برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۳۰ مرداد

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۳۰ مرداد‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – “رژیم جمهوری اسلامی بر بستر چه شرایطی دست به سرکوب سیستماتیک و دستگیری و اعدام نیروهای سیاسی بویژه فعالین چپ و کمونیست در دهه شصت و کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ زد”، در گفتگویی با عزیزه شاهمرادی از فعالین سیاسی و از زندانیان سیاسی در دهه شصت»، و قسمت سوّم از برنامۀ سازمان فداییان (اقلیت)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید.

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/nEpv0Klc/30mordad.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اطلاعیه کارگران ایران خودرو در مورد یورش نیروهای اطلاعاتی به سایت خودروکار

تهدید به اعتصابِ كارگران كارخانه آزمایش

دادگاه فعالان کارگری و دانشجویی تبریز برگزار شد

روزانه بیش از ده نفر دست به خودکشی می‌زنند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

عناوین تفسیرهای خبری:

اطلاعیه کارگران ایران خودرو در مورد یورش نیروهای اطلاعاتی به سایت خودروکار

رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی و نیروهای اطلاعاتی و حراستی آن در ایران خودرو، در ادامه اقدامات ضد کارگری خود علیه کارگران این کارخانه، اخیراً تلاش نمود در فعالیت سایت “خودروکار” اخلال ایجاد کند و ارتباط اینترنتی کارگران ایران خودرو را قطع کنند. اما کارگران جوان ایران خودرو، این ترفند و اخلال‌گری حراستی‌ها و اطلاعاتی‌ها را خنثا کردند. کارگران ایران خودرو در این مورد اطلاعیه‌ای درتاریخ بیست و پنجم مرداد انتشار داده‌اند که بخش‌هائی از آن را برای شما می‌خوانیم.

“یورش نیروهای اطلاعاتی به شرکت، ایجاد تدابیر امنیتی شدید، کنترل شدید اینترنت وکاهش حجم اینترنت مارا با مشکلات بیشتری مواجه کرد بطوری که قادر به بروز کردن نشدیم. آنها توانستند مدتی ارتباط ما را با شما قطع کنند. دشمنان آزادی کاری غیر از این ندارند. آن‌ها حقوق می‌گیرند تا مزدوری کنند، آدم بفروشند و چند صباحی به زندگی ننگین خود ادامه بدهند.

اما این کار، مانع از آن نشد که ما بیکار بمانیم و درمانده. فکر چند مزدور در مقابل دریای کارگران جوان ایران خودرو پشیزی کاربرد نخواهد داشت. کارگران جوان ایران خودرو، آستین‌ها را بالا زدند و در عرض چند روز این مشکل را حل کردند. اما این پایان ماجرا نیست چون این مزدوران برای ادامه حیات خود باز هم برای ما مشکل ایجاد خواهند کرد. مهم نیست مهم آن است که هیچ مانعی قادر به متوقف کردن ما نخواهد بود مگر خود بخواهیم.

ما ضمن پوزش بخاطر این مشکل وضمن تشکر از همه دوستان کارگر بخصوص زنان شجاع ایران خودرو که با ایجاد بسترهای ارتباطی اینترنتی توانستند این کار مزدوران حراستی را ناکام بگذارند تبریک گفته یک بار دیگر درود خود را نثار جوانان برومند و هوشمند خود که با تلاش و فکر خلاق خود تمام کارهای وزارت اطلاعا ت را به سخره می‌گیرند می‌کنیم و بروز رسانی “خودروکار” را با قدرت بیشتر در جهت اطلاع‌رسانی و اگاهی از نظریات همدیگر از سر می‌گیریم.

تهدید به اعتصابِ كارگران كارخانه آزمایش

شایعه تعطیلی كارخانه آزمایش تهران به خاطر فروش زمین‌های کارخانه، کارگران این کارخانه را شدیداً نگران ساخته است. شرایط این کارخانه که تولیدکننده لوازم برقی خانگی‏ست، به حدی بحرانیست که کارگرانی که بیست سال در آن کار کرده اند را در یک قدمی اخراج قرار داده است. كارخانه آزمایش، یك شعبه نیز در مرودشت فارس دارد که آن هم با بحران روبروست. در این کارخانه نیز بیش از شش ماه است که حقوق کارگران را نپرداخته‌اند. پس از اعتراضات کار گران این کارخانه، کارفرما قول داده است حقوق‌های معوقه را پرداخت کند. كارگران كارخانه آزمایش تا شنبه آینده به کارفرما مهلت داده‌اند که به وعده خود عمل کند. کارگران هشدار داده‌اند چنانچه کار فرما به وعده خود عمل نکند آنان دست به اعتصاب خواهند زد و با زور حق خود را خواهند گرفت.

دادگاه فعالان کارگری و دانشجویی تبریز برگزار شد

دادگاه پنج تن از فعالان کارگری و دانشجویی تبریز به نام‌های شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی وَش، محمد جراحی و سید بیوک سیدلَر، روز پنجشنبه ٢۷ مرداد۹٠ در شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد. این پنج فعال کارگری و دانشجوئی که در تاریخ هفده تا بیستم خرداد سال جاری بازداشت شده بودند، حدود یک ماه را در سلول‌های انفرادی گذرانده و پس از آن، تا لحظه برگزاری دادگاه، در زندان تبریز، زندانی بوده‌اند. بنا به گزارشی که از سوی “کانون مدافعان حقوق کارگر” در این مورد انتشاریافت، در این دادگاه که در ساعت یازده تشکیل و در ساعت دوازده و نیم به اتمام رسید، تنها دو نفر ازمتهمان وکیل داشتند. در این دادگاه  برای آزادی سید بیوک سیدلر، قرار وثیقه‌ی سی میلیون تومانی صادر شد. اعضای خانواده وی، برای ارائه سند وثیقه، اقدام کردند، اما به علت تشریفات اداری، آزادی این فعال کارگری به شنبه موکول شد. به وکلا گفته شده که طی هفت تا ده روز آینده، حکم دادگاه اولیه، صادر خواهد شد.

در کیفرخواست دادستان از جمله اتهاماتی که در مورد شاهرخ زمانی یکی از اعضای هیأت بازگشائی سندیکای کارگران نقاش و همچنین سایر متهمان مطرح شده است؛ مشارکت در تشکیل گروه غیرقانونی مخالف نظام به نام “جنبش دموکراتیک کارگری” به قصد بر هم زدن امنیت کشور از طریق اعتصاب کارگری و قیام مسلحانه، مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه‌های غیر قانونی و اتهامات شناخته شده‌ی دیگری نظیر این‌ها بوده است. گزارش، کیفرخواست دادستان را بسیار ناشیانه‌تر و عقب مانده‌تر از کیفرخواست‌های دادگاه‌های نظامی شاه دانسته و چنین اضافه نموده است که:

“بسیاری از معیارهای حقوقی و قانونی، در این دادگاه وجود نداشت، متهمان هیچ کدام از محتویات پرونده اطلاع نداشتند، به هیچ کس اجازه ی ورود به دادگاه داده نشد. سه تن از متهمان، امکان اختیار کردن وکیل را پیدا نکرده بودند. نه هیات منصفه‌ای وجود داشت و نه هیچ یک از متهمان، اجازه یافته بودند پرونده‌ی خود را قبل از دادگاه مطالعه کنند.”

این در حالی‏ست که حتا در دادگاه‌های نظامی شاه نیز اجازه‌ی پرونده خوانی، هم قبل از جلسه دادگاه و هم قبل ارائه آخرین دفاع، به متهم داده می‌شد. علی رغم همه فشارها و نگهداری متهمان در شرایط سخت زندان، روحیه بالای متهمان، نشان می‌داد که  این فعالان کارگری و دانشجوئی، از فعالیت‌های خود که حق قانونی آنان بوده، دفاع کرده  و می‌کنند. آنان از آزادی‌های سیاسی و اجتماعی و حق تشکل کارگران و دانشجویان و سایر اقشار، دفاع نموده و این گونه فعالیت‌ها را، حق طبیعی خود و همه افراد می دانند.

روزانه بیش از ده نفر دست به خودکشی می‌زنند

بر اساس گزارش ایلنا و به استناد آمار اعلام شده از سوی سازمان پزشكی قانونی، در سال ۸۸  سه هزار و ١٢٢ مورد خودكشی و در سال ۸۹، سه هزار و ۶۴۹ مورد خودكشی به سازمان پزشكی قانونی گزارش شده است. بر طبق این آمار، میزان خودکشی در سال ۸۹ نسبت به سال ۸۸ ، ١۷ درصد رشد داشته است. به گفته “عبدالرزاق برزگر”، یکی از معاونان سازمان پزشكی قانونی، میزان خودکشی‌ها در سال جاری از این هم فراتر رفته و تنها در سه ماهه نخست امسال ۹۵٢ نفر در كشور خودكشی كرده‌اند كه از این تعداد ٢۷۴نفر زن و ۶۷۸ نفر مرد بوده‌اند. آمار رسمی ادارات دولتی و مطبوعات حکومتی، گویای این واقعیت تلخ است که میزان خودكشی‌ها در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال ۸۹ نیز حدود ده درصد افزایش داشته است به نحوی که روزانه بیش از ده نفر دست به خودکشی زده‌اند.

آمار خودکشی‌ها در جمهوری اسلامی به قدری بالاست که حتا نگرانی برخی از اساتید دانشگاها را نیز در پی داشته است. یکی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی در این مورد می‌گوید: «آمار بالای خودكشی‌ در سه ماهه نخست سال، نشانه ناسالم بودن جامعه، در هم ریختگی سلامت جامعه و بسیار نگران‌كننده است.» “محمد زاهدی اصل” دكترای علوم اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در مورد علل خودكشی‌ها  به وضعیت بد اقتصادی و زندگی مردم، افزایش بیكاری، نداشتن امكان تشكیل زندگی برای جوان‌ها و مسایل جنبی دیگر اشاره می‌کند که این عوامل دست به دست هم می‌دهند و موجب خودکشی می‌شوند.

چندی قبل در شهر کرمان در خیابان سرباز از محله‌های فقیر نشین این شهر یک مادر به همراه دو دوختر نوجوان خود دست به خودکشی زدند و به زندگی خود پایان دادند. تا دو هفته کسی از مرگ آن‌ها باخبر نشد. به گفته اهالی محل و همسایگان، پس از آن که آتش نشانی و پلیس به منزل آنها وارد شدند در کنار اجساد، نامه‌ای پیدا شد که در آن علت خودکشی، فقر و تنگدستی اعلام شده بود.

اگرچه پدیده خودکشی در جوامع و در کشورهای دیگر نیز دیده می‌شود اما این واقعیت را نمی‌توان انکار نمود که میزان خودکشی در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی به طرز وحشتناکی بالاست. رژیم جمهوری اسلامی و دار و دسته مرتجعین و سرمایه‌داران حاکم بر ایران که جز به غارت و چپاول و جز به پر کردن جیب‌های گشاد خود به چیز دیگری نمی‌اندیشند، مسبب اصلی این خود کشی‌ها هستند. نظام سرمایه‌داری و انگل‌های حاکم بر کشور، با تشدید بیش از پیش فشارهای اقتصادی و معیشتی بر گرده بی‌چیزان، با افزودن مداوم بر صفوف میلیونی بیکاران، افزایش فزون از حد فقر، فلاکت و بدبختی، با تداوم وضعیت بی آیندگی، گستراندن ناامیدی و ناامنی‌های اجتماعی، در تنگنا قرار دادن اقشار کم درآمد جامعه و ناتوان ساختن آنان از تأمین مایحتاج زندگی، عاملان اصلی خودکشی‌ها و افزایش آن هستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: