ايران در هفته‌ای که گذشت

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، جمعه ۲۸ مردادبرگرفته از: رادیـو دمـکـراسـی شـورائـی

برنامه‌های امروز، جمعه بيست و هشتم مرداد ‌ماه، شامل تفسيرهای سياسی ايران در هفته‌ای که گذشت – گزارشی با عنوان «با مردم مناطق محروم، موريانه فقر در دل کوير خراسان (قسمت اوّل)»، و برنامۀ سازمان فدائيان (اقليّت) بخش دوّم»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/lPaCqxpP/28mordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود يا گوش کردن از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در mp3-4shared

تفسيرهای سياسی اين هفته:

طرح عقب‌نشینی گام به گام جمهوری اسلامی

خامنه‌ای به شکست اعتراف می‌کند

ادعاهای پوشالی اشتغال میلیونی را کنار بگذارید! اخراج معلمان را متوقف کنید!

برای شنیدن برنامه یا خواندن مشروح تفسير هفته روی موضوع دلخواه کلیک کنید

متن کامل تفسيرهای سياسی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای سیاسی هفته:

طرح عقب‌نشینی گام به گام جمهوری اسلامی

در هفته‌ای که گذشت، رفت و آمد و گفتگوی مقامات روسیه و جمهوری اسلامی در صدر اخبار و گزارش‌های سیاسی ایران قرار گرفت. دبیر شورای امنیت ملی روسیه وارد ایران شد و هم‌زمان با او، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی به روسیه رفت، تا مذاکرات را با وزیر امور خارجه‌ی روسیه ادامه دهد.

از محتوای این گفتگوها اطلاعات دقیقی انتشار نیافت. وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی هدف از این سفر را مذاکره پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام نمود. اما به نظر می‌رسد که مهم‌ترین مسئله، تلاش طرفین برای شکستن بن‌بستی‌ست که بر سر پرونده‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی‌پیش آمد و به توقف گفتگوهای مستقیم نمایندگان قدرت‌های بزرگ جهان با جمهوری اسلامی در چند ماه گذشته انجامید.

در این فاصله، منطقه‌ی خاورمیانه با یک سلسله تحولات سیاسی روبرو شده است و جمهوری اسلامی موقعیت خود را شکننده‌تر از گذشته می‌بیند. تحریم‌های اقتصادی، رژیم را در شرایط بسیار دشواری قرار داده است. درآمد دولت از نفت کاهش یافته است. میلیاردها دلار حاصل از نفت فروخته شده در کشورهای دیگر بلوکه و سرگردان مانده است که انتقال آن‌ها از طریق دولت‌های واسطه، هزینه‌های سنگینی دربردارد. سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی که یکی از نیازهای حیاتی جمهوری اسلامی برای بقای خود و تأمین منابع مالی‌ست، با تنزل شدید همراه بوده است و خلاصه کلام بحران اقتصادی و مالی رژیم را تشدید کرده است. در عین حال، در اردوی طرف مقابل، پرونده‌ی هسته‌ای به ویژه روسیه و چین که خواهان بسط مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی‌اند و اتحادیه اروپا که نگران از دست رفتن بازار ایران در وضعیت بحرانی کنونی‌ست، از بن‌بست پیش آمده ناخرسندند.

در چنین شرایطی‌ست که روسیه ابتکار عمل را در دست گرفته تا به بن‌بست موجود در گفتگو بر سر پرونده‌ای هسته‌ای جمهوری اسلامی خاتمه دهد و چنان‌چه بتواند این نزاع را حل کند.

از اشاراتی که سران جمهوری اسلامی به طرح پیشنهادی روسیه داشته‌اند، چنین برمی‌آید که جمهوری اسلامی باید گام به گام برای پذیرش قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عقب‌نشینی کند. اما این که رژیم در ازای آن چه چیزی به دست می‌آورد و از کی تحریم‌ها خاتمه خواهد یافت، به نظر می‌رسد که هنوز در این طرح، ناروشن مانده است. با این وجود، جمهوری اسلامی که اکنون در موقعیت ضعیفی قرار دارد، اصل طرح روسیه را پذیرفته است. احمدی‌نژاد در دیدار با دبیر شورای امنیت ملی روسیه، از طرح روسیه استقبال کرد و گفت: ” جمهوری اسلامی از ابتکار عمل روسیه در طرح راهکار گام به گام استقبال می‌کند و آمادگی دارد در تنظیم پیشنهاداتی برای تعامل و همکاری در این خصوص مشارکت داشته باشد.”

وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی‌ نیز اعلام کرد: “با روح این طرح موافقیم تا حرکت جدیدی داشته باشیم که گام به گام جلو برویم.” اما وی ادامه داد: “به طوری که هم‌زمانی در آن نهفته شود یعنی اگر قدمی را یک طرف برداشت، معادل و متناسب آن، طرف مقابل، اقدامی انجام دهد، نه این که اقدام یک طرف بدون پاسخ باشد.”

جمهوری اسلامی ناگزیر است طرح روسیه را بپذیرد، چرا که به خصوص در اوضاع کنونی نیاز شدیدی به همکاری با روسیه در زمینه مسایل اقتصادی و سیاسی منطقه‌ای دارد. راه‌اندازی نیروگاه بوشهر نیازمند همکاری روسیه است. روسیه می‌تواند در سرمایه‌گذاری تأسیسات نفت و گاز نقش مهمی در حل معضلات رژیم در این عرصه داشته باشد که این نیز البته تا حد زیادی منوط و مشروط به حل پرونده‌ی هسته‌ای‌ست. جمهوری اسلامی و روسیه، بر سر تحولات سوریه منافع نزدیک به هم دارند. آن‌چه که در سوریه می‌گذرد و چگونگی حل آن، برای جمهوری اسلامی بسیار مهم است. چون سرنوشت حزب‌الله لبنان وابسته به بقای بعثی‌های سوریه است و روسیه می‌تواند در این زمینه متحد جمهوری اسلامی باشد.

اما به هر حال تحقق برخی از خواست‌های جمهوری اسلامی در گسترش مناسبات با روسیه، وابسته به نتیجه طرحی‌ست که روسیه اکنون ارائه داده است. گرچه روسیه در ارائه این طرح با اروپا و آمریکا هماهنگی داشته است، اما نتیجه و سرانجام این طرح وابسته به نظر دولت آمریکا، سیاست این دولت و تأمین منافع و خواست‌های آمریکاست. چون در اساس، نزاع بر سر پرونده‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی نه نزاعی با روسیه، چین و حتا اروپا، بلکه با آمریکاست. تا وقتی که نزاع آمریکا با جمهوری اسلامی حل نشود، مسئله‌ی هسته‌ای هم که دستاویزی برای این نزاع است، به جای خود باقی خواهد ماند.

خامنه‌ای به شکست اعتراف می‌کند

خامنه‌ای در این هفته گروهی از سرمایه‌داران بخش خصوصی، مدیران مؤسسات صنعتی، تجاری و بانکی را به همراه نمایندگان تشکل‌های آن‌ها به حضور پذیرفت، تا مشکلات آن‌ها را بشنود و ببیند، چرا وضعیت اقتصاد بحرانی‌ست؛ “همت و تلاش مضاعف” نتیجه‌ای نداشته؛ “جهاد اقتصادی” کم‌ترین تغییری در اوضاع پدید نیاورده و “سند چشم‌انداز ۲۰ ساله” که گویا قرار بود سرمایه‌داری ایران را به مقام نخست منطقه ارتقا دهد، تا همین جا با شکست روبرو شده است.

خامنه‌ای پس از شنیدن پیشنهادات، مشکلات و راه حل‌هایی که سرمایه‌داران و نمایندگان آن‌ها ارائه دادند، در مورد “ناکارآمدی تحریم‌ها” و “پیشرفت‌های چشمگیر در عرصه‌های تولید، خدمات، کشاورزی، صنعت و صنایع دانش بنیان” یاوه‌سرایی کرد و از این که میلیون‌ها چشم باز و ناظر مردم، این همه پیشرفت را ندیده‌اند، اظهار تأسف نمود و افزود: “متأسفانه اغلب مردم از آن مطلع نیستند و باید این افتخارات ملی که متعلق به ملت ایران است، به اطلاع مردم رسانده شود.”

این که چگونه ممکن است در کشوری “پیشرفت‌های چشمگیر در همه عرصه‌های تولید، خدمات و صنایع دانش بنیان” رخ دهد، اما “اغلب مردم” از آن مطلع نباشند، یا مردم آن کشور باید کور و از آگاهی بی‌بهره باشند که چنین چیزی محال است، یا گوینده این حرف‌ها، آدمی شیاد کذاب، از نمونه‌ی آخوند خامنه‌ای‌ست. مردم ایران همه چیز را به خوبی می‌بینند و از آن‌چه که در برابر چشمان‌شان می‌گذرد، آگاهند. بنابراین می‌دانند که حرف‌های امثال خامنه‌ای و احمدی‌نژاد در مورد “پیشرفت‌های چشمگیر” چیزی جز یک مشت دروغ‌پردازی تبلیغاتی نیست. اما جالب این‌جاست که خامنه‌ای در وسط صحبت‌هایش، فراموش کرد که پیش از این از فتح الفتوحات جمهوری اسلامی و “پیشرفت‌های چشمگیر” در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی سخن به میان آورده است و احتمالاً از زاویه گوشمالی دادن به احمدی‌نژاد و شکستن کاسه، کوزه‌های خرابی اوضاع اقتصادی بر سر او، افزود: در این ۵ سالی که از آغاز اجرای سند چشم‌انداز ۲۰ ساله می‌گذرد “برخی اهداف آن از جمله رشد ۸ درصدی، کاهش بیکاری، کاهش تورم و افزایش سرمایه‌گذاری محقق نشده است.” البته او باز هم فراموش کرد که بگوید نرخ رشد، حتا به نیمی از رقم پیش‌بینی شده نیز دست نیافت و در سال‌های اخیر به زیر صفر هم رسید. او فراموش کرد که بگوید، جمعیت بیکاران دو برابر شده و از ۴ میلیون به ۸ میلیون رسیده است. او فراموش کرد بگوید که نرخ تورم ۱۳ درصدی، در واقعیت از دو برابر هم تجاوز کرد.

خامنه‌ای با این اظهار نظر، ناخواسته، تمام حرف‌های قبلی خود را در مورد “پیشرفت‌های چشمگیر” پس گرفت و به شکست تمام برنامه‌های اقتصادی – اجتماعی رژیم در برنامه‌های ۵ ساله و سند چشم‌انداز اعتراف کرد.

او بار دیگر برای اطمینان دادن به سرمایه‌داران که از هیچ تلاشی برای پر کردن جیب آن‌ها دریغ نکرده و نخواهد کرد، به اجرای سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ پرداخت و گفت: “هدف از اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، فقط واگذاری بنگاه‌ها نیست، بلکه در کنار واگذاری باید زمینه توانمند کردن بخش خصوصی فراهم گردد. علاوه بر این، “باید در چارچوب اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، سهم بخش تولید، حتماً اختصاص یابد.”

خامنه‌ای که خود نقش اصلی را در تغییر اصل ۴۴ قانون اساسی رژیم، برای واگذاری مؤسسات عمومی به سرمایه‌داران بخش خصوصی بر عهده داشت، می‌خواهد بگوید که هدف من صرفاً واگذاری کارخانه‌ها و مؤسسات دولتی به سرمایه‌داران بخش خصوصی نبود، بلکه علاوه بر این “توانمندی” آن‌ها از نظر مالی، خواه از طریق درآمدهای نفتی یا اعتبارات دولتی و بانکی نیز بوده است. او اکنون تأکید می‌کند که باید سهم سرمایه‌داران بخش خصوصی از هدفمند کردن یارانه‌ها، که همانا افزایش بهای کالاها و سرکیسه کردن بیش‌‌تر مردم برای افزایش درآمدهای دولتی‌ست، بی کم و کاست پرداخت شود.

خامنه‌ای، اما بر سر اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، چیزی نمی‌گوید که کارخانه‌ها و مؤسسات متعلق به عموم توده‌های مردم ایران، مفت و مجانی از طریق زد و بندهای مقامات دولتی به بخش خصوصی، فرزندان، اقوام و خویشاوندان مقامات و سران دولتی واگذار گردید. او چیزی نمی‌گوید که اجرای همین سیاست به بحران اقتصادی دامن زد. کارخانه‌ها تعطیل و میلیون‌ها کارگر بیکار شدند. در نتیجه همین سیاست است که تورم مدام افزایش یافت. اگر خامنه‌ای اکنون می‌پذیرد که برنامه ۵ ساله و سند چشم‌اندازش با شکست روبرو شده است، به معنای این است که سیاست‌های اصل ۴۴ او هم با شکست روبرو شده است. تمام برنامه و سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی که دستورالعمل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای درمان اقتصاد بیمار و از هم گسیخته‌ی سرمایه‌داری ایران بود، با شکست مفتضحانه‌ای روبرو شده است. جمهوری اسلامی‌ هیچ راه حلی برای بحران اقتصادی ایران ندارد. این اقتصاد سر تا پا از هم گسیخته است و نیاز به دگرگونی ریشه‌ای دارد.

ادعاهای پوشالی اشتغال میلیونی را کنار بگذارید! اخراج معلمان را متوقف کنید!

اعتراضات گروهی از معلمان حق‌التدریسی و شرکتی به بلاتکلیف بودن و نامشخص بودن وضعیت استخدامی‌شان در این هفته نیز در مقابل مجلس ادامه یافت. دو هفته است که این معلمان هر روز در مقابل مجلس تجمع می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی خود می‌شوند. در این چند روز نه تنها به خواست آن‌ها پاسخی داده نشده، بلکه رسانه‌های رژیم حتا از انعکاس خبر این تجمعات اعتراضی سر باز زده‌اند. یکی از معلمان می‌گوید: تعجب می‌کنم که چطور این معلمان چند روز جلوی مجلس جمع می‌شوند، اما یک رسانه پیدا نمی‌کنید که خبر آن را پخش کند. حالا تو فلان کشور یکی کتک می‌خوره، چپ و راست کانال ۱ و ۲  و ۳ همه چند بار با تکرار اعلام می‌کنند. دیگری می‌گوید: الان چند روز است که معلمان جلوی مجلس تحصن کرده‌اند، معلمان شرکتی با سابقه یک تا ۱۰ سال، چرا باید اخراج شوند.

چندین سال است که مبارزه معلمان حق‌التدریس، نهضت سوادآموزی و شرکتی برای استخدام ادامه دارد. پس از وعده و عیدهای کشدار، سرانجام وزارت آموزش و پرورش، با شرط و شروطی گروهی را استخدام کرد، اما چندین هزار تن باقی ماندند که گویا بخش اعظم آن‌ها نیز سال گذشته استخدام شدند. با این وجود هنوز هم هزاران تن باقی مانده‌اند که برای استخدام آن‌ها وزارت آموزش و پرورش بازی درآورده است و پس از چند سال کار معلمی، تازه شرط پذیرش آن‌ها حد نصاب نمره‌ی معین شده اعلام شده است. گروهی از معلمان این حد نصاب را نیاورده‌اند و خطر اخراج آن‌ها را تهدید می‌کند. اگر قرار بر امتحان و نمره معینی برای استخدام بود، این کار نه اکنون که معلمان چندین سال در آموزش و پرورش خدمت کرده‌اند، بلکه در همان روز نخست می‌بایستی انجام بگیرد. بنابراین معلمان معترض حق دارند که پس از سال‌ها خدمت در آموزش و پرورش، اکنون خواستار استخدام رسمی شوند. خودداری وزارت آموزش و پرورش از استخدام رسمی این معلمان دلیل ندارد و صرفاً یک بهانه‌جویی برای اخراج معلمان است. وزیر آموزش و پرورش در تازه‌ترین موضع‌گیری خود در مورد استخدام باقیمانده معلمانی که قرار بود تکلیف‌شان روشن شود، روز چهارشنبه این هفته گفت: “یکی از مشکلات این است که به هر کسی عنوان حق‌التدریس می‌دهند. ما اصلاً حق‌التدریسی که اعتراض داشته باشد، نداریم. وضعیت همه حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی هم مشخص است تعدادی از این افراد به صورت شرکت خدماتی بودند که در آزمون شرکت کردند و ۵۰ درصد نمره را به دست نیاوردند و به طور طبیعی پذیرفته نشده‌اند.”

ادعای وزیر آموزش و پرورش برای این معلمان پذیرفتنی نیست. معلمان معترض می‌گویند: ما سال‌ها به عنوان معلم، خدمت کرده‌ایم و بر طبق مصوبات مجلس باید استخدام شویم. این استخدام مستقل از این که عنوان این معلم حق‌التدریس باشد، آموزشیار نهضت سوادآموزی، یا شرکت خدماتی، شامل همه کسانی می‌شود که به عنوان معلم خدمت کرده‌اند. آزمون صرفاً بهانه‌ای برای استخدام نکردن و اخراج بخشی از معلمان است که هم اکنون نیز آموزش و پرورش نیاز به خدمت آن‌ها دارد. بنابراین معلمان معترض تصمیم به ادامه مبارزه تا رسیدن به خواست خود در مورد استخدام گرفته‌اند.

تردیدی نیست که اگر این معلمان معترض همانند چند سال گذشته که با مبارزه خود دولت را ناگزیر کردند به استخدام معلمان حق‌التدریس تن دهد، به این مبارزه ادامه دهند، قطعاً پیروز می‌شوند.

مسخره است، در حالی که احمدی‌نژاد خبر از اشتغال‌های ۵ / ۱ میلیونی بیکاران می‌دهد، وزارت آموزش و پرورش معلمانی را که سال‌ها خدمت کرده‌اند، اخراج کند و از استخدام چند هزار معلم سر باز زند. ادعاهای وزیر آموزش و پرورش هم چیز دیگری را جز ادعاها و وعده‌های دروغین احمدی‌نژاد برملا نمی‌کند. وعده‌ی استخدام و اشتغال میلیونی را به کنار بگذارید! ادعاهای پوشالی را کنار بگذارید! دست به نقد، اخراج معلمان، کارگران و دیگر حقوق‌بگیران و مردم زحمتکش را متوقف سازید! استخدام رسمی حق همه کسانی‌ست که به عنوان معلم در آموزش و پرورش خدمت کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: