برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنجشنبه ۲۳ تیر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – گفتگویی با محمد اشرفی از فعالین کارگری و سخنگوی کمیته حمایت از شاهرخ زمانی و دیگر کارگران زندانی، و قسمت سوّم از سلسله گفتار «انقلاب اجتماعی و حزب انقلاب اجتماعی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/audio/kSAk60ye/23tir.html

 

همين جا گوش کنيد:

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامهها از سايت راديو ram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان )اقليت( ، يا mp3-4shared. بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتصاب عمومی در کردستان

ایران کشوری که کارگران برای دریافت حقوق خود در برابر مراکز دولتی دست به اعتراض می‌زنند

١٧ ساعت کار در روز برای تامین مخارج زندگی

اعتراف روزنامه جمهوری اسلامی به رها شدن قیمت‌ها

خامنه‌ای بار دیگر خواستار اطلاع رسانی دروغ در مورد وضعیت اقتصادی کشور شد

تجاوز بیش از ده نفر به یک دختر دانشجو در مشهد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشتتفسیرهای خبری:

اعتصاب عمومی در کردستان

روز چهارشنبه ٢٢ تیرماه و در سالگرد ترور عبدالرحمان قاسملو دبیرکل اسبق حزب دمکرات کردستان ایران، اعتصاب عمومی شهرهای کردستان را فرا گرفت. براساس گزارشات منتشره در شهرهای مهاباد، سنندج، بوکان، پیرانشهر، سقز، اشنویه و نوسود مردم با تعطیلی مغازه‌ها به این اعتصاب پیوستند. هم‌چنین در شهرهای ارومیه، کرمانشاه، مریوان و کامیاران نیز به رغم حضور گسترده‌ی نیروهای سرکوب، بخش‌هایی از شهر در اعتصاب فرو رفت. گفتنی‌ست که حضور نیروهای سرکوب‌گر برای مقابله با اعتصاب عمومی در شهرها کم سابقه گزارش شده است.

اعتصاب عمومی یکی از شیوه‌های اعتراضی مردم کردستان است که بارها در اعتراض به اعدام، سرکوب و تضییق حقوق مردم کردستان به‌کار گرفته شده است. اکنون سال‌هاست که مردم کردستان در سالگرد ترور عبدالرحمان قاسملو به نشانه‌ی اعتراض به روش‌های سرکوب‌گرانه‌ی رژیم دست به اعتصاب عمومی می‌زنند. هم‌چنین در پی اعدام فرزاد کمانگر و ۴ زندانی سیاسی دیگر در اردیبهشت‌ماه سال گذشته، شهرهای کردستان شاهد اعتصاب عمومی مردم بود.

ایران کشوری که کارگران برای دریافت حقوق خود در برابر مراکز دولتی دست به اعتراض می‌زنند

ایران کشوری استثنایی است. در ایران دستمزد کارگران عمومن پایین‌تر از خط فقر است به گونه‌ای که حتا گاه این دستمزدها تنها به یک دهم خط فقر می‌رسد. حداقل دستمزد رسمی نیز تنها یک پنجم خط فقر می‌باشد.

اما با این وجود بسیاری از کارگران، همین دستمزدهای ناچیز را نیز دریافت نمی‌کنند و برای دریافت آن مجبور به اعتصاب، تجمع و تظاهرات می‌باشند.

روز چهارشنه کارگران نساجی مازندران در اعتراض به عدم دریافت ١٣‌ماه حقوق معوقه خود، از محل کارخانه تا فرمانداری قائمشهر دست به تظاهرات زدند. کارگران با حمل پلاکاردهایی به این عمل دولت و کارفرما اعتراض نمودند. کارگان نساجی مازندران تاکنون بارها دست به اعتراض زده‌اند، اما در برابر این اعتراضات تنها وعده شنیده‌اند، وعده‌هایی که هیچ‌گاه عملی نشده‌اند.

اگر تا دیروز کارگران کارخانجات بخش خصوصی مانند نساجی مازندران با مشکل عدم پرداخت دستمزد روبرو بودند، امروز این مساله به‌قدری فراگیر شده که حتا بسیاری از کارگران بخش دولتی را نیز شامل شده است.

کارگران قطار شهری اهواز نمونه‌ای از این کارگران هستند. به گفته‌ی رئیس قطار شهری اهواز، کارگران دستمزدهای‌شان را از بهمن‌ماه سال گذشته تا امروز طلبکار هستند.

کارکنان آب و فاضلاب استان هرمزگان نیز در روزهای اخیر با ارسال نامه برای وزیر نیرو به عدم پرداخت دستمزدهای‌شان اعتراض کرده و خواسته‌اند تا مدیران به جای خرید ماشین و دیگر ولخرجی‌های‌شان، دستمزدهای کارگران را پرداخت کنند.

١٧ ساعت کار در روز برای تامین مخارج زنده‌گی

براساس اخبار منتشره، کارگران قراردادی ماشین‌سازی اراک، برای تامین مخارج زنده‌گی خود مجبورند روزانه ١۵ تا ١٧ ساعت کار کنند. کارگران پیمانی شرکت ماشین‌سازی اراک بیش از هزار نفر می‌باشند که در دو و بعضی از آن‌ها حتا در سه شفیت که معادل ١۵ تا ١٧ ساعت کار روزانه است کار می‌کنند.

هم‌چنین حقوق ۵ ماه کارگران شرکت ماشین سازی اراک پرداخت نشده است. ماشین سازی اراک ١٧٠٠ کارگر دارد  که بیش از ١٠٠٠ نفر آن‌ها پیمانی می‌باشند. در حالی که کارگران برای تامین معاش روزانه خود با مشکل روبرو هستند به دلیل نوع قراردادهای‌شان، ترس از بیکاری و نداشتن تشکل تاکنون اعتراضی به این وضعیت ناهنجار نداشته‌اند. کارفرما نیز کارگران را تهدید کرده است که در صورت اعتراض به این وضعیت آن‌ها را اخراج خواهد کرد.

اعتراف روزنامه جمهوری اسلامی به رها شدن قیمت‌ها

روزنامه جمهوری اسلامی که در سال‌هایی نه چندان دور مدیر مسوول آن خامنه‌ای بود، در گزارشی به رها شدن قیمت‌ها در اثر حذف یارانه‌ها اعتراف نمود. در این گزارش آمده است: “هر شهروند با مراجعه به بقالی سر کوچه و سوال از قیمت لبنیات، تخم‌مرغ، نخود و لوبیا، عدس، روغن و رب گوجه فرنگی متوجه بی‌ضابطه بودن قیمت کالاهای اساسی می‌شود”.

در ادامه‌ی این گزارش، به کاهش وزن برخی از محصولات، افزایش قیمت پنیر ١۵٠ گرمی از ۵٠٠ تومان به ٧٠٠ تومان، افزایش سرسام‌آور کرایه تاکسی و نان  به عنوان نمونه‌هایی از گرانی اشاره شده است. در این گزارش با اشاره به کاهش وزن چانه خمیر نان لواش از ١٣٠ گرم به ٩٠ گرم و افزایش قیمت به ١٢۵ تومان، از کیفیت بد نان گله و به استفاده از کارگران غیرماهر و روزمزد به جای کارگران ماهر و بیمه‌شده در نانوایی‌ها اعتراض شده است.
در روزهای گذشته، هم‌چنین “قائم مقامی” از اعضای شورای مرکزی انجمن‌های اسلامی بازار در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها انتقاد کرده بود. وی با اشاره به بازار آشفته گوشت قرمز، سفید، لبنیات، تخم‌مرغ و نان گفت: “قیمت هر شانه تخم‌مرغ که دو سال قبل حدود هزار و ٧٠٠ تومان بود، در حال حاضر به ۵ تا ۶ هزار تومان افزایش یافته و هیچ نظارتی بر آن نیست”.
وی ادامه داد: “پنیر به کیلویی بین ٧ تا ٨ هزار تومان افزایش یافته، همچنین لبنیات بسته بندی و پاستوریزه از دو جهت افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. از یک طرف شرکت‌های تولید‌کننده از وزن محصول می‌کاهند و از طرف دیگر قیمت ‌آن را به طور هفتگی افزایش می‌دهند”.
وی در ادامه در مورد اجاره خانه‌ها گفت: “کرایه خانه‌هایی که دو سال قبل ماهی ۴٠٠ تا ۵٠٠ هزار تومان بود یک‌باره به یک میلیون و ٣٠٠ هزار تومان افزایش یافت و هم اکنون اجاره یک خانه ١٧٠ متری به ٣ میلیون تومان افزایش یافته است.

با اوج‌گیری قیمت‌ها و تشدید نارضایتی مردم از این وضع، مقامات حکومتی که روزی از طرح حذف یارانه‌ها به‌عنوان جراحی بزرگ اقتصاد و توزیع عدالت نام می‌بردند، امروز مجبور به اعتراف به عواقب وخیم این طرح برای توده‌ها شده‌اند.

خامنه‌ای بار دیگر خواستار اطلاع رسانی دروغ در مورد وضعیت اقتصادی کشور شد

خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی در دیدار با رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران که یکی از تشکل‌های مهم سرمایه‌داران ایران است، خواستار عدم اطلاع رسانی درباره‌ی وضعیت واقعی اقتصاد کشور شد. وی گفت: ” باید در توضیح و تشریح وضعیت از نگاه منفی و سیاه‌نمایی پرهیز کرد”.

چند روز قبل نیز وی در واکنش به آمارهای دروغین دولت در مورد رشد اقتصادی و بیکاری خواستار زیر سوال نبردن آمارهای دولت و دیگر ارگان‌های حکومتی برای جلوگیری از فروریزی هر چه بیشتر حکومت شده بود.

خامنه‌ای که بیشتر از هر کسی از وضعیت وخیم اقتصادی کشور و نیز بحران سیاسی حکومت اسلامی خبر دارد، تاکنون بارها خواستار سازش مقامات حکومتی برای عبور از این وضعیت شده است. اما هر بار این سخنان او اگرچه با تعریف و تمجید نوچه‌های‌اش روبرو می‌شود، اما به دلیل آن که تضادهای درون حاکمیت بسیار عمیق شده‌اند، بسرعت فراموش شده و دعواها و افشاگری‌های مقامات حکومتی علیه یک‌دیگر از همان روز آغاز می‌شود.

تجاوز بیش از ده نفر به یک دختر دانشجو در مشهد

به گزارش روزنامه خراسان به تاریخ چهارشنبه ٢٢‌ تیرماه، یک دختر دانشجوی ٢۴ ساله که در یکی از دانشگاه‌های مشهد مشغول تحصیل می‌باشد، مورد تجاوز گروهی قرار گرفته است. انتشار این خبر در روزنامه خراسان در حالی است که به نوشته‌ی این روزنامه این اتفاق وحشتناک در ماه خرداد به وقوع پیوسته است.

به نوشته‌ی این روزنامه در حالی که این دختر دانشجو با چند دانشجوی دیگر در یکی از باغ‌ – ویلاهای روستای رضوان بوده‌اند، مورد تهاجم تعدادی که به داخل باغ هجوم آورده بودند، قرار گرفتند. مهاجمان با ضرب و شتم حاضران در باغ، دختر دانشجو را ربوده و مورد تجاوز قرار دادند. به گفته‌ی دانشجوی فوق متجاوزان بیش از ده نفر بوده‌اند.

هم‌زمان با انتشار این خبر، رئیس دیوان عالی کشور با تکرار ادعاهای حکومت، مدعی شد که “حجاب به کاهش پرونده‌های قضایی کمک می‌کند و تامین کننده بخش مهمی از امنیت کشور است”.

ریا و فریبکاری مقامات حکومتی و فرافکنی آن‌ها از این روست که به رغم ممنوعیت بی‌حجابی در ایران و نقض حق بدیهی زنان در نوع پوشش، ایران یکی از ناامن‌ترین کشورها برای زنان و دختران است.

حکومت اسلامی، خود ترویج کننده‌ی اصلی ناامنی و تجاوز به زنان با نقض حقوق آنان می‌باشد.

چندی پیش نیز یک دختر دانشجو تنها به این جرم که به درخواست ازدواج یک پسر دانشجو جواب منفی داده بود، با ٣٧ ضربه کارد به قتل رسید.

سال‌ها سرکوب آزادی و گسترش فقر فرهنگی و اقتصادی نتیجه‌ای جز گسترش ناهنجاری‌های اجتماعی نداشته است. یکی از این ناهنجاری‌ها گسترش بیماری‌های روانی‌ست که به شکل‌گیری فجایعی این چنینی منجر می‌گردد. به‌گفته‌ی یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم اکنون ٣۵ درصد از مردم ایران دچار بیماری‌های روانی هستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: