انعکاس شکست اسلام‌گرایی در اجلاس اسلام‌گرایان در تهران

جمعه، 1 مهر 90- جنبش نان و آزادی که از شمال آفریقا سر بلند کرد و به سرعت بخش بزرگی از کشورهای خاورمیانه را نیز فرا گرفت، جنبشی علیه استبداد و بی‌حقوقی، فقر و نابرابری اجتماعی‌ست. این جنبش تا همین لحظه، یک‌رشته تحولات سیاسی در پی داشته که یکی از نتایج آن، ضربه مرگ‌باری‌ست که بر پیکر پوسیده‌ی اسلام‌گرایی و گروه‌های اسلام‌گرا وارد آورده است.

از این بابت، بازنده اصلی تحولات منطقه‌ای، جمهوری اسلامی ایران است که داعیه‌ی پان‌اسلامیسم و ایجاد یک امپراتوری اسلامی را به سبک و سیاق خود در سر داشت.

جنبش بیداری سیاسی توده‌های مردم منطقه که بر پایه نیاز مبرم و فوری آن‌ها به آزادی، کار و نان شکل گرفت، نمی‌توانست با اهداف اسلام‌گرایان سر سازش داشته باشد. آزادی و برابری، رفاه و خوشبختی مردم با اسلام‌گرایی در ستیز قرار دارد. الگوی اسلام‌گرایی در نمونه‌های دولت‌های مذهبی از قماش عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران، افغانستان طالبان در برابر توده‌های مردم قرار داشت. اسلام ناب محمدی در وجود حکومت اسلامی ایران تبلور یافته بود که یکی از بی‌رحم‌ترین و وحشی‌ترین رژیم‌های استبدادی در سراسر جهان است. جنبش آزادی‌خواه مردم منطقه نمی‌توانست قرابتی با اسلام‌گرایی و حکومت اسلامی ایران داشته باشد که به تمام معنا یک قصاب‌خانه‌ی آدم‌کشی اسلامی است. ۷۰ میلیون انسان را در کشوری به وسعت ایران به بند کشیده است. تمام آزادی‌های سیاسی و حقوق دمکراتیک و انسانی مردم را از آن‌ها سلب نموده و با سرکوب و اختناق موجودیت خود را حفظ کرده است.

جنبش توده‌های مردم کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه‌ی عربی برای نان، نمی‌توانست قرابتی با اسلام‌گرایی داشته باشد که سمبل‌های آن از نمونه‌ی جمهوری اسلامی ایران، برای اکثریت بسیار بزرگ مردم، ارمغانی جز فقر و گرسنگی نداشته است. حکومت اسلامی در میان توده مردم، رسوا و چنان بی‌اعتبار است که حتا گروه‌های اسلام‌گرا، دیگر جرأت طرح شعارهای اسلامی را در این جنبش‌ها ندارند. لذا روشن است که چرا جنبش بیداری سیاسی مردم منطقه ضربه‌ای مرگ‌بار به جنبش‌های اسلام‌گرای منطقه و دولت‌های مذهبی از قماش جمهوری اسلامی‌ست.

سران جمهوری اسلامی ایران که البته آشکارا می‌بینند، تحولاتی که در جریان است، تماماً به زیان آن‌هاست و نمی‌توانند کم‌ترین تأثیری بر این تحولات بگذارند، در این هفته با برپایی اجلاسی تحت عنوان “اجلاس بیداری اسلامی” با حضور تعدادی از اسلام‌گرایان کشورهای دیگر، بر شکست خود و رسوایی اسلام‌گرایی سرپوش بگذارد.

خامنه‌ای، این سرکرده‌ی مرتجعین در ایران، اجلاس را با نطق خود در به اصطلاح تحلیل این تحولات و جنبش‌های مردم افتتاح کرد. او یکی از “اصول انقلاب‌های کنونی منطقه”، “مصر و دیگر کشورها” را چنین عنوان نمود: “برافراشتن پرچم اسلام که عقیده‌ی عمیق و دلبستگی دیرین مردم است و برخورداری از امنیت روانی و عدالت و پیشرفت و شکوفایی که جز در سایه شریعت اسلامی به دست نخواهد آمد.”

خامنه‌ای با این اظهار نظر، کاری جز این نکرد که در میان مردم ایران و منطقه، رسوایی حکومت اسلامی را بیش‌تر برملا کند. در هیچ‌یک از کشورهایی که انقلاب‌ها و قیام‌های توده‌ای رخ داده است، پرچم اسلام برافراشته نشد. اگر پرچم اسلام برافراشته شده بود، هم اکنون فاتحه‌ی انقلابات یک‌سره خوانده شده بود و مردم این کشورها می‌بایستی با اختناق و بی حقوقی نظیر ایران و عربستان روبرو باشند. بالعکس نه شعارهای مردم اسلامی بود و نه پرچم اسلامی در این کشورها برافراشته شد. خامنه‌ای با این دروغ بزرگ، به تمام مردمی که حرف‌های او را شنیدند، بار دیگر نشان داد که درجه‌ی رسوایی اسلام‌گرایان و طرفداران حکومت اسلامی تا به آن‌جاست که از گفتن دروغی به این بزرگی بیم ندارند.

خامنه‌ای پس از آن که در خواب و خیال پرچم اسلام را در تمام انقلابات و جنبش‌های انقلابی منطقه برافراشت، توصیه می‌کند که به شیوه‌ی جمهوری اسلامی ایران هر گرایش غیر مذهبی را سرکوب کنند.

او پس از اشاره به تجارب جمهوری اسلامی می‌افزاید: “نظام‌سازی کار بزرگ و اصلی شما است. این کاری پیچیده و دشوار است. نگذارید الگوهای لائیک یا لیبرالیسم غربی، یا ناسیونالیسم افراطی، یا گرایش‌های چپ مارکسیستی خود را بر شما تحمیل کند. هدف نهایی را باید امت واحده‌ی اسلامی” قرار داد.

خامنه‌ای گویا واقعاً بر این پندار است که در نتیجه‌ی انقلابات، رژیم‌های اسلام‌گرا بر سر کار آمده‌اند و حالا اسلام‌گرایان در موقعیتی قرار گرفته‌اند که می‌توانند با سرکوب و کشتار مردم هر گرایش فکری و سیاسی دیگر را قلع و قمع کنند. این هم خواب و خیال دیگر خامنه‌ای‌ست. عجالتاً آن‌چه که زیر ضربات جنبش توده‌ای و مطالبات کارگران و زحمتکشان در کشورهای منطقه قرار گرفته است، اسلام‌گرایی و جنبش‌ها و سازمان‌های اسلام‌گراست. مردم که در جریان انقلاب پیوسته آگاهی‌های جدیدی کسب می‌کنند، به “الگوهای لائیک” و “گرایش‌های چپ مارکسیستی” گرایش دارند. این را نه فقط در تونس بلکه در مصر نیز به وضوح می‌بینیم. اسلام‌گرایی برآمده از گنداب رکود سیاسی و بی حرکتی توده‌هاست. “الگوهای لائیک” و “گرایش‌های چپ مارکسیستی” نشانه پیشرفت و بالندگی توده مردم در دوره تحرک سیاسی و دگرگونی‌های انقلابی‌اند. تا وقتی که انقلابات تداوم داشته باشند، چیزی جز ضعف و نابودی عاید اسلام‌گرایان نخواهد شد.

در چنین شرایطی، نوبت خامنه‌ای و جمهوری اسلامی ایران هم به زودی فرا خواهد رسید. کاری‌ترین ضربه را بر اسلام‌گرایی و حکومت اسلامی، انقلاب کارگران و زحمتکشان ایران وارد خواهد آورد. انقلابی که نه فقط بساط حکومت اسلامی و دولت دینی را از ایران جاروب خواهد کرد، بلکه به الگوی جدیدی تبدیل می‌گردد که تحرک انقلابی نوینی در سراسر منطقه ایجاد خواهد کرد.

اجلاس به اصطلاح “بیداری اسلام” که در روزهای شنبه و یک‌شنبه‌ی این هفته در تهران برگزار شد، بازتاب شکست و فروپاشی اسلام‌گرایی بود. به همین دلیل به عرصه‌ی کشمکش و اختلافات حاد میان گرایشات مختلف اسلام‌گرایان تبدیل گردید. شیعه و سنی علیه یکدیگر موضع‌گیری کردند. در درون هر یک از این فرقه‌ها نیز شکاف‌های جداگانه‌ای بروز کرد و در مجموع خط بطلانی بر حکومت اسلامی و رؤیای خامنه‌ای بر “امت واحده‌ی اسلامی” کشید.

جعفری، نخست‌وزیر پیشین عراق که از طرفداران حکومت اسلامی ایران است، در مصاحبه تلویزیونی با شبکه‌ی العالم در مورد این اختلافات گفت: “نخبگان بیداری اسلامی باید تلاش کنند، دیدگاه‌های به ظاهر دور را از طریق گفت‌وگو به هم نزدیک کنند.” در واقع اما این اختلافات نتیجه‌ی شکست اسلام‌گرایی‌ست و گفت‌وگوی اسلام‌گرایان نمی‌تواند آن را برطرف کند. بنابراین از این اجلاس هم چیزی عاید جمهوری اسلامی‌ نشد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: