برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱۸ مرداد

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱۸ مرداد‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «رژیم جمهوری اسلامی بر بستر چه شرایطی دست به سرکوب سیستماتیک و دستگیری و اعدام نیروهای سیاسی بویژه فعالین چپ و کمونیست در دهه شصت و کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷  زد»، در گفتگویی با عزیزه شاهمرادی از فعالین سیاسی و از زندانیان سیاسی در دهه شصت، و تعریف جامعه سوسیالیستی از دیدگاه سازمان (قسمت اوّل)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/wOu0tud6/18mordad.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتراض به دستگیری کارگران و دانشجویان در تبریز

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان خمینی در تهران

عدم پذیرش دانشجو در برخی از رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه و تفکیک جنسیتی در ۴۰ رشته‌ از ۲۰ دانشگاه کشور

مرکز آمار کشور نرخ تورم را ۲۶ درصد اعلام کرد

در پی محکومیت دولت سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه عرب و ترکیه نیز دولت سوریه را محکوم کردند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اعتراض به دستگیری کارگران و دانشجویان در تبریز

اتحادیه‌های کارگری و حزب اتحاد چپ دانمارک با ارسال نامه‌هایی به دستگیری کارگران و دانشجویان دستگیر شده در تبریز اعتراض کرده و خواستار آزادی فوری آنها گردیدند.

مرکز هماهنگی اتحادیه های ساختمان و ارتباطات در دانمارک که شامل ۱۹ شعبه ازاتحادیه‌های مختلف از جمله اتحادیه کارگران برقکار، اتحادیه کارگران نقاش ساختمان، اتحادیه بناها، اتحادیه کارگران ساختمان، اتحادیه فلزکاران می‌باشد، با صدور نامه‌ای خطاب به برخی از مقامات حکومت اسلامی، خواهان آزادی فوری فعالین کارگری و دانشجویان دستگیر شده در تبریز گردید. این مرکز در نامه‌ای جداگانه از دیگر اتحادیه‌های کارگری نیز خواست تا خواستار آزادی فوری فعالین کارگری زندانی شوند.

هم‌چنین حزب اتحاد چپ دانمارک که ۵ نماینده در پارلمان این کشور دارد، با ارسال نامه‌ای اعتراضی به مقامات جمهوری اسلامی خواهان آزادی کارگران زندانی شد.

کانون مدافعان حقوق کارگر نیز روز ۱۴ مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای خواستار آزادی بی‌قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی از جمله فعالان کارگری و دانجشویی تبریز شاهرخ زمانی، نیما پوریعقوب، ساسان واهبی وش،‌ محمد جراحی و سید بیوک سیدلر گردید. براساس اطلاعیه فوق، این زندانیان در سلول‌های انفرادی برای اعترافات دروغین تحت فشار قرار گرفته‌اند.

رادیو دمکراسی شورایی نیز در این رابطه، پیش از این مصاحبه‌هایی با مادر شاهرخ زمانی کارگر زندانی و نیز محمد اشرفی سخنگوی کمیته حمایت از شاهرخ زمانی و دیگر کارگران زندانی داشته است که هم‌چنان در سایت اینترنتی رادیو قابل دسترسی می‌باشند.

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان خمینی در تهران

پرستاران مجتمع بیمارستانی خمینی در تهران، در اعتراض به دستمزدهای پایین خود در برابر دفتر مدیریت بیمارستان دست به تجمع زدند. به گفته‌ی “شریفی مقدم” دبیر کل تشکل دولتی “خانه پرستار”، از جمله خواست‌های پرستاران فوق رفع تبعیض در پرداخت حقوق و ساعات کار پرستاران با سایر بخش‌های وزارت بهداشت و نیز وزارت علوم می‌باشد. پرستاران بیمارستان خمینی هم چنین ۶ ماه است که کارانه خود را دریافت نکرده‌اند و این در حالی است که کارانه پزشکان ۱۰۰ تا ۵۰۰ برابر پرستاران است.

هفته گذشته نیز پرستاران بیمارستان شریعتی دست به تجمعی با خواست‌هایی مشابه زده بودند.

در سال‌های اخیر، پرستاران اعتراضات متعددی را در محیط کار سازمان داده‌اند. دستمزدهای پایین، ساعات کار زیاد، فشار کار زیاد به دلیل عدم استخدام پرستار به اندازه‌ی مورد نیاز و عدم رعایت استانداردهای کار پرستاری به دلیل سودجویی دولت و دیگر صاحبان بیمارستان‌ها، از جمله خواست‌ها و مشکلات پرستاران می‌باشند.

اما اعتراضات پرستاران تاکنون نتایج خاصی را به همراه نداشته است. عدم وجود یک تشکل واقعی و سراسری از جمله مشکلاتی است که بر سر اتحاد پرستاران وجود دارد. بی‌شک وجود یک تشکل مستقل و سراسری برای پرستاران می‌تواند تاثیر شگرفی در ارتقای مبارزات و تحقق خواست‌های‌شان داشته باشد.

عدم پذیرش دانشجو در برخی از رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه و تفکیک جنسیتی در ۴۰ رشته‌ از ۲۰ دانشگاه کشور

براساس گزارش خبرگزاری مهر، ۲۳ رشته علوم انسانی در دانشگاه طباطبایی در کنکور سال ۹۰ خالی از ظرفیت پذیرش دانشجو می‌باشد. براساس این گزارش، دانشگاه فوق برای سال ۹۰ تنها در ۶‌ رشته علوم انسانی هم چون حقوق، زبان و ادبیات عربی، الهیات و معارف اسلامی، مدیریت بیمه اکو، مدیریت جهانگردی و زبان و ادبیات فارسی دانشجو می‌پذیرد.

رشته‌هایی هم‌چون روزنامه نگاری، روانشناسی آموزش کودکان استثنایی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، فلسفه، علوم اقتصادی، روانشناسی بالینی از جمله رشته‌های حذف شده می‌باشند. دانشگاه تهران نیز در برخی از رشته‌ها از جمله روزنامه‌نگاری برای سال ۹۰ دانشجو نمی‌پذیرد.

پیش از این خامنه‌ای خواستار تغییرات اساسی در رشته‌های علوم انسانی و اسلامی شدن این رشته‌ها شده بود.

هم‌چنین ۲۰ دانشگاه کشور در بیش از ۴۰ رشته تحصیلی برای اولین بار اقدام به پذیرش تک جنسیتی دانشجویان می‌کنند.

براساس گزارش روزنامه شرق، عمده رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها به صورت تک جنسیتی اعلام شده مربوط به گروه آموزشی ریاضی فیزیک و رشته تحصیلی مهندسی معادن است که در بسیاری از دانشگاه‌ها این رشته برای دختران ممنوع شده است.

عدم پذیرش دانشجو در برخی از رشته‌های علوم انسانی و تغییر کتب در این رشته‌ها و نیز تفکیک جنسیتی از جمله روش‌های حکومت اسلامی برای تحت فشار قرار دادن دانشجویان و تحمیل جو خفقان و سرکوب به آنان ارزیابی می‌گردد.

مرکز آمار کشور نرخ تورم را ۲۶ درصد اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری آفتاب، مرکز آمار کشور که از سوی دولت مسوولیت اعلام نرخ تورم را برعهده گرفته است، در آخرین آمار خود نرخ تورم اردیبهشت ماه امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته را ۲۶ درصد اعلام کرد.

پیش از این سخنگوی “کارگروه هدفمندی یارانه‌ها” نیز به نقل از بانک مرکزی تورم خردادماه امسال در مقایسه با خردادماه سال ۸۹ را ۲۶ درصد اعلام کرده بود.

اعلام تورم ۲۶ درصدی در حالی است که سال گذشته این رقم براساس آمارهای دولتی ۱۱ درصد بوده است.

لازم به بیان است که دولت در ارایه‌ی آمارهای دولتی در مورد وضعیت اقتصادی، همواره تلاش دارد تا با تغییر و تعدیل آمارها، وضعیت اقتصادی را خوب نشان دهد. این اولین بار است که ارگان‌های دولتی به تورم ۲۶ درصدی اعتراف می‌کنند.

اقتصاددانان مستقل اما میزان تورم را بیشتر از این رقم اعلام کرده‌اند.

اعتراف به نرخ تورم ۲۶ درصدی در حالی است که دستمزد کارگران برای سال ۹۰ تنها ۹ درصد و دستمزد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و کارمندان دولت تنها ۱۰ درصد برای سال ۹۰ افزایش داشته‌اند و این به معنای عقب‌افتادگی وحشتناک دستمزدها از نرخ تورم و در نتیجه وخیم‌تر شدن وضعیت معیشتی کارگران و زحمتکشان در سال ۹۰ می‌باشد.

در پی محکومیت دولت سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه عرب و ترکیه نیز دولت سوریه را محکوم کردند

در پی محکومیت دولت سوریه توسط شورای امنیت به دلیل کشتار معترضان، اتحادیه عرب نیز با صدور بیانیه‌ای خواهان پایان سرکوب دولتی در سوریه شد. این اولین بیانیه اتحادیه عرب در محکومیت افدامات دولت سوریه بوده است که از لحن شدیدی نیز برخوردار است. نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب نیز طی سخنانی از اوضاع کنونی سوریه اظهار نگرانی کرده و سرکوب معترضان را عامل بوجود آمدن این شرایط دانسته است.

هم‌چنین، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز طی سخنانی در رابطه با سوریه گفت که صبر کشورش دیگر تمام شده است.

در روزهای اخیر سوریه هم چنین با گسترش تحریم‌ها از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا روبرو بوده است.

به‌رغم فشارهای بین‌المللی بر دولت سوریه، کشتار معترضان در این کشور ادامه دارد و براساس گزارشات منتشره در روزهای اخیر نیز ده‌ها نفر از معترضین به ضرب گلوله نیروهای امنیتی و نظامی کشته شده‌اند. در این روزها هم‌چنین ارتش سوریه دست به بمباران شهر “دیر الزور” زده است. گفته می‌شود که تعداد کشته‌شده‌گان در این شهر تنها ۴۲ نفر بوده است. به رغم کشتارهای وحشیانه که گفته می‌شد از مرز ۲۰۰۰ نفر گذشته است، تظاهرات در این کشور مدام ابعاد گسترده‌تری به‌‌خود می‌گیرد.

بعد از لیبی، دولت سوریه، دومین دولتی است که از سوی اتحادیه عرب به دلیل سرکوب معترضان محکوم می‌شود. دولت سوریه به دلیل داشتن روابط خوب با حکومت ایران و حمایت از حزب‌الله لبنان، همواره مورد نقد و اعتراض دیگر کشورهای عربی بوده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: