برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۵ مرداد

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۵ مرداد‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «سرکوب‌ها و اعدام‌های سال شصت و قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ در فضای زندان‌ها و در روحیه زندانیان چه تاثیری داشت؟» در گفتگویی با رحمان از سازمان فداییان (اقلیت)، و قسمت اوّل از برنامۀ سازمان فداییان (اقلیت)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/Z8fz7mZd/25mordad.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

برگزاری تجمعات اعتراضی در برابر استانداری فارس و مجلس اسلامی

صدور حکم اعدام برای دو زندانی سیاسی

مرگ ٢ کارگر در متروی اهواز

رشد ١٧ درصدی آمار خودکشی

اعتراف وزیر دارایی انگلیس به ریشه‌های اجتماعی شورش‌های هفته گذشته

هشدار رئیس بانک جهانی در مورد امکان بروز بحرانی شدیدتر از سال ٢٠٠٨

برگزاری دور دوم دادگاه حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر و دو فرزندش

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

برگزاری تجمعات اعتراضی در برابر استانداری فارس و مجلس اسلامی

روز شنبه بیش از ۵٠ نفر از کارگران مجتمع گوشت فارس در برابر استانداری فارس تجمع اعتراضی برپا کردند. کارگران فوق هفته‌ی گذشته نیز در برابر استانداری تجمع کرده بودند. کارگران فوق که اغلب بین ٢٠ تا ٢٢ سال سابقه‌ی کار دارند، ١٨ ماه حقوق خود را از کارفرما طلبکار هستند.

روز یکشنبه، جمعی از معلمان اخراجی نیز در برابر مجلس اسلامی تجمع کرده و به اخراج خود اعتراض کردند. این معلمان از جمله معلمان شرکتی یا در واقع پیمانی هستند که از طریق شرکت‌های پیمانی با دستمزدهایی بسیار ناچیز به کار گرفته می‌شوند. معلمان اخراجی به تعداد معدود جذب نیروهای شرکتی معترض هستند. این سومین تجمع معلمان اخراجی در روزهای اخیر می‌باشد.

وضعیت وخیم اقتصادی، منجر به حجم وسیعی از اعتراضات توده‌ای شده است، هر چند که اغلب این اعتراضات به دلیل پراکنده‌گی معترضان بدون نتیجه مانده است. حکومت اسلامی بیش از هر چیز از اتحاد و همبسته‌گی معترضان وحشت دارد.

صدور حکم اعدام برای دو زندانی سیاسی

دو زندانی سیاسی به نام‌های علی افشاری و محمد عبداللهی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا توسط دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به اعدام محکوم شدند. علی افشاری در آذرماه سال گذشته در شهر مهاباد دستگیر شده است. محمد عبداللهی نیز سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بوکان بازداشت گردیده بود. با صدور حکم اعدام برای این دو زندانی سیاسی، تعداد زندانیان سیاسی کُرد که  به اعدام محکوم شده اند به ١۵ نفر رسید. زینب جلالیان، حبیب الله‌ لطیفی، حبیب الله‌ گلپری پور، رشید آغکندی، شیرکو معارفی، مصطفی سلیمی، انور رستمی، سید جمال محمدی، سید سامی حسینی ، عزیز محمدزاده‌، عبدلله‌ سروریان، زانیار مرادی، لقمان مرادی، علی افشاری و محمد عبدالهی زندانیان سیاسی کردستان هستند که به اعدام محکوم شده اند.

از زمان به قدرت رسیدن خمینی تاکنون، همواره مبارزان کُرد که خواستار دمکراتیزه شدن حاکمیت سیاسی و خودمختاری در کردستان بوده‌اند، مورد تعدی و ستم حکومت اسلامی قرار داشته‌اند. ٣٢ سال پیش در چنین روزهایی خمینی دستور حمله به کردستان را صادر کرد که نتایجی هم چون قتل عام روستائیان “قارنا” در شهریور ۵٨ را داشته است. با گذشت بیش از سه دهه رژیم اسلامی به جنایات خود در کردستان هم‌چنان ادامه می‌دهد.

مرگ ٢ کارگر در متروی اهواز

به‌گفته‌ی حسینی دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان، تاکنون ٢ کارگر در اثر حوادث ناشی از کار در متروی اهواز جان خود را از دست داده‌اند. به گفته‌ی وی این کارگران که تعداد آن‌ها به ۴٠٠ نفر می‌رسد و برای شرکت “کیسون” کار می‌کنند ٧ ماه است که دستمزد دریافت نکرده‌اند. براساس اظهارات وی کارگران در شرایط بسیار سخت و گرمای بالای ۵٠ درجه کار می‌کنند و به دلیل ترس از اخراج دست به اعتراض نمی‌زنند.

بیکاری وسیع، سرکوب اعتراضات، ممانعت از اتحاد کارگران از جمله موانعی هستند که برسر راه کارگران برای احقاق حقوق خود قرار دارند. در حالی که صاحبان شرکت‌هایی چون “کیسون” از بهترین شرایط رفاهی و امکانات زنده‌گی برخوردار هستند، کارگران این شرکت در اثر سهل‌انگاری کارفرما جان خود را از دست می‌دهند و با وجود کار و شرایط سخت، برای دریافت همان دستمزدهای ناچیز خود نیز باید ماه‌ها در انتظار بسر ببرند.

رشد ١٧ درصدی آمار خودکشی

شجاعی رییس سازمان پزشکی قانونی  گفت: “در سال ٨٨، سه هزار و ١٢٢ مورد خودکشی و در سال ٨٩، سه هزار و ۶۴٩ مورد خودکشی به سازمان پزشکی قانونی گزارش شده است”. به‌گفته‌ی وی آمار خودکشی سال ٨٩ نسبت به ٨٨ ، هفده درصد رشد داشته است. وی هم‌چنین گفت : “در سه ماهه نخست سال جاری ٩۵٢ نفر در کشور خودکشی کرده‌اند که در دوره مشابه سال قبل ٨٧٠ نفر بود که ۴/ ٩ درصد افزایش نشان می‌دهد”. به گفته‌ی وی از این میان ٢٧۴ نفر زن و ۶٧٨ نفر مرد بوده‌اند.

افزایش آمار خودکشی به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی مانند دیگر ناهنجاری‌ها و مصائب اجتماعی که در طول حاکمیت اسلامی تنها رشد داشته‌اند. در کشوری که ثروتمندان هر روز ثروتمندتر و کارگران و زحمتکشان هر روز فقیرتر می‌شوند، بالا رفتن آمار ناهنجاری‌های اجتماعی هم چون میزان خودکشی، طلاق، سرقت، قتل، اعتیاد، زندان، روسپی‌گری، تکدی‌گری و غیره امری طبیعی می‌باشد.

اعتراف وزیر دارایی انگلیس به ریشه‌های اجتماعی شورش‌های هفته گذشته

جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس در گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت: “شورش‌های هفته گذشته این کشور در مشکلات عمیق اجتماعی ریشه دارد”. وی گفت: ” بخش‌هایی از جامعه برای مدت زمانی طولانی از جریان اقتصادی و منابع کشور دور نگاه داشته شده‌اند”.

وی دومین فرد از کابینه انگلیس است که به وجود عوامل ریشه‌ای اجتماعی در اعتراضات اخیر اعتراف می‌کند.

پیش از وی، بیل براتون مشاور دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس به این موضوع اذعان کرده بود. به گفته‌ی بی‌بی‌سی، در جریان اعتراضات انگلیس ٢٢۵٠ نفر دستگیر شده اند که از این تعداد تاکنون بیش از ١٠٠٠ نفر در دادگاه‌ها محکوم شناخته شده‌اند. به رغم اعتراف این وزیر انگلیسی، عمل‌کرد دولت انگلیس در محکوم کردن بیش از ١٠٠٠ نفر طی تنها چند روز، نشان می‌دهد که دولت انگلیس در این مرحله می‌خواهد هم چنان با نشان دادن مشت آهنین خود با معترضان روبرو شود.

هشدار رئیس بانک جهانی در مورد امکان بروز بحرانی شدیدتر از سال ٢٠٠٨

“رابرت زلیک” رئیس بانک جهانی طی سخنانی در شهر سیدنی استرالیا نسبت به آینده اقتصاد جهانی هشدار داد. وی گفت: “ما در لحظات اوليه يک توفان جديد و متفاوت قرار داريم که مانند بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ ميلادی نيست”. وی در این رابطه به عدم اعتماد سرمایه‌گذاران به ثبات بازار، بحران بدهی‌های دولتی به‌ویژه در منطقه یورو و کاهش اعتبار آمریکا اشاره نمود.

وی گفت: ” بدهی‌های منطقه يورو، مشکل سازتر از معضلات ميان مدت و بلند مدتی است که موسسه‌ی استاندارد اند پور، بر اساس آن رتبه اعتباری آمريکا را کاهش داد”.

این مقام جهان سرمایه‌داری درحالی به این موضوع اعتراف می‌کند که بعد از بحران سال ٢٠٠٨، دولت‌های غربی تلاش زیادی داشتند تا تصویر بهتری از اقتصاد جهان سرمایه‌داری بدهند. اما هر بار بحران موجود از نقطه‌ای دیگر خود را نشان داد. اگر بحران سال ٢٠٠٨ با ورشکستگی بانک‌ها شروع شد، از سال گذشته این بحران در ورشکستگی دولت‌های سرمایه‌داری خود را نشان داد. در واقع بحران ٢٠٠٨ هرگز حل نشده بود، تنها از بانک‌ها و موسسات مالی به نقطه‌ای دیگر یعنی دولت‌ها کوچ کرده بود.

در روزهای اخیر هم‌چنین ارزش سهام بورس در آمریکا، اروپا و آسیا به شدت کاهش یافت به گونه‌ای که ارزش آن‌ها حتا پایین تر از زمان آغاز بحران در سال ٢٠٠٨‌ رسید. هر چند که در روزهای اخیر دولت‌های سرمایه‌داری با دادن امتیازات ویژه از جمله ثابت نگاه داشتن نرخ بهره تا سال ٢٠١٣‌ در آمریکا با تضمین بانک مرکزی این کشور، مانع فروپاشی هر چه بیشتر بازار بورس شدند، اما براساس اعتراف مقامات فوق این اقدامات نمی‌تواند سدی درازمدت در برابر عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی کنونی  و ریزش مجدد بازار سهام ایجاد کند.

برگزاری دور دوم دادگاه حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر و دو فرزندش

روز دوشنبه دور دوم محاکمه حسنی مبارک آغاز گردید. وی و فرزندانش به سوءاستفاده از قدرت، کشتار معترضین و سوء استفاده مالی متهم شده‌اند. در پی اعتراضات مردم مصر حسنی مبارک مجبور به کناره‌گیری از قدرت گردید اما با ادامه‌ی اعتراضات، رژیم نظامی حاکم که برآیند سازش بین نماینده‌گان بورژوازی مصر و  کشورهای امپریالیستی می‌باشد، مجبور شد تا ابتدا حکم دستگیری فرزندان حسنی مبارک و سپس خود وی را صادر کند. جلسه آینده محاکمه وی به ماه سپتامبر موکول گردید.

هم‌چنین روز یکشنبه جلسه محاکمه وزیر سابق کشور مصر نیز برگزار شد او به جرم پولشویی به ١٢ سال زندان محکوم شده است و در دادگاه کنونی نیز به اتهام کشتار حدود ٨۵٠ معترض محاکمه می‌گردد.

با قرار گرفتن حسنی مبارک در قفس‌ مخصوص محاکمه، ترس از سرنگونی و محاکمه، بسیاری از سران کشورهای خاورمیانه از جمله ایران و سوریه را فرا گرفته است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: