برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۹ مرداد

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۰۱ با عنوان «نگاهی به دلایل و ریشه‌های بحران در سیاست خارجی جمهوری اسلامی»، و مطلبی با عنوان «آیا حکومت کارگری همان حکومت شورایی است؟»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/C4wxza47/09mordad.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديو ram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared. بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

زنان جنبش نان و آزادی اعلام موجودیت نمود و منشور خود را انتشار داد

روستائیان گرسنه، روستاها را ترک می‌کنند و به شهرها پناه می‌آورند

تراکم بیش از حد زندانیان در زندان‌های استان اصفهان

رانندگان مسافربر شخصی اندیمشک و حومه دست به اعتراض زدند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۹ مردادتفسیرهای خبری:

زنان جنبش نان و آزادی اعلام موجودیت نمود و منشور خود را انتشار داد

در تاریخ بیست و یکم فروردین سال جاری، خبری در مورد” جنبش نان و آزادی” از رادیو دموکراسی شورائی پخش گردید. در آن خبر متن کامل منشور “جنبش نان آزادی”، جهت اطلاع شنوندگان از رادیو قرائت شد. اخیراً منشور دیگری تحت عنوان “منشور زنان جنبش نان و آزادی” به دست ما رسیده است. زنان جنبش نان و آزادی، در این منشوربرخی از مطالبات سیاسی، اقصادی و اجتماعی زنان را فرمول‌بندی و اعلام نموده‌اند. در این جا  متن کامل  این منشور را جهت اطلاع شما شنوندگان گرامی قرائت می‌کنیم.

منشور زنان جنبش نان و آزادی

اگر بخواهیم خواسته‌ها و مطالبات زنان را در یک جمله خلاصه کنیم، این جمله خواهد بود: “ما خواستار تمام خوبی‌ها و زیبایی‌های زندگی هستیم.” به همین دلیل همیشه در مبارزات اجتماعی و سیاسی شرکت داشته‌ایم و داریم. اما همیشه در هنگام مبارزه به ما گفته‌اند: “صبر داشته باشید! اگر همه پیروز شویم، شما هم به حقوق‌تان می‌رسید!” ولی بارها و بارها تجربه کرده‌ایم که پس از پیروزی‌ها، اولین چیزی که نادیده گرفته می‌شود، زنان هستند و حقوق آنان.

امروز هم، برخی از جریانات سیاسی که سال‌ها بر ما ستم روا داشته‌اند، می‌کوشند فریب‌مان دهند و با حرف‌های مبهمی مثل “مقام والای زن” یا “شأن زنان در اسلام” و… ما را از پیگیری خواسته‌هایمان بازدارند.

اما دیگر بس است. از همین امروز خواسته‌های‌مان را روشن و صریح مطرح و برای رسیدن به آن‌ها مبارزه می‌کنیم.

ما گروهی از زنان که خود را متعلق به جنبش بزرگ مردم ایران برای نان و آزادی می‌دانیم، مطالبات‌مان را در این منشور اعلام می‌کنیم.

این منشور تلاش نوینی‌ست تا نیازهای‌مان را از زندگی واقعی و روزمره‌مان برگیریم و بازگوییم، از رنج نان گرفته تا حسرت آزادی. مسلما این منشور تمام خواست‌های ما نیست. به همین دلیل باز می‌ماند تا با مشارکت فعال زنان در تغییر سرنوشت خویش همواره کامل‌تر گردد؛ تا زمانی که تمام خوبی‌ها و زیبایی‌های زندگی نصیب ما نیز گردد.

به تجربه فهمیده‌ایم تا زمانی که دین از دولت جدا نشود و دست مذهب از دولت و زندگی زنان کوتاه نشود، از بسیاری از حقوق خود محروم‌ایم.

منشور زنان جنبش نان و آزادی در ادامه، به برخی از مطالبات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی  زنان اشاره می‌کند که خلاصه آن به شرح زیر است.

– جدایی کامل دین از دولت

– حق آزادی عقیده و بیان، حق تشکل و برقراری تمام آزادی‌های سیاسی، حقوق دمکراتیک و مدنی مردم ایران

– برابری بی قید و شرط حقوق اجتماعی و سیاسی زن و مرد

– آزادی انتخاب پوشش و لغو حجاب اجباری

– دستمزد برابر برای کار برابر

– لغو قراردادهای موقت، قراردادهای سفیدامضا

– تامین فرصت های شغلی برابر

– تامین مهد کودک‌های رایگان برای مادران شاغل و دانشجو

– حقوق برابر در خانواده از جمله: حق طلاق، حق سفر، حق تعیین مسکن، لغو چند همسری، حق حضانت و سرپرستی کودکان.

– عدم دخالت در روابط خصوصی زنان و به رسمیت شناخته شدن حق زن بر بدن خویش

– حق سقط جنین رایگان

– برخورداری از کمک‌های دولتی و تامین اجتماعی به جای مهریه

– رفع تمام تبعیض‌های مردسالارانه در قوانین کیفری

– مبارزه با خشونت‌های جسمی و روانی علیه زنان و تضمین امنیت اجتماعی کامل آنان

– مجازات شدید عاملان هر گونه خشونت جسمی و روانی علیه زنان، به ویژه در صورت وقوع قتل‌های ناموسی و تجاوز.

روستائیان گرسنه، روستاها را ترک می‌کنند و به شهرها پناه می‌آورند

بیش از ۳۰۰ هزارنفر از کشاورزان منطقه شرق اصفهان به دلیل کم آبی زاینده رود بیکار شده‌ و ممر درآمد خویش را از دست داده و به شهر اصفهان هجوم آورده‌اند. محمد قیوم دهقانی نماینده ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز روز سوم مرداد ماه گفت به دلیل غیر بهداشتی بودن آب شرب در روستاهای استان سیستان و بلوچستان، شیوع بیماری‌های واگیردار نظیر مالاریا در میان اهالی روستاها در حال گسترش است. نماینده ایرانشهر در ادامه سخنان خود درمورد مهاجرت روستائیان گفت: با توجه به اینکه ۵۰ درصد روستاهای استان سیستان بلو چستان آب شرب بهداشتی ندارند و همچنین آبرسانی به روستاها به نحوی مطلوب صورت نمی‌گیرد مردم منطقه چاره‌‌ای جز مهاجرت به شهر ندارند.

 علاوه بر این نمونه‌ها، بر طبق گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نماینده ایلام در مجلس، بسیاری ازاهالی روستاهای ایلام نیز به علت نبود آب، روستاهای خود را ترک  می‌کنند. نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی در مورد عدم رسیدگی مسئولان دولتی به این روستاها و تخلیه آن گفت: در حالی که دست‌کم ۱۵ تا ۲۰ روستا در استان ایلام به علت کم‌آبی تخلیه شده‌اند و مشکلات بسیار نگران‌کننده‌ای در این باره به‌وجود آمده است، اما مدیران استانداری استان، هیچگونه توجهی به این مسائل نمی کنند و در عوض به دنبال برگزاری مراسم‌ها و برنامه‌های حاشیه‌ای و به اصطلاح فرهنگی خود هستند. قنبری نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی چنین اعتراف کرد که تنها با صرف ۲.۵ میلیارد تومان می‌توان همه مشکلات  اساسی کم‌آبی در استان ایلام  را برطرف ساخت، اما دولت در حالی که پول های کلان و میلیاردی صرف طرح‌ها و برنامه‌های به اصطلاح فرهنگی می‌کند، از اختصاص این بودجه برای رفع کمبود آب امتناع می‌ورزد.

لازم به ذکر است که علاوه بر کمبود آب برای کشاورزی در روستاها و به ویژه کمبود آب در مناطق شرقی اصفهان، استان سیستان و بلوچستان و استان ایلام که موجب تخلیه روستاها ومهاجرت آنان به شهرها می‌شود، آب شرب نیز در بسیاری از نقاط شهری و روستایی استان ایلام جیره بندی‏ست، فقر و بیکاری و خودکشی نیز در این استان نیز همچنان در حال گسترش است.

دولت جمهوری اسلامی که ادعاهایش پیرامون رسیدگی به روستاها و روستائیان، گوش فلک را کر نموده است اما بر طبق همین مستندات و اعترافات، حتا نخستین نیازهای زندگی روستاها و روستائیان، همچون آب کشاورزی، آب آشامیدنی و بهداشت اولیه را نیز تأمین نکرده است و جان و زندگی صدها هزار زحمتکش روستایی را در معرض نابودی قرار داده است.

تراکم بیش از حد زندانیان در زندان‌های استان اصفهان

خبرگزاری «پانا» روز شنبه هشتم مرداد ماه از تعداد بیش از حد زندانی در زندان‌های اصفهان خبر داد و نوشت که شمار زندانیان از گنجایش زندان ها بسیار بیشتر است. بر طبق این گزارش تعداد زندانیان استان اصفهان به قدری زیاد شده که ظرفیت زندان‌های این استان پر شده و این زندان‌ها دیگر گنجایش جای دادن این زندانیان را در شب ندارند. از همین رو مسئولان برخی زندان‌ها با رایزنی‌هایی که انجام داده‌اند، از برخی زندانیانی که جرمشان سنگین نیست وثیقه گرفته و هر شب به آنان اجازه می‌دهند که به خانه‌های خود بروند و صبح زود مجددا خود را به زندان برسانند!

پیش‌تر از این نیز یونس موسوی نماینده مردم فیروز آباد در مورد وضعیت نابسامان زندان‌ها گفته بود: “آن قدر در زندان‌ها مشکل هست که به هر دو نفر یک پتو می‌رسد.” محمدباقر ذوالقدر معاون حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه  نیز در اواسط ماه گذشته اعتراف نمود که تعداد زندانیان ایران سه برابر ظرفیت زندان‌های این کشور است. شایان ذکر است که جمهوری اسلامی با داشتن حدود ۳۰۰ هزار زندانی و بیش از ۲۵۰ زندان، به لحاظ جمعیت زندانی در فهرست ۱۰ کشور نخست جهان قرار دارد.

رانندگان مسافربر شخصی اندیمشک و حومه دست به اعتراض زدند

روز چهارشنبه پنجم مرداد ماه، رانندگان مسافربر شخصی اندیمشک و حومه قبل از شروع به کار با روشن کردن چراغ‌های ماشین‌های خود و بوق زدن ممتد، اقدام به حرکت در داخل شهر نمودند و به این طریق مراتب اعتراض خود را به خاطر عدم پرداخت مطالباتشان اعلام کردند. بر طبق اطلاعیه‌ای که از سوی “هیئت موسس برای تشکیل سندیکای مسافربران شخصی اندیمشک” انتشار یافته است، این رانندگان روز قبل از آن نیز با پخش اطلاعیه در میان مسافران، آنها را از حرکت اعتراضی خود و علت این اقدام مطلع نموده بودند که با ابراز حمایت مردم و مسافران مواجه شدند.

یک پاسخ

  1. باید اعلام داشت که در کشور هایی که حکومت های دیکتاتوری وجود دارد هیچگاه نمی توان خواستهایی را مطرح کرد که دیکتاتورها حاضر به واگذاری آن به توده های تحت ستم نیست بلکه همواره در تجمعات اعتراضی علیه دیکتاتوری باید جنبش اعتراضی زحمتکشان رابه سوی سرنگونی پیش برد.
    واین تنها وتنها از طریق مبارزه مسلحانه همه جانبه واتحاد تمامی نیروهای چپ انقلابی وتشکیل یک جبهه واحد از طرف نیروهای چپ انقلابی میسر میباشد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: