برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۱۷ شهریور

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – کشتار و قتل‌عام زندانیان سیاسی، سه دهه جنایت جمهوری اسلامی و سه دهه مقاومت و مبارزه در گفتگویی با منوچهر از سازمان فدائیان (اقلیت)، و مطلبی از علی‌اشرف درويشيان با عنوان “آن‌ها هنوز جوانند”، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/fUpsBxrR/17shahrivar.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع کارگران ایران خودرو دیزل در برابر ساختمان دیوان عدالت اداری

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آرد و نشاسته یاسوج و ذوب فلزات ابهر

دستگیری کارگران معترض شرکت آهنگری تراکتورسازی تبریز

تحویل جسد ١٢ پاسدار از سوی پژاک به جمهوری اسلامی

کشته شدن یکی از معترضان در شهر “کوار” در استان فارس و یک جوان در بازداشت‌گاهی در درود لرستان

قیمت سکه از مرز ۶٠٠ هزار تومان و  دلار از ١٢۵٠ تومان گذشت

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع کارگران ایران خودرو دیزل در برابر ساختمان دیوان عدالت اداری

به‌گزارش خبرگزاری‌های دولتی، دویست تا سیصد کارگر ایران‌خودرو دیزل به نماینده‌گی از ده هزار کارگر این کارخانه صبح دیروز در برابر دیوان عدالت اداری تجمع کردند.

در پی شکایت خریداران تریلی‌های چینی از شرکت ایران‌خودرو دیزل به دلیل کیفیت‌ پایین تریلی‌ها که موجب حوادث جاده‌ای بسیاری شده است، حساب‌های بانکی کارخانه مسدود و به‌تازه‌گی برق، آب و تلفن شرکت نیز قطع شده است.

هم‌چنین از سال گذشته نمره‌گذاری تریلی‌های چینی هوو HOWO به دلیل اشکالات آن از سوی پلیس متوقف گردیده است

کارگران معترض اما نگران دستمزهای خود هستند. تصمیم به تولید این کامیون‌ها با مدیران ایران خودرو بوده است و مجوز آن از سوی ارگان‌های دولتی از جمله وزارت صنایع، موسسه استاندارد و محیط زیست داده شده است و کارگران در این تصمیمات هیچ نقشی نداشته‌اند.

اما اکنون و در حالی که مدیران کارخانه و تصمیم‌گیرندگان اصلی هیچ مشکلی از نظر مالی و شغلی ندارند، این کارگران هستند که با مشکل دستمزد و بیکاری روبرو شده‌اند.

در مناسبات سرمایه‌داری کارگران همواره قربانیان اصلی هستند و سیستم با بروز هر مشکلی، ابتدا کارگران را قربانی تصمیمات غلط خود می‌کند. بی‌توجهی مقامات حکومتی، از دولت و دستگاه قضایی گرفته تا مدیران کارخانه به مشکلات کارگران ایران خودرو دیزل، نشان‌گر این حقیقت است که منافع کارگران در برنامه‌ها و سیاست‌های حکومت اسلامی هیچ جایی ندارد.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آرد و نشاسته یاسوج و ذوب فلزات ابهر

روز سه شنبه کارگران کارخانه آرد و نشاسته یاسوج در اعتراض به تعطیلی کارخانه، عدم پرداخت دستمزدهای عقب افتاده و بلاتکلیفی خود دست به تجمع زدند. سازمان اقتصادی کوثر، وابسته به بنیاد شهید که کارفرمای این کارخانه است، به بهانه‌ی عدم صرفه‌ی اقتصادی تولید آرد برای خبازی‌ها پس از آغاز طرح “هدفمندی یارانه‌ها” و لزوم بازسازی کارخانه برای تولید نشاسته و گلوکز، کارخانه را تعطیل و خواستار تصفیه حساب با کارگران شده است. کارفرما اعلام کرده است که در شرایط موجود قادر به ادامه‌ی کاری و پرداخت مطالبات کارگران نمی‌باشد.

٣٠ کارگر کارخانه ذوب فلزات ابهر نیز به نمایندگی از ٢٣٠ کارگر کارخانه، روز دوشنبه با تجمع در برابر استانداری زنجان به عدم پرداخت دستمزدهای خود طی دو سال گذشته اعتراض کردند.

کارفرمایان با پشتیبانی دولت و قانون و در شرایطی که کارگران فاقد هر حقوقی بوده و هر گونه تلاش آن‌ها برای تشکل و مبارزه برای رسیدن به خواست‌های‌شان با قهر حکومتی روبرو می‌گردد، به‌بهانه‌های متفاوت و به راحتی کارخانه‌ها را تعطیل و کارگران را آواره و بیکار رها می‌سازند. کارگرانی که هر کدام آن‌ها، حداقل ماه‌ها دستمزدهای خود را از کارفرما طلب‌کار می‌باشند.

دستگیری کارگران معترض شرکت آهنگری تراکتورسازی تبریز

براساس خبر منتشره از سوی خبرگزاری “هرانا”، در پی اعتصاب دو هفته قبل کارگران شرکت آهنگری تراکتورسازی تبریز، تعدادی از کارگران از سوی نیروهای امنیتی رژیم دستگیر و تحت آزار و شکنجه قرار گرفته‌اند. دستگیرشده‌گان پس از سه روز بازداشت در سلول‌های انفرادی با قید وثیقه آزاد شدند، اما حق بازگشت برسرکار را نداشته و بدین‌ترتیب در عمل از کار اخراج شده‌اند.

مقامات دولتی استان نیز در برابر اعتراض کارگران به اخراج خود با بی‌اعتنایی برخورد می‌کنند.

این کارگران که با خواست‌هایی چون پرداخت دستمزدها، پرداخت به موقع حق بیمه، پرداخت حق بهره‌وری‌های معوقه و مانند آن دست به اعتصاب زده بودند، در زندان با اتهاماتی چون “اقدام علیه امنیت ملی” و “توهین به مقدسات نظام” روبرو شده‌اند.

اتهام کارگران اعتصابی نشان می‌دهد که از نظر حکومت اسلامی، اعتصاب برای زنده‌گی بهتر، برای دستمزدهای عقب‌افتاده و دیگر خواست‌های بدیهی کارگران توهین به مقدسات نظامی است که برای او سرمایه مقدس‌ترین است، حکومتی که اعتصاب کارگران برای او یعنی به خطر انداختن امنیت سرمایه و امنیت سرمایه برای آن‌ها همانا امنیت ملی می‌باشد.

تحویل جسد ١٢ پاسدار از سوی پژاک به جمهوری اسلامی

حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) جسد ١٢ پاسدار را که در درگیری‌های اخیر کشته‌ شده بودند، به جمهوری اسلامی تحویل داد. این حزب در اطلاعیه خود هم‌چنین اعلام کرده است که در جریان حمله نیروهای سپاه به مناطق تحت استقرار نیروهای پژاک، جدا از تلفات سنگین، ابزارها و مهمات جنگی بسیاری نیز به دست نیروهای پژاک افتاده است.

در حالی که سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ی خود مدعی کشته شدن ٣٠ نفر از نیروهای پژاک شده بود، این حزب تعداد کشته‌های خود را تنها ٣ نفر اعلام کرد که یکی از آن‌ها معاون فرمانده نیروهای شرق کردستان بوده است. پژاک اعلام کرده است که بزودی تصاویری از درگیری‌های اخیر و نیز وسایل به جا مانده از نیروهای سپاه انتشار خواهد داد.

“پژاک” سه روز قبل با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام آتش‌بس نموده و اعلام کرده بود که در صورت شکست آتش‌بس، جمهوری اسلامی مسوول عواقب آن خواهد بود. هنوز از سوی حکومت اسلامی در رابطه با اعلام آتش‌بس از سوی پژاک موضع مشخصی گرفته نشده است اما اعلام آتش‌بس از سوی پژاک بیش از هر چیز خواست و نتیجه‌ی رایزنی‌های دولت خودمختار کردستان عراق می‌باشد که از سویی نه خواستار درگیری با جمهوری اسلامی است و نه از سوی دیگر توان جلوگیری از فعالیت احزاب کُرد ایران را دارد.

کشته شدن یکی از معترضان در شهر “کوار” در استان فارس و یک جوان در بازداشت‌گاهی در درود لرستان  

وحید بنایی جوان ٢٢ ساله‌ای که در جریان تهاجم نیروهای سرکوب به دراویش گنابادی در شهر کوار در جنوب استان فارس با گلوله زخمی شده بود، روز سه شنبه در بیمارستان نمازی شیراز جان خود را از دست داد.

براساس گزارشات منتشره ٣ نفر دیگر از زخمی‌شده‌گان با گلوله نیروهای سرکوب به نام‌های ابراهیم فضلی، اصغر کریمی و محمدعلی سعدی در وضعیت وخیمی بسر می‌برند. نیروهای سرکوب در بیمارستان نیز از آزار و اذیت مجروحان دست برنداشته و دست‌های آن‌ها را در همان وضعیت وخیم به تخت‌ها با دستبند بسته‌اند.

در این هفته هم‌چنین یک جوان در شهرستان درود توسط نیروهای انتظامی در بازداشت‌گاه این شهر، جان خود را از دست داد. رامین یعقوبی به همراه چند تن از دوستان خود روز دوشنبه در خانه‌ای دستگیر می‌شوند که به‌غیر از رامین، سایر بازداشت‌شده‌گان همان روز با قید وثیقه آزاد می‌شوند. صبح روز بعد رامین یعقوبی توسط یگان ویژه آگاهی قبل از بردن به دادگاه شدیدن مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، به گونه‌ای که در بعدازظهر آن روز از زندان به بیمارستان منتقل و همان شب در اثر شدت ضربات جان خود را از دست می‌دهد.
کشته شدن زندانیان در بازداشت‌گاه و بدرفتاری با زندانیان و بازداشت‌شده‌گان اعتراضات، سابقه‌ای طولانی در حکومت اسلامی دارد. کشته شدن زهرا بنی یعقوب در بازداشتگاه اداره امربه معروف و نهی از منکر همدان و کشته شدن زندانیان سیاسی در زندان کهریزک از جمله نمونه‌های سالیان اخیر هستند.

قیمت سکه از مرز ۶٠٠ هزار تومان و  دلار از ١٢۵٠ تومان گذشت

روز سه‌شنبه قیمت سکه در بازارهای تهران از مرز ۶٠٠ هزار تومان گذشت. اما در حالی که بالا رفتن قیمت طلا در بازار ایران با توجه به بحران جهانی و بالا رفتن بهای این فلز در بازارهای جهانی منطقی به نظر می‌آید، بالا رفتن دلار در بازارهای ایران برعکس کاهش ارزش آن در بازارهای جهانی، هیچ منطقی را در بر ندارد.

حدود سه ماه قبل، هنگامی که بانک‌مرکزی قیمت‌ دلار را نسبت به ریال افزایش داد، به یکباره قیمت دلار در بازار آزاد نیز افزایش و به ١٢۵٠ تومان رسید. در پی این ماجرا، بانک مرکزی قیمت دلار را کاهش داد و اعلام کرد که قیمت دلار را به مرز ١٠٠٠ تومان خواهد رساند. اگرچه در آن مقطع دلار مقداری کاهش یافت و تاحدود ١١۵٠ تومان نیز رسید. اما این بار و در حالی‌که بانک مرکزی قیمت دلار را ثابت نگه‌داشته است، قیمت دلار در بازارهای آزاد هر روز بالاتر رفته و اکنون از مرز ١٢۵٠ تومان نیز گذشته است.

هم اکنون قیمت دلار در بانک مرکزی از قیمت آن در بازار آزاد حدود ٢٠٠ تومان ارزان‌تر می‌باشد.

در اقتصاد بحران‌زده‌ی ایران، این تنها قیمت دلار نیست که این روزها مدام افزایش می‌یابد، تمامی کالاها و خدمات با افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای روبرو شده‌اند. به گزارش خبرگزاری آفتاب بهای بلیت هواپیما از سال گذشته تاکنون ۴۴ درصد افزایش داشته است.

در این میان دولت سرمایه‌داری حاکم بر ایران که خود مسوول اصلی افزایش قیمت‌ها در طول یک سال گذشته است، تنها به انکار گرانی بی‌سابقه می‌پردازد و در حالی که ایران عمیق‌ترین رکود اقتصادی دوران معاصر خود را طی می‌کند و آمار رشد اقتصادی، تورم و بیکاری بیان‌گر این وضعیت فاجعه‌آمیز هستند،  ادعا می‌کند که ایران بزودی به یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی تبدیل می‌شود!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: