برنامۀ راديو دمکراسی شورائی – سه‌شنبه ۸ شهريور

برنامۀ راديو دمکراسی شورائی – سه‌شنبه ۸ شهريور‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۳ با عنوان «چرا سال ۶۰» – و اوضاع کنونی، موقعیت سیاسی رژیم و انتخابات مجلس در گفتگویی با بهرام رحمانی از اعضای هئیت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/4kb9syz5/08shahrivar.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

دستگیری معترضان در شهرهای آذربایجان

وضعیت اقتصادی ایران وخیم تر از همیشه

یک مائویست نخست وزیر نپال شد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

دستگیری معترضان در شهرهای آذربایجان

روز شنبه گذشته صدها تن از مردم تبریز و  ارومیه در اعتراض به رد طرح دو فوریتی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه به خیابان ها آمدند. نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی به مردم معترض که مسالمت آمیز تظاهرات می کردند یورش آورده و عده ای را زخمی نمودند.

نیروهای پلیس و پاسدار اسلامی در یورش به تظاهرکنندگان چند تن را دستگیر کردند. فعالان حقوق بشر ایران اسامی برخی از دستگیرشدگان را منتشر نموده اند که عبارتند از: عباس خضرلو، ناصر آلیلو، عسگر محمودلو، بهنام حقی، افشین و حسین نوری، ارسلان و رقیه حسین زاده.

همین فعالان گزارش می دهند که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در چند شهر آذربایجان همزمان با آغاز اعتراضات علیه خشک شدن دریاچه ارومیه اقدام به دستگیری فعالان سیاسی و اجتماعی نموده اند. در تبریز یک دانشجو به نام یاشار پیری دستگیر شده است. در میاندوآب هفت دانش آموز به نام های فرشید نوروزی، سجاد عزیزی، یعقوب محمدی، امیرحسین آقایی، فرهاد لامی، میلاد و بابک بازداشت شده اند. در شهر اورمیه نیز یک سروان بازنشسته ارتش به نام علیرضا خلیل زاده به جرم شرکت در تجمعات مردم بازداشت شده است.

روز یکشنبه مأموران امنیتی جمهوری اسلامی به محل کار عباس لسانی، فعال سیاسی در اردبیل ریختند و او را به همراه مهمانانش که رحیم غلامی و محمد بدلی نام دارند، دستگیر کردند. عباس لسانی پیشتر به ۱۸ ماه زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. تمام این دستگیری ها احتمالاً در رابطه با اعتراضات علیه خشک شدن دریاچه ارومیه صورت گرفته اند.

سرکوب معترضان و فعالان سیاسی در آذربایجان همزمان با آغاز اعتراضات مردمی در تبریز و ارومیه علیه خشک شدن دریاچه ارومیه نشان می دهند که دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی از پیش اقدامات ضدانسانی خود را برنامه ریزی کرده بودند. سرکوب مردم فقط به دلیل اعتراض به یک فاجعه زیست محیطی بار دیگر ثابت کرد که رژیم جمهوری اسلامی قادر نیست ساده ترین اعتراض مسالمت آمیز را تحمل کند و همواره از این واهمه دارد که جرقه ای تمام هستی اش را یک پارچه به آتش بکشد.

وضعیت اقتصادی ایران وخیم تر از همیشه

خبرهایی که در گوشه و کنار رسانه های مجاز منتشر می شوند همگی حکایت از وخامت روزمره اوضاع اقتصادی و بدترشدن شرایط معیشتی توده های مردم به ویژه کارگران دارند.

در حالی که دلار نسبت به دیگر ارزهای معتبر و از جمله یوروی اتحادیه اروپا سیر نزولی طی می کند، در ایران بهایش روز به روز افزایش می یابد. در یک سال گذشته دلار آمریکا نزدیک به ۱۵ % نسبت به یورو سیر نزولی داشته است در حالی که در برابر تومان ایران به همین مقدار سیر صعودی طی کرده است.

در پی اختلافات دولت و مجلس شورای اسلامی، رسانه ی این نهاد اعلام کرد که فقط در طول چهار سال دولت احمدی نژاد، واردات اقلام کشاورزی از حدود هشت هزار تُن به نوزده هزار و چهل و شش هزار تن رسیده است. واردات بی رویه که موجب سرریز شدن صدها میلیون ها دلار به جیب سرمایه داران تجاری شده است فقط مختص اقلام کشاورزی نبوده و دیگر کالاها را نیز دربرمی گیرد. در همین زمینه خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که وارد کنندگان پارچه چادر مشکی نیم میلیارد دلار در یک سال سود به جیب زده اند.

واردات انواع و اقسام کالاها و نرخ تورم که همواره منبع اختلاف بانک مرکزی و مرکز آمار بوده و یکی آن را اکنون هفده درصد و دیگری نوزده درصد اعلام می کند در حالی که نرخ واقعی اش دست کم دوبرابر این ارقام است، تنها نقاط تاریک اقتصاد ایران نیست. وضعیت بیکاری و حداقل دستمزدها و نپرداختن دستمزدها از جمله معضلاتی هستند که همه روزه صدها هزار خانوار را برای به دست آوردن نان بخور و نمیر به چالش کشیده اند. محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در یک برنامه ی زنده تلویزیونی گفت که حداقل دستمزدها باید یک میلیون تومان باشد، این در حالی ست که دستمزدهای کارگری، تازه وقتی پرداخت می شوند، یک سوم این مبلغ اند.

بیکاری و بحران بیکاری میلیون ها نفر را به کام خود کشیده است و بر اساس آمار رسمی نزدیک به چهار میلیون نفر در ایران بیکارند و همه روز صدها نفر یه صفوف بیکاران افزوده می گردند. البته  آمار و ارقام بیکاری مطلقاً  با واقعیت مطابقت ندارند چرا که در آن ها صدها هزار نفری که محتاج کارند اما سرشماری نشده اند یا مشاغل کاذب و غیره در این آمار جایی ندارند.

بیش از سه دهه سیاست های اقتصادی جمهوری اسلامی که ایران را به بهشت برین سرمایه داران تبدیل کرده است و دست و بال آنان را برای اعمال هر گونه اجحافی علیه کارگران و دیگر زحمتکشان باز گذاشته است نتیجه ای به جز وخامت وضعیت نداشته است. این اوضاع باز هم بدتر خواهد شد.

یک مائویست نخست وزیر نپال شد

سرنگونی رژیم پادشاهی در نپال در سال ۲۰۰۸ به بحران سیاسی در این کشور پایان نداد. مائویست ها که نقش زیادی در مبارزات مردم علیه رژیم پادشاهی داشتند اکنون با رأی پارلمان این کشور، نخست وزیری را پس از چندین هفته کشمکش اشغال نمودند. مائویست ها موافقت خود را با تشکیل یک دولت وحدت ملی اعلام کردند.

بابورام بهاتارای (aburam BhattaraiB) اکنون نخست وزیر نپال، این فقیرترین کشور آسیا شده است. وی سابقاً از فرماندهان شورشیان بود که مسلحانه علیه پادشاه مبارزه می کردند. حزب مائویست نپال بیش از یک سوم کرسی های مجلس نپال را در اختیار دارد.

بر اساس گزارش رویترز از کاتماندو، پایتخت نپال، بابورام بهاتارای که نظریه پرداز حزب مائویست نپال است و ۵۷ سال سن دارد یک پلاتفرم سوسیال – دمکرات را تصویب نموده است. وی پیش از آن که نخست وزیر شود مدتی وزارت اقتصاد و بودجه را اشغال نمود.  یک تارنمای چینی نیز گزارش داد که بهاتارای قول داده است که کابینه اش را که کوچک توصیف نمود روز دوشنبه هفتم شهریور معرفی نماید. بهاتارای چهارمین نخست وزیر نپال پس از سقوط رژیم پادشاهی ست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: