برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنجشنبه ۱۳ مرداد

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنجشنبه ۱۳ مرداد‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – گفتگویی با نوید محبی جوانترین وبلاگ‌نویس و فعال حقوق زنان در رابطه با چگونگی دستگیری و بازداشت وی و وضعیتی که در زندان‌های جمهوری اسلامی می‌گذرد – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۱ با عنوان «انقلاب‌های نیمه‌کاره کشورهای عرب و چشم‌انداز آن‌ها»، و پاسخ به سؤالات در بارۀ «رابطه حزب طبقه کارگر با شوراها و دولت شورائی و شورا تحت چه شرايطی شکل می‌گيرد»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/2rn6SFBW/13mordad.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

محکومیت یکی از اعضای هیات مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه به زندان

تظاهرات و بستن خیابان توسط کارگران معترض شرکت مخابراتی راه دور ایران در شیراز

تجمع اعتراضی جمعی از کارگران نی‌بُر شرکت‌های کشت و صنعت کارون، شوشتر و هفت‌تپه در برابر مجلس

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان شریعتی تهران

تجمع معلمان حق‌تدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در برابر مجلس

زنان کارگر در کارخانه ماکارونی سازی تنها ١٢٠ هزار تومان دستمزد می‌گیرند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

 تفسیرهای خبری:

محکومیت یکی از اعضای هیات مدیره سندیکای نیشکر هفت تپه به زندان

علی نجاتی عضو هیات مدیره‌ی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه از سوی دادگاه حکومت اسلامی در اهواز به یک سال زندان محکوم شد. این کارگر پیش از این بابت همین اتهام به مدت ۶ ماه در زندان بوده است.

در پی تشکیل سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و رهبری مبارزات کارگران توسط این سندیکا که دستاوردهای اقتصادی چندی به همراه تجاربی فراوان برای کارگران ارمغان داشته است، حکومت اسلامی تعدادی از کارگران عضو سندیکا از جمله اعضای هیات مدیره را از کار اخراج کرده و در مرحله بعد چند تن از آن‌ها را به دلیل نقش موثر در اعتراضات کارگری به زندان محکوم کرد.

علی نجاتی یکی از همین کارگران است که در یک دوره رئیس هیات مدیره سندیکا نیز بوده است. او با ٢۵ سال سابقه کار، حدود سه سال است که از کار اخراج شده و به رغم بیماری قلبی و شرایط وخیم اقتصادی هم‌چنان با فعالیت در هیات مدیره سندیکا از حقوق کارگران نیشکر هفت تپه دفاع می‌کند.

در روزهای اخیرغلامرضا خانی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز توسط دادگاه حکومتی در تهران به ١٠ ماه زندان که ٣ سال تعلیق شده است محکوم گردید. غلامرضا خانی در جریان مراسم روز جهانی کارگر در یازده اردیبهشت سال ٨٨ در پارک لاله تهران دستگیر و حدود ٢ ماه در زندان بود.

تظاهرات و بستن خیابان توسط کارگران معترض شرکت مخابراتی راه دور ایران در شیراز

روز چهارشنبه ١٢‌مرداد ماه، کارگران شرکت مخابراتی راه دور ایران در اعتراض به عدم اجرای تعهدات چندباره‌ی دولت دست به اعتراض زده و برای مدتی مسیر میدان امام حسین تا بلوار آزادی در شهر شیراز را مسدود کردند.

در پی تجمع چند روزه‌ی گروهی از کارگران فوق در برابر مجلس و دفتر احمدی‌نژاد در هفته‌ی گذشته، به آن‌ها وعده داده شده بود تا دولت ضمن انجام تعهدات خود در رابطه با حق بیمه و بازنشستگی، مبلغ ٢ میلیارد تومان نیز بابت دستمزدهای پرداخت نشده‌ی کارگران بپردازد. اما دولت بار دیگر از انجام تعهدات خود شانه‌خالی کرد.

به گفته‌ی یکی از کارگران در جریان تجمع هفته گذشته کارگران در تهران، نیروهای امنیتی تلاش زیادی کردند تا مانع خبررسانی توسط کارگران شده و از هر گونه تماس و گفت‌وگوی مردم و نیز گرفتن عکس از آن‌ها جلوگیری ‌کرده است. حتا در یک مورد خبرنگار زنی توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

به دلیل وجود زمینه‌های قوی اعتراضی در میان کارگران، زنان و جوانان، رژیم از انعکاس اعتراضات کارگری به دلیل تاثیری که می‌تواند هر خبر اعتراضی بر سایر کارگران و دیگر گروه‌های معترض جامعه بگذارد، وحشت دارد.

تجمع اعتراضی جمعی از کارگران نی‌بُر شرکت‌های کشت و صنعت کارون، شوشتر و هفت‌تپه در برابر مجلس

جمعی از کارگران نی‌بُر شرکت‌های کشت و صنعت کارون، شوشتر و هفت‌تپه روز دوشنبه ١٠‌مردادماه در برابر مجلس دست به تجمع زده و خواستار بازگشت به کار کارگران اخراجی و حل مشکل بیمه کارگران شدند.

بدنبال این تجمع کارگری، دو تن از نماینده‌گان مجلس به میان کارگران آمده و مانند دیگر مواقع به کارگران قول رسیدگی دادند.

این چندمین بار است که کارگران نی‌بُر از نماینده‌گان مجلس وعده و وعید می‌شنوند. وعده‌هایی که هیچ وقت تحقق نیافته است.

به دلیل فصلی بودن کار کارگران نی‌بُر و سوء استفاده کارفرما از این موضوع، کارگران همواره با مشکل بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگی روبرو بوده‌اند.

کارگران نی‌بُر ٧ ماه از سال را مشغول به کار هستند و بعد از پایان کار توسط کارفرما اخراج می‌شوند و به همین دلیل در ماه‌های بیکاری فاقد بیمه بوده و برای بازنشستگی نیز همین مشکل سد راه کارگران است.

هزاران کارگر نی‌بُر در مجمتمع‌های کشت و صنعت کارون، شوشتر و هفت‌تپه در شرایطی سخت و طاقت فرسا مجبور به کار با وسایل ابتدایی هستند، به‌گونه‌ای که بارها پاها، دست‌ها و انگشت‌های کارگران، طعمه‌ی داس‌های درو شده‌اند. این کارگران برای ١٢ ساعت کار، از ۶ صبح تا ۶ بعدازظهر، تنها ۴۵٠ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند.

به گفته‌ی یکی از کارگران، مدیران شرکت به بهانه‌ی حذف یارانه‌ها تعدادی از کارگران را اخراج کرده‌اند که یکی از خواست‌های کارگران بازگشت به کار کارگران اخراجی می‌باشد.

تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان شریعتی تهران

روز گذشته، پرستاران بیمارستان شریعتی تهران، با تجمع در سالن مدیریت بیمارستان، به تبعیض در پرداخت کارانه اعتراض کردند. بدنبال این تجمع، رئیس بیمارستان با حضور در میان معترضان، به آن‌ها قول مساعد برای تحقق خواست‌شان را داد.

به‌گفته‌ی محمد شریفی مقدم دبیرکل تشکل دولتی “خانه پرستار”، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا “تبعیض در گروه بهداشت و درمان کشور موجب افزایش موج اعتراض در بین تمام پرستاران در کشور شده و می‌توان به صراحت گفت فضای جامعه پرستاری به شدت ملتهب است”.

وی هم‌چنین گفت: ” در چهار سال گذشته سر و صداى زیادى مبنى بر بهبود وضعیت پرستاران مطرح شد، اما هیچ اقدامى صورت نگرفت”.

پرستاران که اکثر آنان از میان زنان زحمتکش جامعه هستند، در ازای کار سخت و طاقت‌فرسا، از دستمزدهای ناچیزی برخوردار هستند. در بیمارستان‌ها و در حالی که برای هر ۴ بیمار براساس استانداردهای بین‌المللی باید یک پرستار حضور داشته باشد، در ایران برای هر ١٢ تا ١۵ نفر یک پرستار وجود دارد.

پرستاران از سویی به دلیل پایین بودن دستمزدها مجبور به کار اضافه هستند و از سوی دیگر به دلیل کمبود پرستار مجبور به تحمل فشار زیادی در حین کار می‌شوند که همه‌ی این‌ها نتیجه‌ای جز پایین آمدن کیفیت کار آن‌ها و عدم رسیده‌گی مناسب به بیماران ندارد.

مدیران بیمارستان برای کاهش هزینه‌ها و سود بیشتر، از استخدام هزاران پرستاری که هم اکنون بیکار هستند، خودداری می‌کنند.

تجمع معلمان حق‌تدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در برابر مجلس

به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از ١٠٠ نفر از معلمان حق‌تدریسی به نماینده‌گی از حدود ٢٠ هزار همکار خود با برگزاری تجمع در برابر مجلس، خواستار استخدام خود در آموزش و پرورش شدند.

به گزارش خبرگزاری آفتاب هم‌زمان، جمعی از معلمان حق تدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در برابر دفتر احمدی‌نژاد نیز تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

در هفته جاری، این دومین بار است که معلمان معترض در برابر مجلس دست به تجمع می‌زنند.

سال‌هاست که آموزش و پرورش با بهره‌کشی از معلمان حق تدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، کمبود بودجه خود برای تامین معلم را جبران می‌کند. بسیاری از معلمان حق تدریسی با وجود داشتن سال‌ها تجربه معلمی، از کمترین امکانات برخوردار نبوده و دستمزدهای‌شان به طور متوسط تنها نیمی از دستمزد معلمان استخدامی در شرایط برابر است. این در حالی است که دستمزد یک معلم رسمی نیز بسیار ناچیز بوده و حدود یک سوم خط فقر می‌باشد.

براساس آمارهای دولتی، تعداد معلمان حق تدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی بیش از صد هزار نفر می‌باشد.

زنان کارگر در کارخانه ماکارونی سازی تنها ١٢٠ هزار تومان دستمزد می‌گیرند

زنان شاغل در تنها کارخانه ماکارونی سازی تربت حیدریه تنها ١٢٠ هزار تومان دستمزد می‌گیرند. با وجود دستمزد پایین کارگران زن، کارفرما به بهانه‌ی گران شدن آرد، به‌دنبال تعطیل کردن کارخانه می‌باشد.

در سایه‌ی قوانین زن ستیز جمهوری اسلامی و نبود تشکلات کارگری و زنان، کارفرمایان با سوء استفاده از شرایط و بیکاری زنان و نیازهای اقتصادی‌شان، آن‌ها را در بدترین شرایط استخدام می‌کنند. دستمزدهای ناچیز و ساعات کار زیاد از جمله سوء استفاده‌های کارفرمایان است که سود سرشاری را نصیب آنان می‌سازد.

 زنان کارگر، تنها به دلیل زن بودن، حتا در صورت کار برابر با مردان، دستمزدهای ناچیزتری دریافت می‌کنند. این در حالی است که تمامی زنان کارگر به دلیل نیازهای اقتصادی وارد عرصه کار  شده و بسیاری از آن‌ها زنان سرپرست خانوار می‌باشند. زنان کارخانه ماکارونی سازی تربت حیدریه در حالی تنها ١٢٠ هزر تومان دستمزد می‌گیرند، که حداقل دستمزد تعیین شده ٣٣٠ هزار تومان می‌باشد. بدین وسیله کارفرما با استثمار ٣ زن، تنها حداقل دستمزد یک کارگر را به آن‌ها پرداخت می‌کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: