احمدی‌نژاد ورشکستگی سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی را انعکاس می‌دهد

جمعه، 4 شهریور 90- احمدی‌نژاد روز چهارشنبه‌ی این هفته، با المنار، شبکه تلویزیونی حزب‌الله لبنان، گفتگویی پیرامون تحولات منطقه‌ی خاورمیانه و موضع‌گیری جمهوری اسلامی در قبال این تحولات داشت.

از مجموع این مصاحبه چنین برمی‌آید که جمهوری اسلامی از روند تحولات سیاسی منطقه نگران است و از این که چیزی عاید اسلام‌گرایان نشده است، سرخورده و مأیوس است. جز این هم نمی‌توانست باشد، چرا که گروه‌های اسلام‌گرا، در حالی که توده مردم به مبارزه برای “نان و آزادی” برخاسته‌اند، حرفی برای گفتن ندارند. آن‌ها نه طالب آزادی‌اند و نه نان و رفاه مردم. الگوهای حکومتی‌شان هم جمهوری اسلامی ایران، رژیم دینی عربستان  سعودی و طالبان افغان‌اند که یکی از دیگری رسواتر و مرتجع‌تر است.

از این‌روست که احمدی‌نژاد در این مصاحبه، به گونه‌ای کاملاً مضحک، چنان‌که گویی مردم منطقه از تمام مسایلی که در ایران گذشته و می‌گذرد، بی‌خبرند و از رئیس جمهوری اسلامی و مواضع او به کلی بی‌اطلاع‌اند، تلاش دارد خود را طرفدار آزادی مردم منطقه معرفی نماید و به برخی رژیم‌های منطقه نیز توصیه می‌کند که مطالبات مردم را بپذیرند و اختلافات را نه با زور بلکه با تفاهم حل کنند.

در حالی که هر کس می‌داند که رژیم سرکوب‌گر سوریه، تنها متحد جمهوری اسلامی در خاورمیانه است و رژیم حاکم  بر ایران، دولت سوریه را در سرکوب و کشتار مردم این کشور یاری می‌دهد، احمدی‌نژاد، در پاسخ به مسایلی که در سوریه می‌گذرد، می‌گوید: “مردم و دولت سوریه باید هوشیار باشند و تلاش کنند در کنار هم و با تفاهم مسایل را برطرف کنند و اصلاحاتی را که لازم است، خودشان انجام دهند و توجه داشته باشند که غربی‌ها برای هیچ کس اصلاحات، آبادانی و عزت نخواهند آورد.” “به دولت‌های منطقه توصیه می‌کنم که آزادی، عدالت و حق انتخاب ملت‌های خویش را به رسمیت بشناسند.”

وقتی که مردم منطقه این حرف‌های احمدی‌نژاد را به عنوان سمبل دروغ و ریاکاری اسلامی می‌شنوند، نفرت‌شان از اسلام‌گرایان صدها برابر می‌شود. چرا که می‌دانند هم اکنون جمهوری اسلامی‌ در سرکوب مردم سوریه مشارکت دارد. می‌دانند که جمهوری اسلامی نه فقط ذره‌ای به آزادی مردم ایران باور ندارد و با زور و سرکوب حق مردم را در تعیین سرنوشت خود لگدمال کرده است، بلکه حتا گروه‌های رقیب خود را که آن‌ها هم طرفدار جمهوری اسلامی‌اند به خاطر اختلافات جزئی‌شان تحمل نکرد و سران آن‌ها را یا به زندان فرستاد و یا در خانه‌های خود زندانی کرده است.

احمدی‌نژاد ادامه می‌دهد و می‌افزاید: “مردم و مسئولان آن باید با گفتگو و تفاهم و با راه حل انسانی، مشکلات را برطرف کنند و باید توجه داشت که توسل به درگیری داخلی و کشتار از هر طرف که باشد به سود صهیونیست‌هاست.” رئیس جمهوری دولت دینی کشوری از “گفتگو و تفاهم”، “راه حل انسانی” و نفی “توسل به درگیری داخلی و کشتار از هر طرف” سخن می‌گوید که تا کنون ده‌ها هزار انسان را به خاطر مخالفت‌شان با دولت دینی به جوخه‌های اعدام سپرده است. قتل عام کشتار زندانیان را به راه انداخت و دو سال پیش به وحشیانه‌ترین شکل ممکن، جنبش اعتراضی توده‌های مردم ایران را سرکوب کرد. مبارزین را در خیابان‌ها به قتل رساند. هزاران تن را به بند کشید و فجایع زندان کهریزک را آفرید. احمدی‌نژاد البته نمی‌تواند مردم منطقه را فریب دهد، بالعکس با این اظهارات، ماهیت رسوای دولت دینی را جار می‌زند. به افراد ناآگاه هم نشان می‌دهد که دولت دینی بنیادش بر دروغ و فریب بنا نهاده شده است.

در بخش دیگری از این مصاحبه به نقش ترکیه در تحویلات سوریه و موضع‌گیری دولت این کشور علیه رژیم سوریه پرداخته شده است. اخیراً اختلافات جمهوری اسلامی و دولت ترکیه بر سر تحولات سیاسی منطقه تشدید شده است. در حالی که از این تحولات چیزی عاید جمهوری اسلامی‌ نشده است، دولت ترکیه، بالعکس، تلاش نموده است که نفوذ خود را در جنبش‌های سیاسی موجود تقویت کند و ترکیه را به عنوان الگوی دیگری از یک دولت اسلام‌گرا معرفی نماید. مواضع ترکیه البته مورد حمایت قدرت‌های بزرگ جهان نیز قرار دارد که می‌کوشند به طرق مختلف مانع از رادیکالیزه شدن این جنبش‌ها گردند. اختلافات جمهوری اسلامی و ترکیه به ویژه بر سر تحولات سوریه حاد شده است. در حالی که رژیم متحد جمهوری اسلامی در سوریه، در آستانه سرنگونی قرار گرفته است، دولت ترکیه تلاش کرده است رژیمی جایگزین آن گردد که مورد اعتماد و حمایت این کشور باشد. احمدی‌نژاد از پاسخ به مسئله موضع‌گیری ترکیه در سوریه طفره می‌رود و پاسخ می‌دهد: “ایران به صورت مداوم با دوستان ترکیه‌ای خود در خصوص مهم‌ترین مسایل منطقه‌ای در حال مذاکره و تبادل نظر است. اما همه باید آگاه باشند که توطئه‌های غربی‌ها بسیار پیچیده است… همه کشورها باید مراقبت کنند که در کوتاه مدت از هیچ‌کدام از آن‌ها علیه دیگری استفاده نشود.” اما نگرانی جمهوری اسلامی از نفوذ ترکیه و کنار زده شدن جمهوری اسلامی از تأثیرگذاری‌های منطقه‌ای، به صورت یک معضل جدی درآمده است. تا جایی که روز چهارشنبه این هفته، شاهرودی رئیس پیشین قوه قضائی و عضو کنونی شورای نگهبان و مجلس خبرگان که از افراد مورد اعتماد خامنه‌ای‌ست در یک سخنرانی، دولت ترکیه را شدیداً مورد حمله قرار داد و گفت: دشمنان “مدل‌های رقیبی برای انقلاب اسلامی در منطقه درست کردند که اسلام لیبرال‌مآب است، مانند اسلام ترکیه و تلاش دارند آن را جایگزین اسلام ناب کنند.” اسلام ناب هم لابد از نظر ایشان به راه انداختن قصاب‌خانه‌ی آدم‌کشی اسلامی، سرکوب روزمره جوانان و زنان در کوچه و خیابان و حصارکشی در همه جا برای جداسازی جنسیتی‌ست، یعنی چیزهایی که هم اکنون در جمهوری اسلامی رایج است و مورد تنفر توده‌های مردم منطقه می‌باشد.

احمدی‌نژاد، در بخش دیگری از این مصاحبه به مداخله‌ی نظامی قدرت‌های امپریالیست در لیبی می‌پردازد تا در این مورد هم، چنین وانمود کند که جمهوری اسلامی مخالف این مداخله بوده است. از جمله وی‌ می‌گوید: “در موضوع لیبی به جای این که برای برقراری مذاکره و تفاهم بین گروه‌های معارض و دولت لیبی تلاش شود، متأسفانه عده‌ای در خط دشمن قرار گرفتند و البته سازمان ملل هم در این خصوص اشتباه تاریخی مرتکب شد و نشان داد که ابزار دست استعمارگران است.”

اما هر کس می‌داند که مصوبه سازمان ملل و دخالت نظامی قدرت‌های امپریالیست، جزء موارد معدودی‌ست که جمهوری اسلامی قاطعانه از آن حمایت کرد و این دخالت نظامی را تحسین نمود. بنابراین احمدی‌نژاد در این مورد هم یک دروغ آشکار می‌گوید و از آن‌جایی که اکنون روشن شده است، این دخالت نظامی جز فاجعه برای مردم لیبی نتیجه‌ای نداشته و چیزی هم عاید جمهوری اسلامی نشد، احمدی‌نژاد به کلی حمایت جمهوری اسلامی را از این دخالت نظامی انکار می‌کند و می‌افزاید: این دخالت نظامی در حالی که منجر به از بین رفتن زیرساخت‌های لیبی شد، “در نهایت غربی‌های در صدد هستند با کم‌ترین هزینه در جایگاه مد یریت تحولات قرار بگیرند و در اصل، ثمره این تحولات در اختیار غربی‌ها قرار بگیرد.”

بنابراین روشن است که جمهوری اسلامی نگران نابودی زیرساخت‌های لیبی، جنگ داخلی و کشتار مردم این کشور نیست. از این که چیزی عاید جمهوری اسلامی ایران و اسلام‌گرایی نشده است، ناراضی‌ست. والا از همان آغاز طرفدار دخالت نظامی قدرت‌های امپریالیست در لیبی بود و رسماً آن را تأیید نمود.

احمدی‌نژاد در این مصاحبه با دروغ‌پردازی‌های خود و واژگونه کردن حقایق تنها این را نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی نه فقط در تحولات سیاسی کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه‌ی عربی، چیزی به دست نیاورده، بالعکس نفوذ و موقعیت خود را از دست داده و بیش از پیش موجودیت خود را در خطر می‌بیند. با سرنگونی رژیم سوریه، جمهوری اسلامی نفوذ خود را در لبنان نیز از دست خواهد داد و آن‌گاه نوبت جمهوری اسلامی فرا خواهد رسید که به دست توده‌های مردم ایران سرنگون شود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: