رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۳ شهریور

رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۳ شهریور‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۳ با عنوان «دهه ٦٠، سرکوب و قتل عام خونین زندانیان»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/cYLhaVcL/03shahrivar.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اطلاعیه مادران پارک لاله در سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

سلاخی کارگران در کارخانه‌ها

گرانی هم‌چنان می‌تازد

اخراج و عدم پرداخت دستمزدهای کارگران در صنایع فرآوری شیر

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اطلاعیه مادران پارک لاله در سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷

مادران پارک لاله در سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ اطلاعیه‌ای منتشر ساختند که در بخش‌هایی از این اطلاعیه آمده است: “سالگرد کشتار دسته جمعی زندانیان سیاسی سال ۶۷ در شرایطی فرا می رسد که خبر دهشتناک این کشتار بیرحمانه در سرتاسر دنیا پخش شده و هر سال که می گذرد پرده های به عمد کشیده شده بر روی جنایات دهه ۶۰ کنار می رود و شاهدان زنده از آن سال های قتل و جنایت، لب به سخن می گشایند و گوشه های تاریک آن را آشکار می کنند…
روایت سال ۶۷ روایت شکنجه‌ها و شلاق‌ها و قساوت‌ها، روایت قطع شدن یک‌باره تمام ارتباط‌ها و ملاقات‌ها با بیرون و بعد روایت دادگاه‌های چند دقیقه‌ای که معمولا با یک سئوال و یک جواب و بدون هیچ‌گونه حق دفاع و وکیل، حتا برای برخی که مدت حکم زندان‌شان به پایان رسیده بود؛ با حکم قطعی و لازم الاجرای اعدام بدون حق اعتراض، روایت تجاوز به دختران پیش از اعدام(برای این که به زعم ایدئولوژی حاکم به بهشت نروند)، و روایت گورهای دسته جمعی در کانال های بزرگ و بدون هیچ گونه حق مراسم و یا حتا نام و نشانی در جایی که امروز گلزار خاوران می نامند و روایت ناپدید شدگان که هنوز هم چشم‌های مادرانی را که تاب آورده‌اند به در دوخته است و ادامه همه این قساوت و کشتار در قالب اعدام، قتل‌های زنجیره‌ای و کشتارها و سرکوب‌های دیگر تا امروز در برابر روایت مسلط ایستادگی می کند و شانه به شانه می رود تا هنگامه‌ دادرسی و روز رستاخیز مردم را دریابد…

هیأت حاکمه دیروز و امروز نظام با همدستی‌ای عامدانه، حمله مجاهدین را علت اصلی این جنایت بی شرمانه قلمداد کردند و می‌کنند، غافل از اینکه پرده‌ها کنار می‌رود و حقایق آشکار می‌شود و حال ما میدانیم که برنامه‌ریزی برای اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی از سال ۶۶ آغاز شده بود که با قبول آتش بس جنگ ایران و عراق و حمله مجاهدین، بهترین زمان و بهترین بهانه برای کشتار و حذف فیزیکی بهترین و پاک‌ترین و جسورترین انسان‌های آگاه کشورمان مهیا شد و این جنایت ضد بشری در کم‌ترین زمان ممکن و با پلیدی‌ای کم نظیر به اجرا درآمد. جنایتی که هنوز شمار دقیق کشته شدگان‌اش معلوم نشده است، ولی آمارها از ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ نفر را شامل می‌شود و همگان می‌دانند که این کشتارها پس از آن نیز متوقف نشد و به اشکال مختلف تا به امروز ادامه دارد…
آن چه اما در روند مسیر دادخواهی تا امروز گذشته است، خبر از سکوت مجامع بین‌المللی در برابر این جنایات عظیم می‌دهد. جنایاتی که به درستی و بر طبق همان قوانین بین‌المللی مصداق جنایت علیه بشریت است…
ما مادران پارک لاله، تا روشن نشدن تمام زوایای این جنایات و محاکمه آمران و عاملان‌اش در دادگاه‌های مردمی و عادلانه به همراه تمامی خانواده‌های کشته شدگان فریاد برمی‌آوریم سخن از بخشش بی معناست…

ما می خواهیم بدانیم
– چرا انسان هایی که حکم زندان داشتند، به جوخه های مرگ سپرده شدند؟
– چرا انسان هایی که برای حداقل خواسته خود به خیابان آمدند، کشته شدند؟
– چرا انسان ها برای بیان اندیشه خود مورد بازخواست قرار می‌گیرند، به زندان می‌افتند، شکنجه و گاه اعدام می‌شوند؟
و هزاران چرای دیگر که ما و تمامی مادران و خانواده‌های داغدار در سی و سه سال گذشته می‌خواهیم بدانیم و تا زمان پاسخگویی دست از مبارزه نخواهیم کشید و همچنان ایستاده ایم”.
مادران پارک لاله
۲٨ مرداد ۱٣۹۰

لازم به یادآوری است که در اولین جمعه ماه شهریور، مادران و بازمانده‌گان جان باخته‌گان تابستان ۶۷ به همراه برخی از علاقه‌مندان، با حضور در خاوران یاد و خاطره‌ی آنان را گرامی می‌دارند. اما در سال‌های اخیر فشار ماموران امنیتی برای ممانعت از حضور خانواده‌ها در خاوران به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است.

سلاخی کارگران در کارخانه‌ها

جمعی از کارگران کارخانه فولاد کاویان با انتشار نامه‌ای به حوادث ناشی از کار که در اثر آن تاکنون تعدادی از کارگران جان باخته‌اند اعتراض کردند. براساس نامه‌ی فوق،  در این کارخانه حوضچه‌ای وجود دارد که روزانه سه کارگر به داخل آن می‌روند تا لجن‌هایی که باعث گرفتگی مسیر دفع فاضلاب شده را بیرون بکشند. اما این محل به دلیل عدم تجهیز کارگران به وسایل ایمنی و عدم آموزش لازم به قتل‌گاه کارگران تبدیل شده است و در روزهای اخیر یکی از کارگران  به نام سعید خانی‌پور به همین دلیل جان خود را از دست داده است.

در بخشی از نامه کارگران آمده است: “به دستور و تهديد رئيس خدمات هرکس نخواهد کاری که آنها می‌گويند انجام دهد اخراجش می‌کنند. چند روز پيش بعد از تخليه تمام لجن‌ها و روغن‌های درون حوضچه يکباره دهانه لوله ورودی به حوضچه با فشار گاز متان باز شده و کارگری به نام سعيدخانی‌پور قبل از اينکه آب و لجن‌ها حوضچه را پرکند به دليل گازگرفتگی هنگام فرار از داخل حوضچه بي‌هوش شده و به داخل حوضچه سقوط کرد و دچار خفگی شد. نفر سوم نيز که در ورودی دهانه سه متری بود بيهوش شد و به اغما رفت.”

کارگران در نامه‌ی خود به‌درستی مدیران شرکت را مسوول حوادث ناشی از کار در این کارخانه دانسته و نوشته‌اند که تجهیز نکردن کارگران به وسایل ایمنی مورد نیاز به دلیل کم کردن از هزینه‌ها توسط کارفرما صورت می‌گیرد.

طمع سرمایه‌داران، سلاخی کارگران در کارخانه‌ها را بدنبال آورده است. جنایاتی که حکومت اسلامی با سکوت در برابر آن و تشدید بی‌حقوقی و سرکوب کارگران به آن دامن زده است. حکومت و سرمایه‌داران مقصر اصلی حوادث ناشی از کار بوده و در  سلاخی کارگران شریک جرم هستند.

گرانی هم‌چنان می‌تازد

به رغم وعده‌های احمدی‌نژاد و حکومت اسلامی در مورد تاثیر مثبت حذف یارانه‌ها بر زنده‌گی کارگران و زحمت‌کشان، روز به روز وضعیت معیشتی کارگران و زحمت‌کشان به وخامت می‌گرایید. براساس گزارش بانک مرکزی که همواره آمار آن بسیار کمتر از آمارهای واقعی است، نرخ متوسط اقلام غذایی در اردیبهشت سال ۹۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۴ درصد افزایش داشته است.

اگرچه از آغاز تیرماه شاهد موج سوم گرانی بعد از حذف یارانه‌ها هستیم، اما از آن زمان بانک مرکزی از انتشار هرگونه آمار جدیدی خودداری کرده است. شیر از جمله کالاهایی است که در ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است، به گونه‌ای که هر لیتر شیر یارانه‌ای از ۲۵۰ تومان به ۶۰۰ تومان رسیده است. مواد پروتئینی، حبوبات، برنج و قند و شکر از جمله کالاهایی هستند که در ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری را در قیمت‌ها تجربه کرده‌اند. هزینه حمل و نقل نیز از تیرماه بار دیگر افزایش یافت به گونه‌ای که افزایش قیمت نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد را نشان می‌‌دهد.

در کنار افزایش قیمت‌ها، این روزها بازار طلا و ارز نیز با تلاطم‌های شدیدی روبرو بوده است به گونه‌ای که قیمت سکه به بیش از ۵۸۰ هزار تومان رسیده است. اگر چه قیمت طلا در بازارهای جهانی نسبت به دلار و یورو نیز افزایش یافته است، اما افزایش قیمت دلار تا ۱۲۵۰ تومان در روز چهارشنبه بیان‌گر هرج و مرج و بی‌هباتی اقتصادی ایران است.

افزایش قیمت‌ها در ایران نتیجه‌ای جز گرسنگی و فقر بیشتر برای کارگران و زحمت‌کشان را به‌همراه نخواهد داشت.

اخراج و عدم پرداخت دستمزدهای کارگران در صنایع فرآوری شیر

به گزارش خبرگزاری آفتاب بسیاری از دامداری‌ها و کارخانه‌های فرآوری شیر در استان قم تعطیل شده و یا در آستانه‌ی تعطیل قرار دارند.

رئیس هیات مدیره دامداری‌های مجتمع لبن استان قم، غلام اسماعیل بیک به خبرگزاری فوق می‌گوید: “تاکنون نزدیک به ۱۱ ماه است که دولت پول یارانه‌ی شیر را به حساب کارخانه‌داران واریز نکرده است”. به گفته‌ی وی با ندادن پول یارانه‌ها کارخانه‌داران نیز پول دامداران را نمی‌دهند. براساس این گزارش، کارگران کارخانه‌های شیر نیز هر کدام چندین ماه حقوق خود را از صاحبان کارخانه‌ها طلبکار هستند. به گفته‌ی غلام اسماعیل بیک، هم اکنون بسیاری از کارخانه‌ها با ظرفیت پایین کار می‌کنند و به دلیل عدم توان مالی در شرف تعطیل هستند که تاکنون سه کارخانه تعطیل شده‌اند.

هم‌چنین معاون مدیر عامل شرکت تعاونی لبن، حسین امدادی گفت: “از اول سال تاکنون تنها در شهرک لبن استان ۳۰ تا ۳۵ درصد دامداران ورشکست شده‌اند که در کل استان این رقم به ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌رسد”. وی گفت: “بسیاری از دامداران به بانک‌ها بدهکار هستند و مجبور شده‌اند تا سرمایه خود که همان دام‌هایشان است را به زیر و یا نصف قیمت به کشتارگاه‌ها بفرستند و این باعث شده تا تعداد دام‌های مولد شیر در استان تا حد زیادی کاهش پیدا کند”. وی هم‌چنین به اخراج کارگران در کارخانه‌های فرآوری شیر به دلیل کاهش تولید شیر اشاره کرده و گفت: “اگر معوقات کارخانجات توسط دولت تا چند روز آینده واریز نشود چندین کارخانه در استان تعطیل خواهند شد”. وی هم‌چنین به برگزاری چندین تجمع از سوی نمایندگان اتحادیه و کارخانه‌های فرآوری شیر در برابر وزرات بازرگانی اشاره کرد.
حذف یارانه‌ها، همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد نه تنها نتوانست به بحران عمیق اقتصادی ایران کمکی نماید که این بحران را دامن زد و ابعاد جدیدی به آن بخشید. ورشکستگی کارخانه‌های لبنی یکی از نمونه‌های آن است که با توجه به چشم‌اندازهای موجود این روند با تشدید بحران، افزایش خواهد یافت و به افزایش بیکاری و گسترش فقر خواهد انجامید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: