌شنبه سوم مهر ماه، کارگران مجتمع پتروشیمی امام در اعتراض به عدم اجرای توافقی که میان کارگران و کارفرمایان در فروردین ماه برای تحقق مطالبات آن‌ها صورت گرفته بود، دست از کار کشیدند و با تجمع در مقابل دفتر مرکزی این مجتمع خواهان اجرای توافقات شدند.

در فروردین ماه سال جاری هزاران کارگر مجتمع‌های پتروشیمی ماهشهر با برپایی اعتصاب و تجمعات اعتراضی که ۱۱ روز به طول انجامید، خواستار حذف شرکت‌های پیمانکاری و امضای قرارداد مستقیم شدند. وجود این شرکت‌های پیمان‌کاری نه فقط باعث می‌گردد که بخشی از حاصل کار کارگران، مفت‌ و مجانی به جیب این شرکت‌های مفت‌خور برود، بلکه علاوه بر این مانع از آن می‌گردد که کارگران از حق و حقوق کارگری خود که کارگران قرارداد مستقیم از آن برخوردارند، بهره‌مند گردند.

کارگران مجتمع‌های پتروشیمی، به رغم تمام تهدید و سرکوب، استوار و پیگیر به مبارزه خود ادامه دادند و سرانجام مقامات محلی و نمایندگان کارفرما کتباً پذیرفتند که تا اول شهریور ماه، مطالبه‌ی کارگران عملی گردد، بساط شرکت‌های پیمان‌کاری برچیده شود و کارگران از مزایای کارگران استخدام رسمی برخوردار گردند. زمان تعیین شده  در توافق‌نامه سپری گردید، اما اجرای توافقات صورت نگرفت. لذا کارگران مجتمع پتروشیمی امام در این هفته بار دیگر اعتصاب خود را از سر گرفتند و در پی آن هزاران کارگر مجتمع‌های پتروشیمی منطقه‌ی ویژه اقتصادی ماهشهر به این اعتراض پیوستند. اعتصاب کارگران در تمام روزهای این هفته ادامه داشت. آن‌ها شعارهایی علیه فرماندار و دیگر مقامات سر دادند که تعهد کرده بودند، مفاد توافق را در مدت زمان تعیین شده عملی سازند، اما به این تعهد خود عمل نکردند.

کارگران مجتمع‌های پتروشیمی منطقه که نسبت به اجرایی نشدن توافقات و تحقق مطالبه خود برای برچیده شدن بساط شرکت‌های پیمان‌کاری و استخدام رسمی کارگران پیمانی، شدیداً عصبانی‌اند، اعلام کرده‌اند تا وقتی که مطالبات آن‌ها عملی نشود به مبارزه و اعتراض خود ادامه خواهند داد.

کارگران در این چند روز تلاش مدیریت را برای وقت‌کشی و وعده و وعیدهای جدید نقش بر آب کرده‌ اند. کارگران اکنون به خوبی می‌دانند که با وعده و وعید کاری از پیش نمی‌رود. اگر قرار است مطالبه‌ی برحق آن‌ها عملی شود همین حالا و در جریان مبارزه است. سرمایه‌داران همواره می‌کوشند با وعده و وعید، مبارزه را متوقف سازند و مانع از تحقق مطالبات کارگران گردند، یا لااقل تا جایی که می‌توانند آن‌ها را به تعویق اندازند.

کارگران پتروشیمی‌های منطقه ماهشهر با فرصتی که به مدیریت برای عملی ساختن مطالبات خود دادند، هر گونه بهانه‌ای را از دست آن‌ها و مقامات حکومتی گرفتند و اکنون می‌توانند با قدرت و ایستادگی خواستار اجرای مطالبات خود در همین لحظه شوند.

پیروزی کارگران پتروشیمی در این مبارزه، اهمیتی فوق‌العاده برای جنبش کارگری ایران در بر خواهد داشت. در این مبارزه فقط کارگران پتروشیمی منطقه ماهشهر نیستند که به بخشی از حق و حقوق پایمال شده خود دست می‌یابند، بلکه این یک پیروزی برای کارگران سراسر ایران خواهد بود.

برچیده شدن شرکت‌های پیمان‌کاری در مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر به الگویی در مبارزه‌ی کارگران سراسر ایران برای برچیده شدن این شرکت‌های انگل و مفت‌خو در تمام رشته‌ها تبدیل خواهد شد. لذا پیروزی کارگران مجتمع‌های پتروشیمی منطقه‌ی ماهشهر، پیروزی تمام کارگران خواهد بود.

شکست و بی‌ثمری قانون منع استفاده از ماهواره

سه ماه پس از اجرای مرحله‌‌ی جدید یورش رژیم به مراکز مسکونی مردم ایران برای جمع‌آوری آنتن‌های ماهواره‌ای، شکست این پروژه‌ی رژیم استبدادی – پلیسی رسماً اعلام گردید.

در چند هفته‌ی گذشته، پلیس جمهوری اسلامی پی در پی اخبار و گزارشاتی از جمع‌آوری هزاران آنتن ماهواره‌ای در شهرهای مختلف ایران انتشار داد. برخی مطبوعات تصاویری از بالا رفتن پلیس از دیوار خانه‌های مردم و حمله پلیس از پشت بام‌ها به منازل و اتاق‌ها نیز انتشار دادند.

لشکرکشی رژیم برای نابودی دستگاه‌های گیرنده‌ی فرستنده‌های ماهواره‌ای و تجهیزات جانبی آن‌ها به روستاها و اتاق‌های محل زندگی مردم روستاها نیز بسط یافت. خلاصه کلام، رژیم جمهوری اسلامی تمام نیروی‌اش را بسیج کرد تا هر چه گیرنده و آنتن هست نابود کند و خیال خود را راحت نماید. با این وجود، در این هفته، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خبرگزاری‌های رژیم خبر از شکست این پروژه داد و گفت: “برخورد فیزیکی و قهری دیگر جواب‌گو نخواهد بود.” وی افزود: “قانون استفاده از ماهواره نیازمند بازنگری‌ست. در آن زمان که قانون منع استفاده از ماهواره تصویب شد، تجهیزات ماهواره‌ای به گونه‌ای بود که می‌شد مانع استفاده مردم شد. اما در زمان فعلی، پیشرفت وسایل ارتباط جمعی به گونه‌ای شده است که کنترل فرکانس‌های ماهواره تقریباً غیر ممکن است.”

این اعترافی صریح به شکست تلاش‌های ارتجاعی رژیم در جنگ علیه ماهواره و آزادی مردم در دسترسی به کانال‌های رادیو – تلویزیونی ماهواره‌ای‌ست.

بر طبق گزارشاتی که منابع رسمی رژیم انتشار داده‌اند، در استان تهران ۶۰ درصد و در سراسر ایران ۷۰ درصد مردم از کانال‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. بنابراین پر واضح است که امکان جمع‌آوری یک چنین حجمی از تجهیزات ماهواره‌ای در حیطه‌ی قدرت هیچ رژیم پلیسی – استبدادی نیست. علاوه بر این، مدام این تجهیزات کوچک می‌شوند و به دور از چشم پلیس به درون خانه‌ها و اتاق‌ها کشیده می‌شوند. در این‌جا دیگر دست رژیم پلیسی از همه جا کوتاه می‌شود. چرا که دیگر نمی‌تواند در درون هر خانه‌ای پلیسی بگمارد و یا به سادگی آن‌ها وارد اتاق زندگی و خواب مردم شوند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس رژیم، راه حل خود را به این شکل ارائه می‌دهد که قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره “به گونه‌ای اصلاح شود که دستگاه فرهنگی به خصوص رسانه ملی را مکلف به پاسخ‌گویی کند که چرا برنامه‌هایش در مقابل استقبال گسترده از ماهواره هیچ‌گونه جذابیتی برای مردم ندارد؟”

اگر قرار می‌بود که “دستگاه فرهنگی به خصوص رسانه ملی” چیز دیگری جز برنامه‌های مفتضح و رسوا و خرافاتی تولید و پخش کنند، در آن صورت نیازی هم به محاکمه، مجازات و ممنوعیت ماهواره نبود.

جمهوری اسلامی یک دولت دینی مروج خرافات است. جمهوری اسلامی یک رژیم استبدادی دشمن آزادی‌ست. جمهوری اسلامی‌از آگاهی مردم وحشت دارد. بنابراین نه می‌تواند آزادی مردم را در استفاده از ماهواره بپذیرد و نه دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی‌اش می‌توانند چیز دیگری جز آن‌چه که تولید و پخش می‌کنند، داشته باشند. جمهوری اسلامی‌ در تمام عرصه‌ها با بن‌بست و شکست روبروست و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس رژیم هم چیزی جز این بن‌بست و شکست را اعلام نمی‌کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: